دوشنبه, 21 فروردين 1396 ساعت 09:32

نامه‌های احمد شاه قاجار خریداری شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آغاز خرید اسناد و مجموعه‌ها در کتابخانه مجلس پس از ۳ سال

مدیر مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از آغاز روند خرید اسناد و مجموعه‌های نفیس در کتابخانه‌ی مجلس پس از ۳ سال تعویق خبر داد.

علی ططری مدیر مرکز اسناد کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از آغاز به کار دوباره‌ی بخش خرید اسناد در کتابخانه‌ی مجلس پس از سه سال خبر داد.

وی گفت: با تغییر مدیریت کتابخانه‌ی مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه 1395 رویکرد مجموعه نسبت به خرید تغییر کرده و خوشبختانه روند خرید دوباره از سر گرفته شده است.

وی ادامه داد:‌ حجت‌الاسلام عماد توجه خاصی به حوزه‌ی اسناد دارد و بر لزوم پژوهش‌های جدید در حوزه‌ی اسناد،‌ اشاعه،‌ انتشار و مبادله اسناد تأکید دارد. در حوزه خرید اسناد، سیاست‌ جدید کتابخانه‌ی مجلس بر اولویت داشتن خرید اسناد مرتبط با پارلمان و قانون‌گذاری است‌.

ططری هم‌چنین از خرید مجموعه‌ای از اسناد و مکاتبات مربوط به قوه مقننه خبر داد و گفت: نزدیک به 6 ماه بود که خرید یک مجموعه از اسناد،‌ مکاتبات،‌ کتب،‌ چند دستخط نفیس و ... به ما پیشنهاد شده بود که در دوره مدیریت جدید با آن موافقت و مجموعه خریداری شد.

وی ادامه داد:‌ این مجموعه اسناد مرتبط با تاریخ پارلمان است  و می‌تواند مکمل مناسبی برای اسناد و منشورات کتابخانه‌ی مجلس باشد. اکنون اسناد در واحد مرمت مشغول سم‌زدایی است و سپس فهرست‌نویسی آن‌ها شروع خواهد شد.

محتوای این مجموعه

این مجموعه شامل سه بخش اصلی است یک بخش اسناد، یک بخش کتابچه‌ها و کتاب‌های قانون و بخش دیگر نیز گزارش‌ها و منشور‌هاست. عمده این اسناد متعلق به دوره‌ی پهلوی اول است و تعدادی از اسناد متعلق به دوره پیش از آن و دوران مشروطه است.

تراکت‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات دوره ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی از دیگر اسناد این مجموعه است. تراکت‌های تبلیغاتی سید‌حسن مدرس‌، علی‌اکبر خان داور و ...که نمونه‌ای از نخستین منشورات تبلیغاتی است در این مجموعه به چشم می‌خورد.کتابچه‌های قوانین، تکبرگ‌های قانون شامل قانون موقتی معادت ایران،‌ قانون موقتی شوراهای تجارتی‌، اصول تشکیلات عدلیه‌، قانون مخابرات تلگرافی در داخل مملکت ایران،‌ قانون ثبت اسناد و املاک متعلق به 1302 خورشیدی،‌ اولین قانون سجل احوال و .... بخش دیگری  از این مجموعه را تشکیل می‌دهند.

برخی دیگر از اسناد این مجموعه را نظام‌نامه‌ها تشکیل می‌دهند‌، نظام‌نامه‌ موسسات رهنی‌، اساسنامه انجمن ایران و آمریکا مصوب 1335،‌ نظام‌نامه مجلس شورای ملی 1324،‌  اولین آیین‌نامه داخلی مجلس‌ و .... از جمله این نظام‌نامه‌هاست. رساله‌ای از تالبوف در خصوص آزادی،‌ اسنادی از مکاتبات بین وزارت امور خارجه و سفارت کبری انگلیس‌، کتابچه اصل دموکراسی و... نیز در این مجموعه وجود دارد.

مدیر مرکز اسناد کتابخانه‌ی مجلس از موجود بودن مکاتبات احمد شاه قاجار با مجلس در زمان حضورش در خارج از کشور،‌ نامه ناصرالملک نایب السلطنة به مجلس‌، تعدادی از اسناد مرتبط با جمعیت ارامنه و...خبر داد و گفت:‌ ارزش معنوی این مجموعه اسناد بسیار است و برای بازآفرینی بخش‌هایی از تاریخ مشروطه کمک بزرگی به محققان خواهد کرد.

گزارش از مریم نوری

روابط عمومی و امور بین‌الملل

اطلاعات تکميلي

خواندن 2169 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار