یکشنبه, 21 آذر 1395 ساعت 18:24

داورشعر: جای کارگاه های آسیب شناسی درجشنواره شعرنیاوران خالی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سعید بیابانکی داور بخش طنز جشنواره شعر نیاوران معتقد است در کنار جشنواره باید کارگاه آموزشی دایر شود.
به گزارش ایرنا از اعلام یک شنبه روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران ،بیابانکی در آستانه برگزاری اختتامیه دومین جشنواره شعر نیاوران به ضرورت برگزاری کارگاه شعر در حاشیه این جشنواره اشاره کرد و گفت:دراین کارگاه ها لازم است که شعر آسیب شناسی می شود.
وی افزود: در چنین کارگاه هایی اساتید می توانند باعلاقمندان این حوزه تبادل نظر نمایند و مخاطبان نیز درخصوص شعر اطلاعات کسب نمایند.
این شاعر ادامه داد: درسال های اخیر شعر طنز مورد استقبال مردم قرارگرفته و رشد کرده است. شاعران نسل جوان نیز به شعر طنر توجه ویژه دارند که همین امر باعث شده شاعران خوبی دراین عرصه رشد و ظهورکنند.
بیابانکی گفت:‌ یکی ازنکات قابل تعمق استقبال عموم مردم از شعر طنز می باشد ولی متأسفانه فضای عمده شعر طنز تحت تأثیر ناملایمات سیاسی کشور قرار دارد ،البته به خودی خود این مسئله بد نیست چه بسا که ما طنز سیاسی هم داریم ولی توسعه این موضوع به کل شعرطنز خوب نیست.
داور بخش طنز دومین جشنواره شعر نیاوران افزود:ناملایمات سیاسی یک روز هست و یک روزنیست ،شعر طنز دراین فضا تاریخ مصرف پیدا می کند ،لذا شاعران نباید با این تلاطمات و امواج بالا و پایین شوند .باید به سمتی روند که شعر کارکرد تاریخی و نه تقویمی داشته باشد، چون شعر تقویمی، تاریخ مصرف دارد.
نویسنده کتاب شعر 'نیمی از خورشید اتفاق افتاد' به یک آفت در شعر طنز اشاره کرد و اظهار داشت: گاه شاهد حضور هزارتا دوهزار نفرمخاطب دربخش شعر طنز می باشیم دربخش های دیگر شعر استقبال مخاطب کمتر است ، این استقبال تأثیر خود را می گذارد و شاعر نیز بعضا' براساس وجود مخاطب تحت تأثیر قرارگرفته و شعر می سراید ،باید گفت این امرآفت بزرگی برای شعر طنز است.
بیابانکی درادامه بیان داشت: در آثار طنز رسیده به دومین جشنواره شعر نیاوران حاکمیت سلیقه مخاطب بر شعر را احساس نمودم، در حالی که به اعتقاد من شاعر نباید با سلیقه مخاطب حرکت کند. بلکه باید برای مخاطب سلیقه بسازد و به مخاطب جهت دهد.
شاعر چهارپاره های 'سنگچین' افزود: در دهه اخیر با استیلای فضای مجازی ،شاعران به مقتضیات روز،هرشعری و مطلبی را بلافاصله در فضای مجازی منتشر می کنند، این اشعارو مطالب مورد استقبال مخاطب قرار می گیرد.بعضا'این شائبه ایجاد می شود ،محبوبیت کاذب خوب می باشد. لکن گاه این مسئله تأثیر خودش را برروی شعر گذاشته و شعر را به حال وخیمی انداخته است. درحالی که دردهه های گذشته فضای مطبوعات حاکم بود و با گزینش اشعار فرهیخته ،آنها را به چاپ می رساند.
وی تاکید کرد: جشنواره هایی مثل جشنواره شعر نیاوران باید در کشور برگزارشود تا آثار خوب معرفی شود. در واقع چنین جشنواره ای می تواند معیار مناسبی برای شناسایی شعرهای خوب و ارزشمند باشد.
گفتنی است داوری بخش طنز 'دومین جشنواره شعر نیاوران' را، ابوالفضل زرویی نصراباد ، اسماعیل امینی ،مهدی استاد احمد ، سعید بیابانکی و محمد سلمانی به عهده داشتند .
اختتامیه این جشنواره نیزبه دبیری محمد سلمانی پنج شنبه 25 آذر در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.
فراهنگ*1085*1823* دریافت کننده: ناهید پورمند* انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1147 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار