یکشنبه, 14 آذر 1395 ساعت 12:56

پس از انقلاب اسلامی یک میلیون عنوان کتاب در کشور تولید شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون یک میلیون عنوان کتاب در کشور تولید شده که 600 هزار عنوان چاپ نخست و 400 هزار عنوان هم چاپ دوباره است.
به گزارش ایرنا، سیدعباس صالحی روز یکشنبه در آیین گشایش نمایشگاه کتاب استان سمنان در سالن ورزشی شهید اکبری شاهرود، افزود: در هشت ماه سال جاری هم 47 هزار عنوان کتاب در کشور تولید شده است.
وی تولید این میزان کتاب را افتخاری برای نظام اسلامی اعلام و اضافه کرد: یکی از علاقمندی های مهم رهبر فرزانه انقلاب حضور در نمایشگاه های کتاب و توجه به عرصه کتابخوانی است.
صالحی ادامه داد : آمایش در عرصه کتاب یکی از رویش های مهم فرهنگی کشور است که پس از انقلاب اسلامی انجام شده و به همین خاطر از نظر موضوعی ، تنوع بسیار خوبی در تولید کتاب وجود دارد.
وی با بیان این که تا زمان نه چندان دور، در برخی از موضوع ها کتابی تولید نشده بود، خاطرنشان کرد: اکنون در پنج گروه موضوعی رشد وجود دارد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد : از کتاب های چاپ شده در هشت ماه امسال، هفت هزار و 572عنوان در موضوع علوم عملی و محض ، 6 هزار و 75 عنوان در زمینه ادبیات، 6 هزار و 545 عنوان در موضوع علوم اجتماعی ، 6 هزار و 343 عنوان در بخش کودک و پنج هزار و 593 عنوان در موضوعات دین بوده است.
وی کم بودن فاصله در تعداد کتاب های منتشر شده در موضوع های گوناگون را ناشی از رشد تولید و توزیع موضوعی کتاب خواند و گفت: با این همه هر کس در هر زمینه می تواند کتاب مورد نظر خود را براحتی پیدا کند که در 40 سال گذشته این گونه نبوده است.
دکتر صالحی ادامه داد : بیان موفقیت های حوزه کتاب به معنای نبود کاستی دراین حوزه نیست بلکه در تولید کتاب هنوز ضعف هایی وجود دارد.
وی بیان داشت : باید به فکر نهادینه کردن کتابخوانی در جامعه بیش از گذشته بود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب را رسانه متفکر خواند و گفت : اگر وجه تمایز انسان با حیوان تفکر است، پس انسان نباید از کتاب فاصله بگیرد.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه های کتاب در کشور گفت : در دولت تدبیر و امید به جز تهران، 80 نمایشگاه کتاب در شهرها و استان های کشور برگزار شده است.
صالحی افزود : با برگزاری نمایشگاه کتاب، دسترسی مردم به کتاب آسان می شود و شور و شوق فراوانی هم در میان علاقمندان برپا می گردد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سابقه درخشان فرهنگ مردم شهرستان های شاهرود و میامی هم اشاره کرد و گفت: در حوزه شعر و ادب از ابن یمین فریومدی تا فروغی بسطامی و در حوزه عالمان دین هم فقیهان بسیار بزرگی از این دیار برخاسته اند.
صالحی گفت: وجود حوزه علمیه با سابقه بیش از یکصد سال در یکی از روستاهای شاهرود،مایه مباهات مردم این دیار است.
در نمایشگاه سراسری کتاب استان سمنان که به مدت یک هفته دایر است، 40 هزار عنوان کتاب عرضه شده است.
7358/6167 /6026/
خبرنگار: سروش مولانا** انتشار دهنده: جانعلی فتحی

اطلاعات تکميلي

خواندن 763 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار