دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 10:09

افزایش صادرات غیرنفتی کلید توسعه اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
افزایش میزان صادرات غیرنفتی زمینه ساز ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، رونق تولید، کاهش وابستگی و توسعه اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد است.
به گزارش ایرنا، کارشناسان، تسهیل مقررات و گسترش مشوق‌های مورد نیاز، افزایش خدمات تجارت خارجی، ترانزیت و تشویق سرمایه گذاری فرا مرزی را از ابزارهای مورد نیاز افزایش صادرات غیر نفتی می‌دانند.
متخصصان علوم اقتصادی بر این باورند تحقق اقتصاد مقاومتی به عنوان مهمترین راهبرد توسعه اقتصادی کشور در گرو ایجاد شرایط لازم برای افزایش صادرات غیر نفتی به عنوان راهکار خروج از اقتصاد تک محصولی نفت است.
در شرایطی که توافق برجام زمینه را برای بهبود وضعیت صادرات ایران فراهم کرده به نظر می‌رسد که عزم همه مسئولان برای تحقق این امر اصلی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
در این میان استان کهگیلویه و بویراحمد با ظرفیت‌های مختلف نیازمند تنوع بخشی به صادرات است.
در شرایطی که ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی و صنایع دستی در این استان وجود دارد اما زمینه تحقق این امر هنوز ایجاد نشده است.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: ظرفیت‌های این استان در تمامی زمینه‌ها برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی تا حد قابل توجهی مغفول مانده است.
پژمان نیک اقبالی اظهار داشت: مهم‌ترین ظرفیت‌های سرمایه گذاری این استان شامل آب، راه، سد، راه آهن، گردشگری و نیروگاه‌های بادی و خورشیدی است که معرفی مطلوب آنها برای ارائه به سرمایه گذاران خارجی سبب رونق اقتصادی استان خواهد شد.
وی گفت: انجام مطالعات دقیق و اصولی در مورد ظرفیت‌های سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد و تهیه کتابچه‌ای در همین راستا به 2 زبان فارسی و انگلیسی توسط متولیان امر و دستگاه‌های اجرایی استان برای ارائه به سرمایه گذاران خارجی ضروری است.
نیک اقبالی خواستار توجه جدی به موضوع اشتغالزایی و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی در طرح‌های واگذاری کهگیلویه و بویراحمد به سرمایه گذاران خارجی شد.
معاون امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: متولیان امر و مسئولان اجرایی این استان به دنبال ایجاد فرصت‌های جدید سرمایه گذاری در استان برای واگذاری به سرمایه گذاران خارجی باشند.
مجید محنایی اظهار داشت: بسته ظرفیت‌های سرمایه گذاری داخلی و خارجی کهگیلویه و بویراحمد هر چه سریعتر توسط مرکز خدمات سرمایه گذاری این استان و با همکاری مالی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج تهیه شود.
وی افزود: بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاونی کهگیلویه و بویراحمد بیش از پیش برای رونق سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این استان همت کرده و با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند.
محنایی بیان کرد: نمی‌توان با کم کاری، سهل انگاری و بی تفاوت بودن اقدام به جذب سرمایه گذاران داخلی و یا خارجی کرد بلکه این امر مهم مستلزم برنامه ریزی و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم است.
وی عنوان کرد: مدیران اجرایی کهگیلویه و بویراحمد حضور فعال‌تری در نشست‌های شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی داشته باشند و بحث رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار را نیز بیش از پیش جدی بگیرند زیرا زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کهگیلویه و بویراحمد گفت: 21 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی آغاز به کار دولت یازدهم تاکنون در این استان انجام شده است.
ابراهیم کشاورز اظهار داشت: 1.8 میلیون دلار معادل حدود 60 میلیارد ریال در 9 ماه سال جاری تاکنون سرمایه گذاری خارجی در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده که مربوط به کارخانه سیمان مارگون است.
وی افزود: کهگیلویه و بویراحمد در زمینه تعریف فرصت‌های سرمایه گذاری و با داشتن 9 فرصت دارای شرایط لازم جذب سرمایه گذار خارجی رتبه چهارم کشور را در اختیار دارد.
کشاورز بیان کرد: تاکنون اقدام‌های ارزنده‌ای برای معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری خارجی کهگیلویه و بویراحمد انجام شده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به تهیه چند کتاب به زبان‌های مختلف اشاره کرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج نیز گفت: دولت یازدهم توجه خاصی به بحث مهم سرمایه گذاری خارجی دارد و کهگیلویه و بویراحمد نیز باید در این زمینه تلاش و همت جدی کند.
جبار کیانی اظهار داشت: فرصت‌های سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد برای ارائه به سرمایه گذاران خارجی باید مطالعه شده و همراه با مشخصات کامل و مستندات لازم باشد.
وی عنوان کرد: انتظار می‌رود که متولیان امر و مسئولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد اقدام‌های لازم برای راه اندازی و فعالیت مجدد مرکز خدمات سرمایه گذاری استان را انجام دهند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: سه میلیون دلار کالا در سال جاری از گمرک این استان به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شد.
داریوش دیودیده اظهار داشت: افزون بر 5.5 میلیون دلار کالا در 9 ماه گذشته از این استان به خارج از کشور صادر که نزدیک به 2.5 میلیون دلار آن از گمرک سایر استان‌ها ارسال شده است.
وی کالاهای صادر شده از کهگیلویه و بویراحمد به خارج را گیاهان دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی و عصاره‌های دارویی ذکر کرد.
به گفته وی، بخشی از این کالاها به کشورهای اروپایی و بخشی نیز به کشورهای آسیایی صادر شد.
دیودیده ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری صادرات غیر نفتی از گمرک کهگیلویه و بویر احمد به پنج میلیون دلار می‌رسد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: سند راهبردی توسعه صادرات استان در برنامه ششم توسعه در حال تدوین است.
دیودیده افزود: در این سند، تحقق هشت میلیون دلار صادرات از گمرک استان در سال اول برنامه و حداقل 20 میلیون دلار صادرات برای سال پایانی پیش بینی شده است.
به گفته وی بخشی از سند راهبردی توسعه صادرات کهگیلویه و بویراحمد شامل الزام‌ها و زیرساخت‌های لازم برای تحقق و توسعه صادرات است.
دیودیده گفت: ساخت سایت نمایشگاهی، تجهیز گمرک به لحاظ امکانات فنی و تجهیزاتی، تأمین منابع مالی برای افراد صادر کننده، کمک به اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری برای معرفی محصولات و شناسایی بازارها، در سند توسعه صادرات استان پیش بینی شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: سند توسعه صادرات غیرنفتی این استان به ویژه در حوزه صنعت و کشاورزی بر اساس تحلیل‌های کارشناسی دقیق و واقعیت‌های موجود تدوین می‌شود.
مجید محنایی اظهار داشت: سند توسعه صادرات استان ابتدا در کارگروه مربوطه باید به تصویب برسد و با رفع موانع موجود در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح شود.
وی گفت: برخی آمارها و تحلیلی‌های ارائه شده در این سند و وضعیت صادرات غیرنفتی استان سنخیتی با چشم انداز آینده این صنعت ندارد.
معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در 24 بند از سال 92 تاکنون از سوی رهبر معظم انقلاب تبیین و ابلاغ شده است، افزود: دولت در یک برنامه منسجم، جامع و همراه با ساز و کارهای لازم این موضوع مهم را به همه وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها ابلاغ کرد.
محنایی یکی از راهبردهای مهم در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی را توسعه صادرات غیرنفتی دانست.
استان 700 هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.
خبرنگار: فرزانه شریفی** انتشار دهنده:حسینعلی راشکی
/6110/8143 /8005

اطلاعات تکميلي

خواندن 1790 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار