یکشنبه, 14 آذر 1395 ساعت 13:48

پژوهش محوری در حوزه انقلاب و ارزش های ناب دینی نیازمند توسعه است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: پژوهش محوری با هدف تعمیق و تشریح زوایای ارزش ها و آرمان های دینی و انفلابی نیاز روز جامعه است و نهادهای متولی باید فعالانه در این عرصه گام بردارند.
به گزارش ایرنا، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی روز یکشنبه در همایش وقف و رسانه، اقدام و عمل در محل کانون امام خمینی(ره) اراک، افزود: جهان غرب شمشیر خود را در راستای مقابله با اسلام ناب محمدی(ص) از رو بسته و با حمایت از نویسندگان و روزنامه نگاران خودفروخته در راستای تخریب ارزش های اسلامی گام بر می دارد.
وی ادامه داد: تعمیق باورهای دینی و انقلابی سرمایه نرم نظام اسلامی ایران است و در این شرایط سازمان اوقاف و امور خیریه باید با حمایت های همه جانبه از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران با تولیدات فاخر هنری در راستای تشریح و تبیین ارزش های اسلامی گام برداشته و با تمام قوا توطئه های دشمنان را خنثی کند.
امام جمعه اراک، اولویت اصلی برنامه نهادها و دستگاه های دولتی را معرفی اسلام ناب محمدی(ص) به جهانیان دانست و گفت: نگارش فیلمنامه و ساخت سریال و یا نگارش یک کتاب ارزشمند در راستای خیرات و برکات اسلام و همچنین معرفی سیره اهل بیت(ع)، ابزاری کارا برای مقابله با توطئه های دشمنان است و دستگاه های دولتی به خصوص سازمان اوقاف و امور خیریه باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند.
وی اظهار کرد: مسئولان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی باید پژوهش و تحقیق را سرلوحه کار خود قرار دهند تا منابع مردمی عظیمی را که در اختیار دارند به بهترین شکل ممکن بارور کنند.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: یکی از مراکز مهم که می‌تواند مردم را به سوی سنت حسنه وقف هدایت کنند، حوزه‌های علمیه است که با همکاری و همیاری اوقاف می‌تواند اهداف آن را به ثمر رسانده و در زمینه‌های فرهنگی و آموزشی تاثیر به سزایی بر جامعه اسلامی داشته باشد اما، متاسفانه پس از انقلاب توجه چندانی به توسعه حوزه های علمیه نشده است.
وی گفت: در دوران های پیشین، همه مراکز علمی به خصوص حوزه های علمیه با حمایت های خیران و با محوریت سازمان اوقاف و امور خیریه اداره می شد اما، حمایت چندانی از این مراکز علمی نمی شود در صورتی که تربیت طلبه برای خنثی سازی توطئه های فرهنگی دشمنان در زمان کنونی بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش های بهداشت و درمان، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم در جای خود ارزشمند و ستودنی است، بیان کرد: سرمایه گذاری و توسعه حوزه های علمیه نیز نیاز امروز جامعه ایران اسلامی است که در بسیاری از نقاط کشور و استان مرکزی احساس می شود.
وی با بیان اینکه شفاف سازی عملکرد و اقدامات سازمان اوقاف و امور خیری در راستای جلب اعتماد عمومی باید رویکرد اصلی سازمان اوقاف و امور خیریه باشد، بیان کرد: چنانچه مردم خیرات و برکات سنت حسنه وقف را با چشم خود ببینند رغبت بیشتری در وقف اموال خود نشان می دهند.
آیت الله دری نجف آبادی، پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را عامل احیاء سنت حسنه وقف در کشور عنوان کرد و گفت: سنت حسنه وقف ریشه در تاریخ بشریت دارد چرا که مساجد، حمام ها، آب انبارها، کلیساها و معابد ادیان مختلف در جهان موقوفه هستند و همچنان جامعه بشریت از آثار و برکات آن ها استفاده می کنند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی نیز در این آئین گفت: سنت حسنه وقف ریشه در سیره و روش پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار(ع) دارد که فرهنگ ‌سازی و نهادینه کردن ابعاد مختلف این فریضه مهم در جامعه یکی از موثرترین راه‌ها برای احیاء این سنت است.
حجت السلام سید باقر حسینی افزود: فعالیت تبلیغی رسانه ها و مطبوعات نسبت به کار مبلغان وقف اثرگذاری خاصی دارد، چرا که اهالی رسانه منشا تحقق اصل آگاهی بخشی جامعه محسوب می شوند.
وی ادامه داد: شکوفایی و ترویج فرهنگ وقف در جامعه تنها برعهده یک نهاد یا ارگان نیست بلکه همه‏ دستگاه‏های تبلیغی و اجرایی موظفند تا در جهت اعتلای فرهنگ وقف در جامعه با یکدیگر همکاری کنند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با بیان اینکه رسانه ها وظیفه دارند با نگارش گزارش های تحلیلی در راستای آگاه سازی عمومی در حوزه وقف تلاش کنند، بیان کرد: پشتکار صاحبان قلم، اندیشه و هنر یکی از راه های اصلی توسعه فرهنگ وقف است.
وی با بیان اینکه توجه و اجرای وقف در راستای محرومیت زدایی و مبارزه با فقر را یکی از اولویت های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی عنوان کرد و گفت: رسانه ها باید با تشریح این هدف ارزشمند، نسبت به آگاه سازی خیران در مشارکت این امر گام بردارند.
حجت الاسلام حسینی افزود: تقویت وقف با نیت های ازدواج جوانان، تهیه جهیزیه، بهداشت و درمان، حوزه های علمیه، آموزش قرآن کریم، حمایت از نخبگان علمی و مذهبی، انتشار نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و روضه خوانی حضرت فاطمه زهرا(س) از مهمترین نیازهای اوقاف و امور خیریه استان مرکزی است.
وی بیان کرد: در سال جاری 5500 تن ذرت، 2000 تن جو، 1500 تن گندم، تولید روزانه 1200 تن شیر و تولید انبوه چغندر قند، دانه های روغنی و گیاهان دارویی مهمترین وفعالیت های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی در بخش کشاورزی است.
در این آئین از خبرنگاران حوزه وقف استان مرکزی با اهداء لوح، تقدیر شد.
هفتم تا چهاردهم آذرماه جاری به عنوان هفته وقف نامگذاری شده است.
3017/ 6013/خبرنگار: مصطفی مجللی**انتشار دهنده:مژگان حیدری*

اطلاعات تکميلي

خواندن 721 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار