پنج شنبه, 18 آذر 1395 ساعت 12:28

آیت الله سبحانی: انقلاب اسلامی به پشتوانه حوزه ها مستحکم شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت: امام راحل(ره) از مراجع و استادان برجسته حوزه علمیه بود و انقلاب اسلامی به پشتوانه قدرت نفوذ حوزه های علمیه در کشور و جهان اسلام استقرار یافت.
به گزارش ایرنا، وی روز پنجشنبه در دومین روز از دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد در سالن جلسه های مدرسه امام کاظم(ع) قم، افزود: پرچم انقلاب را فقیهی آگاه به مسائل زمان مانند امام خمینی(ره) برداشت و حوزه های علمیه نیز از ایشان با قدرت پشتیبانی کردند.
وی بیان کرد: اجتماع بزرگ علمای کشور در کنار یکدیگر و ایجاد بستری برای همفکری آنها پیرامون مسائل مختلف از برکت های انقلاب اسلامی است و چنین امکانی در زمان طاغوت به هیچ عنوان میسر نبود و عالمان تنها می توانستند جلسه های مختصری را در خانه هایشان داشته باشند.
وی ادامه داد: در دوران طاغوت هیچ رسانه و نشریه ای برای بیان اعتقادهای دینی در اختیار روحانیت نبود و آنها نمی توانستند جواب شبهه های وارد شده به کیان دین و شریعت را در نشریه ها به چاپ برسانند.
آیت الله سبحانی گفت: اما اکنون در شهر مقدس قم تعداد بسیار زیادی کتاب و نشریه پیرامون اعتقادهای دینی و سوالات معرفتی مردم به چاپ می رسد و همه اینها به برکت انقلاب اسلامی است.
وی افزود: حالا که این همه برکت از انقلاب است و مهد انقلاب حوزه های علمیه هست پس باید روحیه انقلابی در حوزه ها حفظ و بیش از پیش تقویت شود.
وی ادامه داد: برای تقویت روحیه انقلابی گری در حوزه های علمیه، بایسته هایی لازم است از جمله این که حوزه علمیه باید به تمام معنا فقیه تربیت کند، فقهای تربیت شده در حوزه ها باید قدرت علمی حوزه را در اصول و فروع تقویت کرده و مرجعیت کیان شیعه را گسترش دهند.
این مرجع تقلید گفت: حوزه انقلابی به دنبال گسترش تشیع در خارج از مرزهای ایران است و برای این کار باید تقویت زبان عربی حوزویان در اولویت باشد؛ طلبه هایی که در حوزه های علمیه تحصیل می کنند باید بتوانند حقایق مکتب تشیع را برای مخاطبان بین المللی به زبان عربی بیان کنند.
وی افزود: آگاهی از زمان مساله دیگری است که برای رشد انقلابی حوزه ها بسیار لازم است؛ هم اکنون رسانه های متعددی به زبان فارسی علیه تشیع سخن پراکنی می کنند و لازم است برای مقابله با آنها شبکه های رسانه ای تشیع به زبان های مختلف به صورت آشکارا از اسلام ناب حمایت کنند.
وی ادامه داد: هم اکنون شبکه ای به زبان عربی در حال گسترش مکتب تشیع است که این اقدام مناسبی است و باید از این دست شبکه ها روز به روز ایجاد شود چرا که دشمنان فراوانی در مقابل مکتب تشیع ایستاده اند.
در روز نخست این اجلاسیه که روز گذشته(چهارشنبه) برگزار شد، چهار کمیسیون حوزه و روحانیت، نقش و رسالت حوزه انقلابی در تبیین و تحقق اهداف انقلاب، کمیسیون سیاسی و اجتماعی، نقش و رسالت حوزه انقلابی در مواجهه با تحولات و آسیب‌های اجتماعی، کمیسیون فرهنگی و تبلیغی، نقش و رسالت حوزه انقلابی در ارتقاء فرهنگ دینی جامعه و کمیسیون حوزه و بین‌الملل، نقش و رسالت حوزه انقلابی در عرصه بین‌الملل تشکیل جلسه داد.
در روز دوم این اجلاسیه نیز نشست عمومی با حضور اعضای جامعه مدرسین، علمای بلاد و استادان حوزه های علمیه در مدرسه امام کاظم(ع) تشکیل شد و در آن آیات محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین، سید هاشم حسینی بوشهری دبیر دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد، علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور و شماری دیگر از علمای برجسته سخنرانی کردند.
نزدیک به 2 هزار تن از علمای بلاد، ائمه جمعه استان‌ها و شهرستان‌ها و نمایندگان ولی فقیه در استان‌های مختلف برای حضور در این اجلاسیه 2 روزه دعوت شده‌ اند.
هم چنین در این اجلاس، آیات احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و محمد امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران، حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، استاندار و شهردار قم و نیز شماری از مسئولان کشوری و استانی حضور داشتند.
حضور و سخنرانی سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در این اجلاسیه از نکات قابل توجه آن بود.
7405/ 1175 خبرنگار: سید محمد ابراهیم جنابان ** انتشار دهنده: رضا علیمحمدی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1181 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار