شنبه, 09 بهمن 1395 ساعت 10:04

سقوط امپراطوری و تولد جمهوری ( نگاهی به نقش آتاتورک در پیدایش ترکیه(

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتاب سقوط امپراطوری و تولد جمهوری ( نگاهی به نقش آتاتورک در پیدایش ترکیه( به نگارش هانی شکرو اوغلو، ترجمه رضا جوادی، انتشارات  لوح فکر، نوبت اول چاپ 1395،روانه بازار گردید.

سه موضوع اصلی در این کتاب آمده است. اولین آن جستجوی جایگاه تاریخی بنیان گذار ترکیه نوین در بستر تاریخی خود است. این رویکرد به موضوع نشان می دهد آتاتورک محصول جامعه روشنفکری اواخر قرن 20 است. در حقیقت او سعی وافری داشت تا یک دولت ملت مدرن را بنا نهد. براساس باورهای جدید لازم نیست مانند برخی مورخین معتقد باشیم او بخشی از تاریخ را با اندیشیدن درباره غیر ممکن ها و یا داشتن چشم انداز جدیدی که برای دیگران قابل درک نبوده تغییر داده است.بیشتر تاریخ نگاران ترک علاقه مند به ارائه چهره ای از آتاتورک هستند که نشان می دهد او از محیط اطرافش تاثیر نمی گرفت و یک تنه  با معجزه ترکیه جدید را شکل داد.
دومین نکته مهم این کتاب تعقیب سیر تحول آراء روشنفکری در زندگی آتاتورک است. در حقیقت او یک روشنفکری به معنای خاص کلمه نبود ولی سیر تکامل این ایده ها در عملکرد سیاسی او به شدت تاثیر گذار بوده است.
سوم این که نویسنده در این کتاب تلاش کرده است تا مسیر دشوار عبور از یک امپراطوری کهن به یک دولت – ملت مدرن را کشف کند.
برای سال ها محققانی که علاقه مند بودند آتاتورک را آنگونه که بود به تصویر بکشند وضعیتی مانند مورخان قبل از دوره مدرنیته ای داشتند که می خواستند حضرت عیسی(ع) را توصیف کنند.لذا جای تعجب نباید باشد که عمده زندگی نامه های معتبر آتاتورک توسط محققین غیر ترک مدتها بعد از مرگ وی تالیف شده است.
نویسنده تاکید زیادی بر افسانه زدایی و تاریخ زدایی از آراء او داشته به همین جهت ناخواسته باعث شد از ورود به بسیاری از زوایای زندگی شخصی آتاتورک پرهیز شود.

 سید علی صالحی امیری

منبع: کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران

http://historylib.com

اطلاعات تکميلي

خواندن 2009 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار