یکشنبه, 05 دی 1395 ساعت 11:56

زندگی نامه طیب حاج رضایی کتاب شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کتاب «رادمرد» روایتی از زندگی طیب حاج رضایی برای نخستین بار توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از موسسه فرهنگی هنری انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی٬ این کتاب با زبانی ساده و روان به زندگی سیاسی و اجتماعی طیب حاج رضایی می‌پردازد.
« رادمرد» در قالب دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان با شمارگان 2500 نسخه در 156 صفحه با قیمت 50 هزار ریال توسط علی اکبر مسگر و مجتبی غفوری تالیف و از امروز (یکشنبه) روانه بازار کتاب می شود.
در مقدمه کتاب آمده است: مردانگی و جوانمردی از خصلت‌های ارزشمند انسانی است که در فرهنگ ایرانی ریشه کهنی دارد. یکی از عوامل زایش و پرورش آن خصلت، زورخانه بوده و هست که این آیین را باید در فرد بپروراند و تقویت نماید؛ جایی که قدرت بدنی و شجاعت و سلامت روحی ورزشکار شانه به شانه هم می بالد. در تاریخ ایران، جماعتی بسیار دعوی صفت پهلوانی داشته اند و گاهی نهادی اجتماعی به پا ساخته اند، اما صحت و سقم ادعای آنان را برگ‌های پرشمار این تاریخ باز می نمایاند. عیّاران، شاطران، باباشمل ها، داش مشدی ها و لوطیان و ...از این مدعیانند.
طیب حاج رضایی از این دسته افراد بود، وی ضمن رعایت مرام لوطی گری و برگزاری مراسم سینه زنی و دسته گردانی که در این اقدام شهره شهر بود، به تزیین طاق نماهای تکیه‌های محلات در ایام محرم می‌پرداخت.
عشق و علاقه وی به امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) باعث شد پس از گذراندن دوره جاهلیت و دفاع از مزدوران رژیم پهلوی دوم، راه درست را پیدا کند و با نهضت امام خمینی(ره) همراه شود. وقتی مزدوران رژیم از وی خواستند علیه امام خمینی (ره) در دادگاه شهادت دهد و ادعا کند که از ایشان پول گرفته تا در قیام خونین 15 خرداد سال 1342 شرکت کند، زیر بار نرفت و همین باعث شکنجه و در نهایت شهادت وی شد.
کتاب «راد مرد» شامل سه فصل است. در فصل اول با عنوان «طیب در اجتماع»، دوران کودکی، نوجوانی، جوانی، محله‌های تهران، فعالیت‌های اجتماعی، مردم‌داری طیب، ازدواج، تبعید، مراسم‌های محرم، ویژگی‌های مذهبی، خصوصیات اجتماعی، جمع دوستان، خصوصیات ظاهری، کانون خانواده، خیل دشمنان مورد بررسی قرار گرفته است.
فصل دوم نیز با عنوان « در عرصه سیاست» شامل عنوان‌های «واقعه نهم اسفند»، «محرم 1342»، «قیام 15 خرداد 1342»، «مدیریت تظاهرات»، «سرکوب قیام مردم»، «دستگیری
» از جمله عناوین این فصل است.
در فصل سوم نیز ارتباط طیب حاج رضایی با روحانیون مورد بررسی قرار گرفته و مولف در این فصل با واکاوی «رابطه طیب با امام خمینی (ره)»، «ارتباط طیب با آیت‌الله کاشانی»، «علاقه طیب به امام خمینی (ره)» و «حاج اسماعیل رضایی» به شرحی از زندگینامه وی می‌پردازد.
در پایان کتاب نیز اسناد و تصاویری از طیب حاج رضایی به چاپ رسیده است.
فراهنگ**1880**1027**دریافت کننده: پروین اروجی** انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

اطلاعات تکميلي

خواندن 926 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار