یکشنبه, 14 آذر 1395 ساعت 14:00

کتاب «خورشید پنهان»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 تأملی در حیات علمی، سیاسی و مبارزاتی علاّمه فقیه حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیخ میرزا فتاح شهیدی (قدس سره) آماده انتشار شد.

  تجلیل از آیت الله شهیدی و بزرگان علمی و فرهنگی نیاز جامعه بخصوص جوانان است تا در پرتو آن خود باوری  تعالی فرهنگی . معنوی رهنمون شویم.آیت الله العظمی شهیدی(ولادت1300ق/1258ش-وفات 1372ق/1331ش) از مراجع مقیم تبریز و از شاگردان برجسته آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی بود که در دوره مهم و پرخطر جنگ جهانی دوم و دوره ملی شدن صنعت نفت مرجعیت مردم متدین آذربایجان را برعهده داشت. ایشان از چند سو مورد هجمه  مخالفان و معاندان بود مبارزات وی با جریان  بیگانه گرای حزب توده و فرقه دموکرات موجب شد با برپایی مراسم­های با شکوه ترحیم آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی کمر استالین  را در آذربایجان بشکند. عدم استقبال از محمد رضا پهلوی در سفر به تبریز به عنوان یکی از مهمترین علما به همراه علمای ربانی دیگر در اعتراض به عدم رعایت موازین شرعی واعتراض به سیاست های ضد مذهبی رضا شاه(کشف حجاب) موجب شد  تا عوامل حکومتی مخالف ایشان باشند  و با علم کردن فردی در قامت مرجعیت در مقابل وی افرادی عامی را به  آزار و اذیت وی تحریک نمایندو با ستناد به شواهد وقراینی وی مسموم و به شهادت رسیده است.

   مشی سیاسی و مبارزاتی آیت الله شهیدی میراثی بود که در بستر آن آیت الله قاضی طباطبایی نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام را در آذربایجان هدایت و به سر منزل مقصود برساند. در حقیقت زمینه ساز انقلاب اسلامی در آذربایجان در سالهای قبل از نهضت اسلامی، آیت الله شهید بودند.

آیت الله شهیدی که پدرش را مشروطه خواهان افراطی در تبریز به شهادت رساندند و از این رو لقب «شهیدی» گرفت در ایام حضورش در تبریز علی رغم مقام علمی و فقهی برجسته در غربت زیست و بعد از رحلت هم چندان که شایسته مقام او بود به علت مشخصی مورد توجه حوزه های علمیه تبریز و آذربایجان قرار نگرفت ! در حالی که آثار علمی وی در حوزه علمیه نجف و قم جزو آثار مورد توجه و استفاده طلاب علوم دینی در سطوح عالی است.

      با این وصف تنها بازمانده آیت الله العظمی شهیدی«علی اصغر شهیدی» بدون همکاری و مساعدت مراکز ذی ربط و متولی همچون اداره اوقاف و یا اداره ارشاد اسلامی ویا حوزه علمیه تبریز  طی بیش از ده سال با انجام مصاحبه­های متعدد، جستجو در بین منابع و مأخذ و بررسی اسناد و مدارک خانوادگی موفق شد کتابی نسبتاً جامع پیرامون زندگی و حیات اجتماعی – سیاسی  و علمی آیت الله العظمی شهیدی فراهم نماید.  مولف کتاب «خورشید پنهان»  اعلام کرد در شصت و یکمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی حاج میرزا فتاح شهیدی  در بیش از پانصد صفحه آماده انتشار گردید.

 این کتاب بر اساس  اسناد خانوادگی، اسناد و مدارک علمی آیت الله شهیدی نزد برخی شاگردان و مریدان از جمله حاج محمد حسن­عبدیزدانی و همچنین روایت همسر و صبیه آیت الله شهیدی تألیف شده است. در این اثر ارزشمند خاطرات متعددی از علمای برجسته آذربایجان گردآوری شده است که به مطالب مستند از آیت الله شهید قاظی طباطبایی از «سفرنامه بافت» می­توان اشاره کرد.چند مقاله علمی هم که توسط اساتید محترم نگارش یافته ضمیمه این اثر گشته است. موضوع جالب آنکه خود مولف از نزدیک شاهد وضع  مشقت­آور ادامه اهانت­ها و بی ادبیها  و همچنین وضع معیشت سخت خانواده آیت الله شهیدی بوده است.

   در این اثر علاوه بر ارائه اسناد علمی ومدارک معتبر همچون دستخط­های آیت الله شهیدی تصاویر ارزشمند و منحصر بفردی از فراهم است که در نوع خود کم نظیر است.مؤلف برای فراهم آوردن مستندات کتاب سفرهایی به روستای داش آتان زادگاه پدری آیت الله شهیدی هم کرده و خاطرات شفاهی جالبی جمع آوری کرده است.مولف کتاب اظهار داشت « به زودی کتابخورشید پنهان با مشارکت موسسه تاریخ و فرهنگ دیارکهن و انتشارات سفیر اردهال در تهران منتشر خواهد شد و اگر مسئولین محترم حوزه علمیه تبریز و یا مسئولین فرهنگی استان مساعت نمایند و همایشی در شأن آیت الله شهیدی برپا نمایند این اثر را می­توان در این مراسم توزیع کرد . با این حال در صدد هستیم در مراسمی مردمی با حضور علاقمندان و دوستداران این کتاب را رونمایی کنیم.»

اطلاعات تکميلي

خواندن 848 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار