یکشنبه, 12 دی 1395 ساعت 13:23

استقبال گسترده کاریکاتوریست‌های حرفه‌ای دنیا از سومین دوسالانه «کارتون کتاب»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دبیر سومین دوسالانه «کارتون کتاب»، از کاریکاتور به عنوان یکی از موثرترین ابزار ترویج فرهنگ کتابخوانی یاد کرد و گفت: کاریکاتوریست‌های حرفه‌ای دنیا از این دوسالانه استقبال گسترده ای کردند.
به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از نهاد کتابخانه های عمومی کشور، سید مهدی شجاعی ‌طباطبایی درباره دوسالانه «کارتون کتاب» اظهار کرد: از آنجا که اهمیت موضوع کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه به عنوان یک ضرورت غیرقابل انکار در جامعه مطرح است، از هر راه و ابزار ممکن باید در تحقق و تقویت این موضوع بهره برد.
وی افزود: در این میان کاریکاتور یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند در ترویج فرهنگ مطالعه بسیار تأثیرگذار باشد زیرا دارای یک زبان تصویری قابل فهم برای همه مخاطبان در سراسر جهان است.
دبیر سومین دوسالانه «کارتون کتاب» جایگاه کاریکاتور در کشور و فعالیت حرفه‌ای کاریکاتوریست ‌های ایرانی را در جشنواره‌های معتبر جهانی ویژه دانست و گفت: کاریکاتوریست‌های ایرانی به طور متوسط در هر 10 روز، دو جایزه از جوایز اصلی جشنواره‌های بین‌المللی را از آن خود می‌کنند و حضور هنرمندان ایرانی در برخی از جشنواره‌های بزرگ دنیا به حدی برای برگزارکنندگان مهم است که حتی فراخوان خود را به زبان فارسی نیز منتشر می‌کنند.
وی با تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری این جشنواره گفت: همکاری ما با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای راه‌اندازی دوسالانه «کارتون کتاب» در سال 1389 آغاز شد و دور دوم آن با قدرت و قوت بیشتر در سال 1393 ادامه پیدا کرد به طوری که دور اول این دوسالانه با حضور هنرمندانی از 53 کشور دنیا برگزار شد.
به گفته طباطبایی، این عدد در دوره دوم به 64 کشور رسید که این مشارکت به لحاظ آماری بسیار چشمگیر است.
مدیر خانه کاریکاتور ایران درباره جایگاه دوسالانه «کارتون کتاب» در میان سایر جشنواره‌های جهانی توضیح داد: خوشحالم که اتفاق بزرگی در عرصه فرهنگ و هنر در حوزه تخصصی کاریکاتور در حال شکل گرفتن است و هر دوره شاهد اتفاقات بهتر در آن هستیم.
وی افزود: در شرایطی که بسیاری از جشنواره‌های بین‌المللی در اولین یا دومین دوره به دلایل مختلف به نتیجه نمی‌رسند و تعطیل می‌شوند، جشنواره «کارتون کتاب» با انجام تعهدات خود توانسته جایگاه معتبری در دنیا پیدا کند.
طباطبایی گفت: معمولا در برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات بین‌المللی، یک سری چهارچوب و معیارهایی وجود دارد که اگر به درستی رعایت شود، از سوی نهادهای بین‌المللی ناظر، مانند (FECO) فدراسیون کاریکاتوریست‌های اروپایی، از یک تا پنج ستاره برای آن جشنواره درنظر گرفته می‌شود.
به گفته وی، موضوع جشنواره، برگزاری منظم و مستمر، حضور پر تعداد هنرمندان از سراسر جهان، جوایز و خروجی، ارائه کتاب و فعالیت سایت جشنواره معیارهای این امتیازات را تشکیل می‌دهند که جشنواره «کارتون کتاب» موفق شده تا از مجموع پنج ستاره ممکن، هر پنج ستاره را دریافت کند.

** انتشار فراخوان به 10 زبان زنده دنیا
شجاعی ‌طباطبایی درباره روند برگزاری سومین دوسالانه «کارتون کتاب» گفت: با پشتوانه این اعتبار، فراخوان سومین دوره این دوسالانه را در تابستان سال جاری به 10 زبان زنده دنیا روی سایت این جشنواره به نشانی booktoon.ir منتشر و فعالیت گسترده‌ای را برای ارتباط با هنرمندان منتخب و برگزیده دنیا، به ویژه هنرمندانی که سمت‌های بالایی در حوزه کاریکاتور دارند، آغاز کردیم.
دبیر سومین دوسالانه «کارتون کتاب» ادامه داد: به عنوان مثال در کشور چین انجمنی بسیار پویا و فعال در زمینه کاریکاتور به نام fecc وجود دارد که مخفف فدراسیون کارتونیست‌های چین است که فعالیت‌های بین‌المللی وسیعی دارند. باوجود اینکه در دوره قبل هم شاهد حضور خوب هنرمندان جینی بودیم، اما در این دوره ارتباط بهتری که با این فدراسیون برقرار کردیم حضور و مشارکت هنرمندان کارتونیست چینی افزایش چشمگیری پیدا کرد.
وی اضافه کرد: تا امروز 800 اثر از هنرمندان بزرگ و مطرح از 53 کشور دنیا به دبیرخانه جشنواره ارسال شده و حضور هنرمندان ایرانی نیز در این جشنواره بسیار خوب است، می‌توان گفت که همه هنرمندان حرفه‌‌ای ایران در هر دوره این دوسالانه شرکت داشتند، به طوری که تعداد هنرمندان ایرانی در هر دوره، با کل هنرمندان شرکت کننده از سایر کشورهای دنیا برابر بوده است.
مدیر خانه کاریکاتور ایران افزود: یکی از اتفاقاتی که ما به صورت جدی آن را دنبال می‌کنیم این است که «کارتون کتاب» را به سمت مردمی شدن ببریم به طوری که بتوانیم آثاری از این دست را در گالری‌ها، فضای مجازی در فضاهای تبلیغات شهری، ترمینال‌ها فرودگاه‌ها و مراکزی از این دست به نمایش گذاریم.

** دبیر سومین دوسالانه «کارتون کتاب» درباره نحوه انتخاب پوستر جشنواره گفت: یکی از نکات جالب توجه و بسیار ارزشمند برای ما دقت نظر و ارائه نقطه‌نظرات راهگشای مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در روند برگزاری این جشنواره بود به طوری که برای طراحی پوستر این دوره از جشنواره، از چند گرافیست‌ بزرگ دعوت به همکاری کردیم.
وی افزود: در نهایت پوسترهایی که ارائه شد به دیدگاه که ما و نهاد کتابخانه های عمومی داشتند نزدیک نبود، بنابر این به این نتیجه رسیدیم که از آثار ارائه شده در دوره قبل ارائه شده بود استفاده کنیم.
طباطبایی ادامه داد: اختتامیه جشنواره کارتون کتاب همزمان با سالروز تاسیس نهاد در اسفندماه برگزار خواهد شد، تلاش داریم تا از مشارکت برخی از نهادها در بحث جوایز استفاده کنیم تا جشنواره‌ای به مراتب پربارتر و معتبرتری را برگزار کنیم.
بر اساس این گزارش، برگزیدگان این جشنواره از نفرات اول تا سوم به ترتیب جوایزی به مبلغ دو هزار، یک هزار و 500 و یک هزار دلار به همراه لوح تقدیر و تندیس دوسالانه دریافت می‌کنند؛ ضمن اینکه 5 جایزه 500 دلاری به همراه لوح تقدیر و تندیس برای 5 نفر برگزیده در نظر گرفته شده است.
علاقه‌مندان آثار خود را می‌توانند به نشانیاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.booktoon.ir مراجعه کنند.
فراهنگ**1880**1027**دریافت کننده: پروین اروجی** انتشار دهنده: دهقانی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1080 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار