دوشنبه, 29 آذر 1395 ساعت 11:00

مهلت ارسال آثار به دبیرخانه کنگره ملی شعر کتاب تمدید شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دبیر نخستین کنگره ملی شعر کتاب گفت: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این کنگره تا پایان دی‌ماه تمدید شد.
به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سید حمید رضا برقعی با اشاره به آثار رسیده به دبیرخانه،‌ استقبال از نخستین کنگره شعر کتاب را قابل ‌توجه دانست.
وی گفت: پیش‌ از این مهلت ارسال آثار از ابتدای آذر تا 10 دی‌ ماه تعیین ‌شده بود اما با مذاکرات انجام ‌شده در نشست شورای سیاست‌گذاری، مهلت ارسال آثار به نخستین کنگره ملی شعر کتاب تا پایان دی‌ماه تمدید شد.
دبیر کنگره ملی شعر کتاب با اشاره به وجود بخش ویژه شعر کودک و نوجوان در این کنگره اضافه کرد: مهم‌ترین نکته این کنگره، وجود بخشی مجزا برای شعر کودک و نوجوان است، اگر قرار باشد دعوت به کتاب و کتابخوانی صورت گیرد، کودکان و نوجوانان باید در اولویت باشند زیرا کسی که از کودکی به کتابخوانی ترغیب شود، همواره با آن مانوس خواهد بود.
به گفته وی، هنوز یکی از شیرین‌ترین شعرهایی که همه ما ایرانی‌ها در ذهن داریم و بخشی از خاطرات ما را ساخته، شعر «یار مهربان» سروده عباس یمینی‌شریف است بنابراین اگر شاهد نمونه‌هایی از این دست در خروجی کنگره شعر کتاب باشیم، به ‌خوبی به وظیفه خود عمل کرده‌ایم.
برقعی درباره بخش شعر طنز این کنگره ادامه داد: آمار کتابخوانی در کشور پایین است، در این شرایط شاید بیان این معضل با زبان طنز تاثیرگذارتر باشد، طنز فاخری که نیش و نوش را با هم داشته باشد و بی توجهی ما به کتاب و کتابخوانی را مورد انتقاد قرار دهد و آن را به‌عنوان یک آسیب فرهنگی مطرح کند، یکی از حلقه‌های مفقوده در این عرصه بوده است.
وی اظهار امیدواری کرد با آثاری که در این بخش تولید می‌شود، شاهد تاثیرگذاری و کارآمدی اشعار بخش طنز باشیم.
برقعی افزود: استقبال مردم از طنز در این سال‌ها بسیار پررنگ و چشم‌گیر بوده و می‌توان با استفاده از این ظرفیت عظیم، موج خوبی در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی ایجاد کرد.
وی درباره بخش ترانه و سرود این کنگره اظهار داشت: به عقیده من تفاوت ترانه و یا تصنیف و سرود با اشعار کلاسیک تنها در قالب خلاصه نمی‌شود و بیشتر در نوع نگاه و محتوا، مسیرشان از یکدیگر جدا می‌شود.
وی ادامه داد: چه‌بسا ترانه‌هایی در قالب‌های کلاسیک و رسمی، با استقبال گسترده‌ای از طرف مخاطب روبرو شده‌اند بنابراین سعی شد، با جدا کردن بخش ترانه و سرود، به دنبال تولید اشعار جذاب و متنوع باشیم که قابلیت تبدیل‌شدن به اثری موسیقیایی هم داشته باشد تا بتواند در سطحی فراگیر تمام اقشار جامعه را به کتاب و مطالعه دعوت کند.
دبیر کنگره ملی شعر کتاب، در تبیین هدف برگزاری این کنگره گفت: جایگاه کتاب و مطالعه برای شاعران نسبت به اقشار دیگر جامعه اهمیت ویژه‌ای دارد، شاعری نیست که با کتاب انس نداشته و با آن زلف گره نزده باشد، کتاب بر گردن شاعران حق بزرگی دارد و ما باید نسبت به کتاب و موضوعات پیرامونی آن دغدغه داشته باشیم.
وی ورود هنرمندان، به‌ ویژه شاعران در عرصه خلق اثر با موضوع کتاب را در اقبال مردم به این امر مؤثر دانست و گفت: هیچ زبانی مانند زبان والای هنر برای نهادینه‌ سازی یک فرهنگ مؤثر نیست، در حقیقت برای آنکه مردمی کتابخوان داشته باشیم، تمام برنامه‌ریزان فرهنگی کشور ناگزیر از تشویق قشر هنرمند به خلق آثار هنری فاخر و تأثیرگذار هستند.
برقعی در تبیین ویژگی‌های شعر با موضوع مطالعه گفت: در درجه اول شاعری که می‌خواهد برای موضوع بکری مانند کتابخوانی شعر بگوید، باید در انتخاب زبان و بیان خود دقت نظر داشته باشد،‌ شعر نباید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب را در برابر یک دستور و الزام قرار دهد زیرا لحن نامناسب، سبب نوعی واپس‌زدگی خواهد شد؛ بنابراین بیان هنرمندانه و دقت در انتخاب واژگان باید مورد توجه باشد.
وی ادامه داد: در گام بعدی با توجه به اینکه شعر با موضوع کتاب در ادبیات فارسی کم است، این امکان برای شاعران فراهم است تا در میدان وسیع و تازه‌ای قلم‌فرسایی کنند و دست به کشف مضمون‌هایی بکر بزنند، از سوی دیگر از کلی‌گویی‌ها بپرهیزند و به جنبه‌های زیبای مطالعه توجه کنند تا شاعران دیگر و مردم را، به‌عنوان مخاطبان اصلی، به‌سوی کتاب سوق دهند‌.
برقعی تصریح کرد: محدودیتی برای قالب اشعار نیست زیرا تجربه نشان داده هر شعری باید در قالب خاص خود ظهور و بروز پیدا کند، گاه یک رباعی و دوبیتی می‌تواند کار چندین قصیده و غزل را انجام دهد از این‌رو تصمیم گرفته شد که محدودیتی برای قالب آثار ارسالی به دبیرخانه در نظر گرفته نشود.
به گفته وی، اشعار در قالب کلاسیک، سپید و نیمایی قابل‌قبول است.
دبیر کنگره ملی شعر کتاب ادامه داد: شاعران می‌توانند آثار خود را به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نشانی تهران، میدان ولیعصر (عج)، بلوار کشاورز، خیابان شهید کبکانیان، خیابان طباطبایی رفیعی، پلاک 18، معاونت توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی، اداره کل فرهنگی و یا از طریق پست الکترونیکی کنگره به نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنند.
وی گفت: با توجه به دسترسی آسان به شبکه‌های اجتماعی، شماره‌ای برای ارسال اشعار در برنامه تلگرام در نظر گرفته‌شده و دوستان شاعر می‌توانند اشعار خود را به‌صورت تلگرامی به شماره 09904553067 ارسال کنند.
فراهنگ**1880**1027**دریافت کننده: پروین اروجی** انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1100 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار