شنبه, 13 آذر 1395 ساعت 17:08

ضریب نفوذ بیمه از 2 درصد عبور کرد/ لزوم توقف رشد پلکانی دیه بیمه شخص ثالث

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه ضریب نفوذ بیمه پارسال از 2.1 درصد عبور کرد، اعلام کرد: 23 سال پیش ضریب نفوذ بیمه 34 صدم درصد و معادل 320 میلیارد ریال بود که ارقام جدید از رشد هفت برابری آن در این مدت خبر می دهد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عبدالناصر همتی» روز شنبه در بیست و سومین همایش بیمه و توسعه در محل سالن همایش های برج میلاد تهران همچنین افزود : در هفت ماهه نخست امسال صنعت بیمه 17 میلیون فقره خسارت پرداخت کرد.
همتی گفت: صنعت بیمه به طور میانگین ۱۴ درصد مالیات و عوارض پرداخت می کند در حالی که سود شرکت های بیمه سه درصد حق بیمه است؛ در واقع میزان عوارض با سود تناسب ندارد و به صنعت بیمه آسیب می زند.
وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست برای رفع این مشکل تدبیری بیاندیشند.
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین بر اصلاح پلکان رشد دیه تاکید کرد و گفت: این روند، توانگری بیمه ها را کم می کند و در نهایت مردم از آن آسیب می بینند.
رئیس کل بیمه مرکزی یادآورشد: در کشور رقم سرمایه گذاری بیمه ها به ارزش دفتری ۱۷0 هزار میلیارد ریال است که با احتساب مطالبات معوق در مجموع به حدود ۲۵0 هزار میلیارد ریال خواهد رسید که رقمی معادل بودجه عمرانی کشور است و نشان از ظرفیت بالقوه این حوزه دارد.
همتی یادآورشد: در هفت ماهه نخست امسال رشد صنعت بیمه معادل 20 درصد بوده است که تا پایان سال بیش از این افزایش می یابد.
وی درباره توسعه های عمر نیز گفت: بیمه های عمر در آینده به عنوان بیمه های تخصصی مورد توجه جدی قرار خوهد گرفت؛ تا پایان آذرماه امسال فرم های جدید بیمه مرکزی در حوزه بیمه عمر به نمایندگان ارسال خواهد شد و کار بر مبنای دستورالعمل جدید ادامه خواهد یافت.
رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه رقم سرمایه گذاری بیمه ها حدود 170 هزار میلیارد ریال است، اظهار داشت: اگر مطالبات معوق را به آن بیفزاییم 250 هزار میلیارد تومان توان بالقوه سرمایه گذاری این صنعت است که بودجه عمرانی دولت برابری می کند و می تواند در بازار سرمایه اثرگذار باشد.
همتی اظهار داشت: در هفت ماه نخست امسال شاهد رشد 20 درصدی در صنعت بیمه بودیم که انتظار می رود این میزان رشد تا پایان امسال تداوم یابد و ضریب نفوذ بیش از 2.1 درصد کنونی شود.
وی با تاکید بر اینکه سهم صنعت بیمه در بازار مالی کشور باید از 6 درصد کنونی فراتر رود، گفت: در آمریکا بیش از یک سوم ارزش افزوده بازار در اختیار صنعت بیمه است.
وی با مقایسه وضعیت بازار بیمه ایران با کشورهایی با اقتصاد نوظهور اظهار داشت: در این کشورها ضریب نفوذ بیمه 1.5 تا 4 درصد بوده و میانگین این شاخص در حوزه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) 1.8 درصد برآورد می شود در حالی که این رقم در ایران 2 درصد است.
وی تاکید کرد: رشد نفوذ بیمه در کشورهای دیگر در رشته های غیر عمر از پنج هزار دلار درآمد سرانه هر کشور تا 35 هزار دلار، به شکل فزاینده است و پس از آن کند می شود و از این رو باید برای توسعه صنعت بیمه در ایران در رشته های بیمه زندگی تمرکز کنیم.
همتی اظهار داشت: توسعه بیمه زندگی به شکل تخصصی نیازمند اصلاح آیین نامه های مربوطه است که بخشنامه آن در بانک مرکزی تهیه شده است و تا پایان آذرماه شرکت های بیمه فعال در حوزه عمر باید مشخص کنند که سرمایه گذاری های این عرصه و ذخایر آن چگونه تخصیص یافته و سرمایه گذاری شده است.
رییس کل بیمه مرکزی از اشتغال 110 هزار نفر در صنعت بیمه خبر داد و گفت: این در شرایطی است که کمتر از پنج درصد شاغلان این بخش مربوط به بخش دولتی است.
وی تاکید کرد: امروز پوشش 750 میلیارد دلار تعهدات، دارایی ها و پوشش های ضروری کشور از سوی صنعت بیمه فراهم شده است؛ این صنعت تلاش بسیاری کرد تا آثار تحریم ها از این صنعت خنثی شود به طوری که اجازه نداد تجارت خارجی کشور دچار مشکل شود.
همتی تاکید کرد: امروز کاری نداریم که برجام چه می شود زیرا ما تجربه دوران تحریم را رها نمی کنیم و مذاکره با شرکت های بیمه دنیا را برای همکاری با ایران در چهارچوب اقتصاد مقاومتی پیگیری می کنیم.
رییس کل بیمه مرکزی هدف اصلی در مراوده با شرکت های خارجی را افزایش ظرفیت اتکایی ملی کشور دانست و گفت: از خدمات صنعت بیمه کشور غافل نمی شویم.
وی با یادآوری اینکه صنعت بیمه در هفته ماهه امسال 17 میلیون فقره خسارت پرداخت کرده است، اظهار داشت: بررسی شاخص اعتماد عمومی به صنعت بیمه که پارسال انجام شد، نشان داد که این شاخص سه به پنج است یعنی اینکه مردم اعتماد خوبی به این صنعت دارند در حالی که پارسال یکی از شرکت های بیمه در ایفای تعهدات خود دچار مشکل شد که نتیجه آن بر اعتماد عمومی مردم به این صنعت اثرگذار بود.
همتی در ادامه درباره ترکیب دولت و بخش خصوصی در بازار صنعت بیمه گفت: بیمه یکی از صنایع حساس به شمار می رود زیرا محصول آن تعهداتی است که انجام آن به آینده موکول می شود؛ از این رو باید با نظارت دولت و بیمه مرکزی همراه باشد تا در ایفای این تعهدات آسیبی به حقوق مردم وارد نشود.
وی، رصد توانگری مالی شرکت ها، کنترل دارایی ها و بدهی های شرکت ها را از جمله اقدام های نظارتی بیمه مرکزی برشمرد و گفت: البته با نظارت سنتی نمی توان بازار را کنترل کرد و باید ابزارهای جدیدی را به کار گرفت که از جمله می توان به کنترل پایبندی بیمه گران به آیین نامه های ابلاغی و استحکام حاکمیت شرکتی در صنعت بیمه است.
همتی ادامه داد: آیین نامه حاکمیت شرکتی در صنعت بیمه تهیه شده و بزودی در شورای عالی بیمه بررسی و تصویب می شود.
رییس کل بیمه مرکزی با تاکید بر لزوم ارزیابی و کنترل مدیریت ریسک بیمه گر، اظهار داشت: این موضوع یکی از مسایل اساسی در صنعت بیمه است که برخی شرکت ها توجه کافی به آن ندارند.
وی افزود: بیمه مرکزی ضمن رصد رفتار بیمه گر، باید به بررسی و تحلیل صورت های مالی شرکت ها و دیگر گزارش های ارسالی توجه کند تا از وضعیت اجرای قوانین و مقررات، از استحکام مالی و موقعیت توانگری بیمه گران و ارزیابی مداوم بیمه گراطلاع کافی داشته باشد.
همتی با یادآوری اینکه در چند ماه گذشته اصلاحات جدی در ساختار نظارتی بیمه مرکزی آغاز شده است، گفت: نظارت مالی و فنی به طور جدی پیگیری می شود.
وی در عین حال افزود: حمایت از بیمه گذاران و ثبات بلندمدت صنعت بیمه از موضوع های با اهمیت است که دولت نسبت به آن حساسیت دارد.
وی با بیان اینکه در موضوع محیط کسب و کار صنعت بیمه با چالش های جدی رو به روست، گفت: یکی از این چالش ها به عوارضی باز می گردد که از صنعت بیمه برای امور دیگر اخذ می شود.
وی توضیح داد: برای نمونه از صنعت بیمه 10 درصد عوارض برای بهداشت و درمان، 2.5 درصد برای نیروی انتظامی ، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و هشت درصد بابت صندوق تامین خسارت بدنی اخذ می شود.
همتی گفت: به طور میانگین صنعت بیمه به جز سه درصد مالیاتی که بابت سود شرکت ها به دولت می پردازد، 14 درصد باید عوارض و مالیات بپردازد که این روند به توسعه صنعت بیمه کمکی نمی کند.
رییس کل بیمه مرکزی با اشاره به رشته بیمه شخص ثالث نیز گفت: تا کی می خواهیم روند کنونی را ادامه دهیم؛ رشد حق بیمه شخص ثالث در این سال ها 15.5 درصد بوده اما رشد تعهدات جانی در این رشده 20.5 درصد بوده است یعنی اینکه حق بیمه ها حدود 25 درصد از تعهدات عقب هستند.
وی تاکید کرد: دولت و قوه قضاییه باید درباره افزایش مکرر نرخ دیه فکر جدی کنند زیرا مردم نمی توانند بیش از این حق بیمه بپردازند.

** تردد 9 میلیون وسیله نقلیه بدون بیمه نامه
همتی در عین حال یادآور شد که 9 میلیون وسیله نقلیه بدون بیمه نامه که اغلب آن موتورسیکلت ها هستند، در کشور وجود دارند.
وی همچنین گفت: در قانون جدید بیمه شخص ثالث که امسال ابلاغ شد، به شرکت های بیمه اجازه داده شده است تا بیمه نامه ها را قسطی صادر کنند در حالی که در ماده دیگر ملزم هستند در دو هفته خسارت فوت را پرداخت کنند.
رییس کل بیمه مرکزی گفت: این در حالی است که امام راحل (ره) در کتاب تحریر الوسیله، پرداخت دیه در چهار سال را مجاز دانسته است و از این رو بازنگری در این قانون ضروری به نظر می رسد.
وی تاکید کرد که این شیوه توانگری مالی بیمه ها را تحت تاثیر قرار می دهد و صنعت بیمه را تحلیل می برد.

** مجلس آماده کمک به صنعت بیمه برای حل مشکل شخص ثالث است
حجت الاسلام والمسلمین سید ناصر موسوی لارگانی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این همایش از آمادگی مجلس برای کمک به صنعت بیمه و بویژه رفع مشکل از بیمه شخص ثالث خبر داد.
وی افزود: از آنجا که موضوع نرخ دیه و ارتباط آن با بیمه شخص ثالث به مسایل شرعی باز می گردد، باید مشکلات ناشی از آن با همفکری هر سه قوه بررسی و رفع شود.
وی درباره امکان فروش بیمه نامه شخص ثالث به صورت قسطی نیز گفت: در قانون اجباری در این خصوص وجود ندارد بلکه شرکت های بیمه این امکان و اجازه را برای فروش قسطی این نوع بیمه آن هم با هدف توسعه پوشش بیمه ای دارند.
وی به موضوع ورشکستگی بیمه توسعه در سال گذشته اشاره کرد و نظارت بیشتر بیمه مرکزی بر عملکرد بیمه ها را خواستار شد.
به گزارش ایرنا، بیست و سومین همایش بیمه و توسعه و نهمین دوره بین المللی بیمه و توسعه صبح امروز در مرکز همایش های برج میلاد تهران آغاز به کار کرد؛ نوبت بعدازظهر این همایش به نشست های تخصصی با محوریت کارکرد بازار در صنعت بیمه اختصاص دارد.
اقتصام** 2025 ** 3065 ** 2023** خبرنگار: لیلا جودی ** انتشاردهنده: لطیف نکوئی

اطلاعات تکميلي

خواندن 978 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار