شنبه, 13 آذر 1395 ساعت 15:00

با مفهوم واقعی خانواده کودک آزاری در جامعه رخ نمی دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
شاعر و نویسنده کتاب کودک و نوجوان گفت: اگر خانواده مفهوم واقعی خود را پیدا کند، آنوقت شاهد کودک آزاری در جامعه نخواهیم بود و اعضای این نهاد مهم باید از کوچک و بزرگ با هم منسجم و متحد باشند.
مصطفی رحماندوست، روز شنبه در همایش پیشگیری از سوء رفتار با کودکان در بیرجند افزود: در شهرهای بزرگ تصور خانواده ها از توجه به فرزند تهیه لباس با برند معروف، مهد کودک گران قیمت و ...است در صورتی که این فقط فخر فروشی بی مورد والدین است، در حقیقت بچه ها از این مهد کودکها چیزی کسب نمی کنند.
وی اظهار کرد: امام کاظم (ع) می فرمایند، اگر کودک در دوران کودکی ،بچگی نکند در دوران بزرگ سالی رفتارش مثل کودکان خواهد بود، هر چیزی باید سر جای خود باشد.
وی ادامه داد: ممکن است مربی کودک ابتدا آرزو داشت، دکتر یا مهندس و ... باشد که به این آروزی خود نرسید، حال اگر از مربی بودن جهنمی برای خود بسازد و در کلاس اعصابش خراب شود زندگی خود را تباه کرده است.
وی اضافه کرد: اگر این مربی هنگام ملاقات کودکان در کلاس به شور و نشاط برسد هم زندگی خود را در سطح عالی رسانده و از کارش لذت می برد و هم آموزش او برای کودکان آموزنده و لذت بخش خواهد بود.
** به کود ک اعتماد نفس آموخته شود
رحماندوست گفت: مهم ترین راه پیشگیری از رفتار نامناسب در کودکان تقویت اعتماد به نفس به آنهاست، ایجاد خلاقیت در کودکان، شاد کردن آنها، تقویت حس استقلال و به رسمیت شناختن تفاوت های بین کودکان از راه های تقویت اعتماد به نفس در کودک است.
شاعر و نویسنده کتاب کودک و نوجوان یادآور شد: اگر به بچه های خود کمک کنیم که از هر لحاظ غنی باشند باید برای فرزندان وقت گذاشت، مربیان به کودک کمک کنند تا از لحاظ عاطفی غنی شوند.
وی اظهار کرد: وقتی کودک از لحاظ عاطفی غنی شد به دنبال گدایی عاطفه نمی رود تا خدای ناکرده مورد آزار و اذیت جنسی قرار گیرد.
وی یادآور شد: اگر کودک از لحاظ عاطفی غنی باشد به هر لبخندی پاسخ نمی دهد، برای این کار باید دست کودک را گرفت و برایش یک شعر هرچند بی معنی بخوانیم ،چون در نوک دست هر کس انرژی وجود دارد و این انرژی ها به همراه آن شعر به فرزندان منتقل می شود.
وی گفت: شعر « اتل،متل تتوله،گاو حسن چجوره،نه شیر داره نه پستون،شیرشو بردن هندستون» هیچ معنی خاصی ندارد،وقتی گاوی نه شیر دارد و نه پستون پس شیری ندارد که آن را به هندوستان ببرند، هرچند این شعر بی معنی بود اما قدرت عاطفی پشت سر آن است و هنوز همه افراد از شنیدن آن خرسند می شوند.
وی افزود: وقتی دست بچه را می گیریم هر شعری هرچند بی معنی را بخوانیم تاثیر مثبت روی بچه دارد.
** زیبایی آفرینش به کودک معرفی شود
وی اظهار کرد: همین که زیبایی های آفرینش را به کودک معرفی کنیم یعنی خدا را به او شناسانده ایم، اگر کودک درخت را دوست داشته باشد، آفریننده درخت را هم دوست دارد.
این نویسنده کتاب کودک و نوجوان ادامه داد: کودک زمانی که نادان یا گرسنه از لحاظ عاطفی باشد مورد سوء استفاده بویژه سوء استفاده جنسی قرار می گیرد.
رحماندوست اظهار کرد: هم نادانی و هم نقص عاطفه درمان دارد، اگر به کودک بیاموزیم که فردی حق دارد به لباس او دست بزند اما حق ندارد به لباس زیر او دست ببرد کودک آگاه می شود.
وی افزود: کودکی که از عاطفه سرشار باشد یک بار او را نصیحت کنی کافی است که از بسیاری از آسیب های اجتماعی حفظ شود.
** هیجان مربیان کودک کمتر و طول عمر آنها بیشتر است
وی اظهار کرد: وقتی کسی مربی کودک است باید به خود افتخار کند که می تواند خدمتگزار کودکان باشد، در دنیا اثبات شد که مربیان مهد کودک استرس کمتر و طول عمر بیشتری نسبت به دیگران دارند، دلیل آن این است که در فضایی که کودکان هستند محبت وجود دارد.
وی ادامه داد: وقتی مربی کودک با کودکان سر و کار دارد به فضای کودکی خودش بر می گردد و حس آرامش به او دست می دهد.
این شاعر و نویسنده کتاب کودک و نوجوان بیان کرد: در گذشته اشعاری با عنوان « بازی با انگشت ها» سروده بودم، در کنگره بین المللی اشعار را با ترجمه انگلیسی آن خواندم، رئیس اتحادیه نویسندگان سوئد از من تقاضای چاپ این سروده ها را کرد.
رحماندوست اظهار کرد: این شعرها در سوئد چاپ شد، ابتدا فکر کردم شعرهایم خیلی عالی بود، اما بعد رئیس اتحادیه نویسندگان این کشور گفت که در سوئد قانونی وجود دارد که والدین باید هر روز برای کودک قصه گویی کنند.
وی یادآور شد: اگر این کار را نکنند کودک با تماس تلفنی با یک شماره تلفن از آنها شکایت می کند و همان شب پلیس به در منزل رفته و از والدین بازخواست می کند.
وی ادامه داد: در دادگاه های آن کشور وقتی زن و مرد از هم جدا می شوند قانون به این شکل نیست که بچه تا پنج سالگی در اختیار مادر و بعد از آن به زور از مادرش جدا و تحویل پدر که ممکن است، زن دوم داشته باشد، بشود.
وی یادآور شد: ابتدا شرایط پدر و مادر از لحاظ اقتصادی، میزان توجه به کودک بویژه قصه گویی به فرزند و ... بررسی می شود و سپس حق حضانت به هرکس که وقت بیشتری برای فرزندش داشته باشد داده می شود.
وی اضافه کرد: شعرهای من مایه مچ گیری برای پدر و مادری بود که در سوئد از زیر بار قصه گویی برای فرزندشان فرار می کردند، هر چند کیفیت شعرها ممکن است مطلوب نبود اما برای آنها کاربرد داشت.
همچنین مدیرکل دفتر بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی در این گردهمایی گفت: کودک آزاری در شکل های جسمی، عاطفی، بی توجهی و... نمود پیدا می کند.
نفیسه نخعی افزود: کودک آزاری عاطفی، مهم ترین نوع کودک آزاری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار کرد: دوران کودکی نسل های قبل مثل من در کنار پدر بزرگ، مادر بزرگ ، سماور زغالی و خانه های حیات دار که دارای حوض بود سپری شد، امروز بازی های رایانه ای و تبلیغاتی تنها دلخوشی کودکان است و در یک دهه آینده فرزندان ما مفهوم عمه، خاله و دایی را فراموش می کنند.
وی ادامه داد: همه ما مسئول هستیم تلاش کنیم با آموزش صحیح فرزندان را هدایت کنیم، زیرا، ایران کشور اسلامی است و همه احادیث و روایات ما توصیه به مهربانی با کودکان دارد، وجود کودک آزاری در جامعه شایسته نیست.
وی تاکید کرد: آموزش در سطح کودکان و آگاه سازی آنها بهترین راه مبارزه با سوء رفتار با کودکان است.
وی تصریح کرد: کودکان باید به حقوق خود آشنا ،سبک زندگی خانواده باید اصلاح شود، تامین مخارج و مایحتاج کودکان تنها وظیفه والدین نیست بلکه توجه به شرایط عاطفی کودکان بسیار مهم است.
همچنین معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی چندی قبل گفته بود: کودک آزاری بیشتر توسط افراد قابل اعتماد انجام می شود و عواطف و احساس کودک را جریحه دار می کند.
حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: کودک، لطیف ترین گل انسان است که اسلام توجه ویژه ای به آن دارد و برای پرورش کامل و متعادل شخصیت خود نیاز به محبت و تفاهم دارد و باید حتی الامکان مورد توجه و سرپرستی والدین خود، و به هر صورت در فضایی پر مهر و محبت، در امنیت اخلاقی و مادی، پرورش یابد.
این مقام قضایی خانواده را مهم ترین نهاد اجتماعی برای تربیت و آموزش دانست و عنوان کرد: گاهی همین نهاد جولانگاه خشونت و درد و رنج برای کودکان می شود و پدیده کودک آزاری، مساله شوم است که عواطف انسان ها را جریحه دار می کند.
*7559*2047*خبرنگار-امیرشاهین نایبی فر* انتشار دهنده- عباسقلی اشکورجیری*

اطلاعات تکميلي

خواندن 706 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار