دوشنبه, 22 آذر 1395 ساعت 18:56

توجه نداشتن به فرهنگ اصیل اسلامی، سایر امور را بی اثر می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با اشاره به این که تمام بخش های مهم جامعه با اصلاح فرهنگ درست می شود، گفت: اگر سیاستمداران، سرمایه داران، نیروهای دفاعی و قشرهای مختلف جامعه از فرهنگ اصیل اسلامی تهی باشند، سایر امور نیز بی اثر خواهد شد.
به گزارش ایرنا، وی عصر دوشنبه در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در قم خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات کشور از جمله تراکم پرونده ها در دستگاه قضایی ناشی از مسائل فرهنگی است، اگر فرهنگ درست شود دیگر شاهد وقوع بسیاری از مشکلات، معضلات و حوادث نخواهیم بود.
آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: برخی کشورهای غربی، کاری به فرهنگ، عدالت و اخلاق ندارند و به همین دلیل گاهی دست به کارهای عجیب می زنند.
وی به عنوان نمونه گفت: به تازگی آن مسئول انگلستانی نزد شیوخ عرب رفته و مشتی دروغ علیه جمهوری اسلامی تحویل داد تا به آنها سلاح هایی با مبالغ گزاف بفروشد.
به تازگی نخست وزیر انگلیس در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، اظهارات مداخله جویانه ای علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد.
این مرجع تقلید یادآورشد: در حالی که عربستان سعودی مطابق نظر سازمان ها و اسناد بین المللی، یک رژیم کودکش بوده و جنایت مرتکب شده است، ولی برخی کشورها به سادگی می گویند کار بدی نکرده است.
آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: اگر منافع نامشروع در این کشورها حاکم نمی شد کار آنها به اینجا نمی رسید و همه اینها متاثر از مسائل فرهنگی است.
وی گفت: توجه به مسائل فرهنگی اسلامی، ما را در جنگ تحمیلی نجات داد و اگر اعتقاد به شهادت طلبی، ایثار و عشق به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نبود ما در ابتدای کار، همه چیز را باخته بودیم.
آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: چرا هنوز باور نکرده ایم که مسائل فرهنگی، اساس کار جامعه است؟ دشمنان ما امروز از این می ترسند که مسائل فرهنگی اسلامی در کشور ما حاکم شود.
وی با تاکید بر ضرورت توجه فرهنگی به سه حوزه فضای مجازی، مراکز آموزشی و رسانه ها گفت: گروهی از طلبه ها با رصد فضای مجازی، گزارشی را ارائه کرده اند که متاسفانه فساد در این فضا غوغا می کند.
آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: در فضای مجازی توهین به شئونات دینی و مقدسات، مسائل مربوط به انحرافات جنسی و غیره رایج است، با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صحبت کردیم، ایشان قول هایی دادند.
این مرجع تقلید تنها راه درمان فضای مجازی را راه اندازی و تقویت شبکه ملی اطلاعات دانست و گفت: باید باند و پهنه های وسیع در اختیار شبکه های تلگرام و اینستاگرام قرار دادند را در اختیار شبکه ملی قرار دهند.
وی اظهارداشت: به فرض اینکه در فضای مجازی تلفن های همراه را کنترل و پلیس فتا نیز فتح الفتوح کند ولی باز هم مشکلات وجود دارد.
آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: دولت و مجلس باید برای فضای مجازی دل بسوزانند، فضای مجازی به منجلاب عظیمی از فساد تبدیل شده است به گونه ای که بیشتر طلاق ها به خاطر فساد در فضای مجازی است.
آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر تقویت فعالیت فرهنگی در مراکز آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها نیز گفت: اگر در این مراکز کار فرهنگی موثری صورت گیرد، به سود جامعه است.
وی ادامه داد: اصلاح فرهنگی این مراکز از طریق برنامه ها، کتاب ها و استادان و معلمان است و اگر کار فرهنگی به صورت اساسی انجام شود، بسیار موثر است.
آیت الله مکارم شیرازی گفت: در ارتباط با رسانه ها اعم از رسانه ملی و سایر رسانه ها باید کار فرهنگی قوی صورت گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار گزارشی از فعالیت های این کمیسیون ارائه داد.
اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در سفر به شهر مقدس قم علاوه بر دیدار و گفت و گو با شماری از مراجع تقلید و علما از برخی مراکز و نهادها نیز بازدید کردند.
در این سفر احمد سالک، نصرالله پژمان ‌فر، فاطمه ذوالقدر، طیبه سیاوشی، احد آزادی‌ خواه، اصغر مسعودی، سید صادق طباطبایی نژاد، جعفرپور، مهدی شیخ و مصطفی ذوالقدر حضور داشتند.
7401 / 1175 خبرنگار: بهمن اطمینان ** انتشاردهنده: رضا علیمحمدی

اطلاعات تکميلي

خواندن 702 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار