یکشنبه, 21 آذر 1395 ساعت 13:17

کتاب «شیوه های مطالعه و کتابخوانی» منتشر شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سازمان جهاد دانشگاهی کتاب «شیوه های مطالعه و کتابخوانی» را منتشر کرد.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، کتاب شیوه های مطالعه و کتابخوانی تالیف پریسا ایران نژاد، مخاطبان را با مهارت های کتابخوانی آشنا می کند.
در نخستین بخش کتاب با عنوان «مهارت‌های مطالعه» به موضوعاتی مانند کلیات مهارت‌های مطالعه، آشنایی با راهبرد‌های مطالعه، آشنایی با انواع مهارت‌های مطالعه پرداخته شده است.
در این کتاب در تعریف مطالعه آمده است: مطالعه یک هنر، فن و مهارت است که باید آن‌را به‌‌ کار گرفت، در واقع یک فرآیند اکتسابی و آگاهانه است که منجر به افزایش دانش و معلومات در افراد می‌شود.
در ادامه این بحث نویسنده دلیل بسیاری از مشکلات و ناکامی‌ها را در بد مطالعه کردن و ندانستن اصول و روش‌های مطالعه درست می‌داند که بسیاری از مشکلات برخی از دانش‌آموزان در امر یادگیری به مهارت‌های شناختی و فراشناختی مربوط می‌شود. دانش‌آموزانی که در یادگیری، عملکردی ضعیف و انفعالی نشان می‌دهند، کسانی هستند که فاقد درک و فهم درباره نحوه کار ذهن خویش هستند و نه‌ تنها از راهبرد‌های شناختی مناسب و قابل استفاده برای تسهیل عملکرد خود بی‌خبرند، بلکه توان آغاز موثر تنظیم و بازبینی استفاده از چنین راهبرد‌هایی را نیز ندارند.
این کتاب به مخاطبان توصیه می کند زمان مطالعه را برای قسمت‌هایی از روز که بیشترین آگاهی وجود دارد، قرار دهید، به‌ازای هرنیم ‌تا یک ساعت پنج دقیقه استراحت لازم است.
در دومین بخش کتاب نویسنده با ارائه چند راهبرد درباره راهبرد نظارت بر درک مطلب آورده است: دانش‌آموزان به مرور براساس تجارب یادگیری خود نسبت به انواع مختلف راهبرد‌ها در شناخت و یادگیری بهتر آگاه می‌شوند و از خود به‌عنوان فردی که قابلیت یادگیری و یادآوری دارند، آگاه می‌شوند، نه فقط یاد می‌گیرند که چگونه یاد بگیرند، بلکه به این چگونه یاد گرفتن آگاه می‌شوند و به‌طریقی مهارت‌های فراشناختی خود را توسعه می‌دهند.
در این بخش نویسنده بعد از تشریح موضوعات از‌جمله یادگیری، شناخت، راهبرد‌های یادگیری درباره عوامل موثر بر بهسازی حافظ به مقولاتی مانند سازمان دادن به مطالب، متمرکز شدن بر معنای مطالب و تمرین بازیابی اشاره دارد.
پیش از ورود به بخش سوم کتاب نویسنده به معرفی انواع روش‌های مطالعه می‌پردازد. نخستین روش «پس‌ختام» است.
این روش در حقیقت مختصر شش روش پیش‌خوانی، سوال کردن، خواندن، تفکر، حفظ کردن و مرور کردن است.
در بخش سوم کتاب به انواع مهارت‌های مطالعه، مهارت یادگیری و علاقه به یادگیری اشاره شده و علاوه بر این به مهارت‌های کنترل اضطراب و مدیریت اضطراب، مهارت مدیریت کار، مهارت مدیریت زمان در فراگیری مطالعه و مهارت برنامه‌ریزی در مطالعه و مهارت کارگروهی می پردازد.
نگارنده درباره مهار‌ت‌ مدیریت زمان در فراگیری مطالعه آورده است: «تاثیر زمان مطالعه در همگان یکسان نیست، خودتان وضعیت مطلوب مربوط به خودتان را کشف کنید. محدود کردن منطقی زمان در مطالعه تاثیر بسزایی در روند پیشرفت مطالعه دارد. استفاده از تکنیک‌های یک دقیقه‌ای باعث تسلط بیشتر در زمان مطالعه و افزایش بازدهی می‌شود. در زمان حضور داشته باشید انسان به میزانی که در زمان حال است تمرکز دارد. در حین مطالعه نباید به نتیجه آن فکر کرد.»
کتاب با فصل چهارم در دومین بخش کتاب به پایان می‌رسد. مهارت‌های خواندن در این فصل تشریح شده است.
چاپ نخست کتاب «شیوه‌های مطالعه و کتابخوانی با شمارگان یک‌هزار نسخه در 144 صفحه، به ‌بهای 10 هزار تومان به بازار نشر عرضه شده است.
فراهنگ ** 9022 ** 1071 ** خبرنگار: رقیه نوری ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

اطلاعات تکميلي

خواندن 1112 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار