دوشنبه, 15 آذر 1395 ساعت 19:24

گروه های نمایشی هنوز به هنر گرافیک اهمیت نمی دهند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دبیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت: هنر گرافیک همواره برای انتقال پیام و برقراری ارتباط استفاده شده است اما گروه های نمایشی اهمیت چندانی به آن نمی دهند.
به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سی ‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در این دوره از جشنواره در کنار مسابقه پوستر تئاتر، بخش مسابقه هویت بصری نیز به شکل تولیدی و به صورت سفارشی به هنرمندان گرافیست نمایشی برگزار می‌شود.
نشست این بخش با حضور گرافیست‌ها و سعید اسدی، دبیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر و ابراهیم حسینی مدیر مسابقه پوستر و هویت بصری جشنواره در پلاتوی شماره دو تئاتر شهر امروز برگزار شد.
اسدی درباره شکل‌گیری بخش هویت بصری و پوستر جشنواره گفت: معتقدم برای جلوه دادن آثار هنری علاوه بر هویت هنری باید هویت کلامی و بصری را هم در نظر بگیریم.
وی ادامه داد: از هنر گرافیک برای پیشرفت و برقراری ارتباط و رساندن پیام همواره استفاده شده ،اما برای گروه های نمایشی اهمیت چندانی نداشته است.
این مدرس تئاتر با اشاره به برگزاری کارگاه های آموزشی سال گذشته در جشنواره تئاتر فجر تصریح کرد: دربخش پوستر و هویت بصری کارگاه هایی برگزار شد و امسال تصمیم گرفتیم با توجه به نیاز ضروری آن را به صورت ویژه تری پیش ببریم. با برگزاری این بخش گروه‌ها هویت سازمانی خود را شکل می دهند که در نهایت کتاب ماندگاری از این آثار چاپ شده و در جشنواره عرضه می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این بخش نواقصی خواهد داشت، یادآور شد: از آنجا که این بخش و فعالیتش پروژه جدیدی است، احتمالا مشکلات یا نواقصی خواهد داشت که با حضور گروه‌های شرکت‌کننده و هنرمندان می‌توان برای بهبود آن تلاش کرد.
ابراهیم حسینی در ادامه با اشاره به مهجور ماندن بخش پوستر و هویت بصری در جشنواره گفت: متاسفانه بسیاری از متقاضیان شرکت کننده در بخش طراحی فراخوان را کامل نخوانده‌اند. سعی کردیم امسال نگاه ویژه‌تری به همراه دبیر جشنواره به این بخش داشته باشیم.
وی با اشاره به اهداف اصلی این بخش از جشنواره نیز یادآور شد: مسابقه بخش پوستر جشنواره از 8 سال قبل برگزار می‌شود؛ اما هنوز بسیاری از گرافیست‌های پوستر ناشناخته باقی مانده‌اند. امسال سعی کردیم راهی برای افرادی که کمتر در این عرصه شناخته شده‌اند، باز کنیم.
مسئول مسابقه پوستر و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر درباره کمک هزینه‌های این بخش نیز عنوان کرد: به هر گروه گرافیست از سوی جشنواره مبلغی به عنوان کمک هزینه تعلق می گیرد و برای برگزیدگان لوح تقدیر همراه جوایزی در نظر گرفته‌ایم. بخش هویت بصری در جشنواره راه بسیار دشواری دارد.
حسینی یکی از علت‌های ضروری تشکیل این بخش را عملکرد ضعیف طراحان در دنیای مجازی خواند و تصریح کرد: با توجه به گسترش فضای مجازی و فعالیت هنرمندان در بخش‌های مختلف، متاسفانه هنرمندان این بخش به فضای مجازی و تبلیغات اهمیتی نمی‌دهند و کارهایی که طراحی می‌شود با بطن اثر هماهنگی ندارد.
سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری سعید اسدی یکم تا دوازدهم بهمن ماه برگزار می‌شود.
فراهنگ**9157**1823دریافت کننده: منصوره شوشتری**انتشاردهنده** : طاهره نبی اللهی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1060 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار