شنبه, 13 آذر 1395 ساعت 12:00

خاورمیانه ی جدید اما نه به میل آمریکا !- سعید محسنی راد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تحولات امنیتی وبحران های ساختگی در منطقه خاورمیانه که با هدف تضعیف موقعیت ایران اسلامی انجام گرفته برخلاف نظرتوطئه گران نشان از شکل گیری خاورمیانه ای جدید دارد اما نه طبق سلیقه و میل آمریکایی ها بلکه شواهد از تشکیل منطقه ای حکایت دارد که اسلام در آن نمود و تاثیر بیشتری خواهد داشت.
طرح ابتدایی تجزیه کشورهای بزرگ خاورمیانه وتقسیم این منطقه به بیش از 18 کشور به حدود 50 سال قبل برمی گردد و بیشتر بحران ها و جنگ های ایجاد شده در این منطقه بخصوص پیرامون ایران و دیگر کشورهای بزرگ اسلامی مانند عراق، سوریه، یمن، لبنان، پاکستان، افغانستان، لیبی و حتی کشورهای دوست آمریکا مثل عربستان، مصر و ترکیه به منظور تحقق همین هدف صورت گرفته که به عقیده کارشناسان سیاسی و اندیشکده های غربی، همگی آنها با دخالت و حمایت آمریکایی ها، انگلیسی ها و صهیونیست ها دنبال شده است.
شکل گیری انقلاب اسلامی در ایران یکی از تحولات مهم منطقه بود که توجه جهانیان را به خود معطوف داشت و پس از آن نیز در سال های اخیر با ظهور انقلاب های عربی در برخی کشورهای منطقه مثل مصر و تونس و لیبی و غیره که به 'بهار عربی' موسوم شد و نیز ظهور گروه های تروریستی مثل طالبان، القاعده و داعش و تشکیل فرقه های ضاله دیگر با حمایت غربی ها، این منطقه مهم آبستن تحولات مهمی شد تا آمریکایی ها به تجزیه آن چشم طمع بدوزند.

***طرح تجزیه کشورهای بزرگ منطقه
دنیای اسلام یک بار پیش از این و پس از پایان جنگ جهانی دوم با فروپاشی امپراتوری عظیم اسلامی (عثمانی) دچار تجزیه شد و ابهت خود را از دست داد و روند تضعیف اسلام و مسلمانان بعد از آن بطور مکرر با نیرنگ ها وتبلیغات سوء اسلام هراسی ادامه یافت تا اینکه آمریکایی ها با همکاری برخی کشورهای تحت سیطره خود مثل عربستان سعودی و با ایده برنارد لوئیس آمریکایی طرح ایجاد خاورمیانه جدید را مطرح کردند.
برنارد لوئیس در سال 1916 در لندن در یک خانواده متوسط یهودی زاده شد. او برای تحصیلات به کالج ویلسون و پلی تکنینک وارد شد و دوره های عالی را در دانشگاه های لندن و پاریس گذراند. مدتی را در دوران جنگ جهانی دوم در وزارت امور خارجه انگلیس در کمیته اعراب و انگلیس فعالیت کرد. این کمیته یک آژانس امپریالیستی به منظور تضعیف دنیای عرب و حفظ چیرگی انگلیس بر آنها بود.
او در سال 1982 شهروند آمریکا شد و از همان موقع افکار خود را بر سیاستمداران آمریکایی دیکته کرد.
لوئیس که استاد بازنشسته دانشگاه پرینستون است نزدیک به 20 هزار عنوان کتاب و مقاله درباره خاورمیانه و دنیای اسلام به رشته تحریر درآورده است.

***طرح برنارد لوئیس
او برای اولین بار در نشست سال 1979 اعضای بیلدربرگ در اتریش در مورد طرح تجزیه خود سخن گفت. وی طرح خود را که شامل تجزیه کشورهای خاورمیانه از جمله ایران به کشورهای کوچک بود برای سران اقتصادی و سیاسی شرکت کننده در بیلدربرگ ارائه کرد.
در این طرح کشورهای خاورمیانه بر اساس بنیان های زبانی، نژادی و منطقه ای تکه پاره می شوند. بر اساس این طرح، انگلیس باید از شورش های قومی اقلیت هایی مانند دروزی ها در لبنان، بلوچ ها، ترک ها و کردها در ایران، علوی ها در سوریه، عیسویان در اتیوپی، فرقه های مذهبی در سودان، قبایل عرب در کشورهای مختلف عربی، کردها در ترکیه و ... حمایت کند. هدف این طرح تکه تکه کردن خاورمیانه و تبدیل آن به موزائیکی از کشورهای کوچک و ضعیف در حال رقابت با یکدیگر است تا از این طریق قدرت جمهوری ها و پادشاهی های فعلی تضعیف گردد.
غربی ها با استمداد از طرح لوئیس با اهداف قابل توجه که می توانست منافع هنگفت اقتصادی، نظامی و سیاسی آنها را تامین نماید آشنایی پیدا کردند چرا که دست گذاشتن روی کشورهای مهم منطقه مثل ایران، پاکستان ترکیه و عراق و حتی عربستان که بیشترین منابع مهم تفتی را در اختیار دارند آینده دهها ساله آنها از نظر تامین منابع انرژی و نیز با ایجاد اختلاف بین آنها، آینده فروش صدها کارخانه تولید و فروش سلاح به این کشورها را تامین می نمود و این همه منافع بجز منافع سیاسی مثل حضور آمریکایی ها و صهیونیست ها در مهمترین منطقه جهان یعنی خاورمیانه است که در سایه شکل گیری خارمیانه جدید آن هم در کنار کشور رقیب و قدرتمندی مثل روسیه که هنوز داعیه قدرت مداری در منطقه را در سیاق شوروی سابق درسرخود می پروراند بسیار مهم و حیاتی جلوه می نماید.
طرح خاورمیانه جدید بطور رسمی در دولت جورج بوش و توسط وزیر امورخارجه وی خانم کاندولیزا رایس در سال 2005 مطرح و وارد فرهنگ سیاسی جهان گردید که آن را می بایست در نوع خود یکی از طرح‌های نو استعماری دانست که به دنبال ایجاد جنگ‌های جدید در شرق و حضور نظامی استعمارگران غربی در این منطقه برآمده است.
از این رو نقشه‌ نظام سلطه در تشکیل خاورمیانه جدید، مراحلی داشته که براساس نقاط مشترک مثل جغرافیا، فرهنگ، زبان، قومیت و مذهب شکل گرفته مثل ایجاد 'کردستان مستقل' متشکل از کردستان‌های ایران، عراق، سوریه و ترکیه - 'بلوچستان مستقل' متشکل از بلوچ‌های ایران، افغانستان و پاکستان - 'آذربایجان مستقل' متشکل از آذربایجان غربی و شرقی در ایران و کشور آذربایجان و نیز بخش کوچکی در شرق ترکیه (که اغلب شیعه بوده و نژادی و زبان آذری دارند) و طرح جدایی خوزستان از ایران که همه اینها زمینه سازی برای تشکیل و شکل گیری اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات بوده است.
انور ماجد عشقی، سرلشگربازنشسته عربستانی که اخیرا با برخی از مقامات آمریکایی دیدار داشت در این زمینه تصریح کرد: روسای سابق و فعلی سیا طرحی در دست دارند که بر اساس آن، سه کشور خاورمیانه حذف می شوند و ایران هم به شش قسمت مستقل تقسیم می شود.
او در صفحه اینترنتی خود نوشته است: ایران به شش کشور کوچک تقسیم خواهد شد که این کشورها شامل آذربایجان، کردستان، عربستان، بلوچستان، ترکمنستان و فارس خواهد بود.
انور عشقی همان ژنرالی است که سال گذشته خبر مذاکرات طولانی اش با دوری گلد، سفیر اسرائیل در آمریکا منتشر شد و او ادعا کرد که در این جلسات، فقط مسائل خصوصی مطرح شده است.
این افسر سعودی همچنین به خبرنگار نشریه وال استریت ژورنال گفته بود: عربستان و اسرائیل مدتها است استراتژی مخفی مهمی را تدوین کرده اند تا براساس آن، بدون نیاز به مشارکت مستقیم آمریکا، ابتدا نفوذ ایران را محدود کرده و با متوقف کردن گسترش این کشور، روند نابودی قطعی آن را دنبال کنند.
مایکل هایدن رئیس سابق سازمان اطلاعاتی آمریکا موسوم به سیا نیز از طرحی پنج ساله سخن گفته بود که براساس آن تغییراتی اساسی در خاورمیانه رخ می دهد.
او با بیان اینکه جنگ علیه تروریسم حداقل تا پنج سال دیگر طول می کشد، این پیام را داد که آمریکا دستکم تا پایان این مدت از گروه های تکفیری حمایت خواهد کرد همانگونه که بارها این گروه های تروریستی را در سوریه و عراق که تا مرز نابودی پیش رفته بودند با قبولاندن طرح های آتش بس موقت، نجات داده اند.
کشورهایی مثل عربستان و ترکیه که حامیان اصلی پیدایش داعش بوده و خواسته یا ناخواسته در عملی شدن این طرح کمک های فراوانی کردند نیز خود جزو همین طرح تجزیه بشمار می آیند.
عربستان به عنوان تامین کننده اصلی هزینه های شکل گیری داعش، القاعده، طالبان و جبهه النصره در منطقه که از افکار تکفیری وهابی های سعودی الهام می گیرند اکنون با بحران پادشاهی روبه رو است و برسر اینکه چه کسی بر جای ملک سلمان تکیه زند درگیر بحران حاکمیت شده و منتظر مهر تایید از سوی مقامات آمریکایی است و در حالی که محمد بن سلمان که در حکومت سایه بجای پدر بیمارش که به آلزایمر مبتلا است تصمیم گیرنده اصلی در میان دیگر شاهزادگان مخالف خود است او نیز در یک نوع سردرگمی سیاسی بسر می برد که درنوع خود بی سابقه است.
محمد بن سلمان سفرهای متعددی را به آمریکا و دیگر کشورهای غربی انجام داد و با دولتمردان و مدیران شرکت های بزرگ اقتصادی دیدارهای مهمی برگزار کرد تا بتواند حمایت آنها را برای رسیدن خود به حکومت جلب نماید اما با تداخل این امر با انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و پیروزی غیر منتظره دونالد ترامپ (در حالی که عرب ها با حمایت همه جانبه از هیلاری کلینتون انتظار پیروزی وی را می کشیدند) تعیین شخص برنده برای تکیه زدن بر تخت پادشاهی بر حکومت عربستان غیر قابل پیش بینی شده است.
اجرای طرح تجزیه آمریکایی ها در باره خاورمیانه در کشورهایی مثل سوریه، عراق و لیبی کلید خورده است اما تاکنون به نتیجه نرسیده و آنها همچنان با جبهه قدرتمندی مثل روسیه و ایران در تکامل طرح های خود بخصوص درمنطقه خاورمیانه جدید در حال رجز خوانی هستند چرا که جبهه مقابل آنها دست برتر را در تحولات منطقه به خود اختصاص داده است.
گرچه طراحان آمریکایی تجزیه خارمیانه، افکار خود را دراذهان خود مرور کرده و قصد عملی کردن آن را دارند اما بسیاری از این طرح ها در زمینه عمل، نتیجه عکس داده است.
تلاش های 35 ساله آنها درخصوص ایران تاکنون به ناکامی مطلق انجامیده و در خصوص عراق و سوریه نیز تاکنون به سرانجامی نرسیده است، در لیبی، مصر و ترکیه همچنان این طرح دنبال می شود و ظهور یک شبه داعش و دیگر گروه های تروریستی با هزاران دستگاه خودروهای نظامی و غیرنظامی و خودروهای زرهی مسلح به پیشرفته ترین تجهیزات نظامی دنیا، کار ساده ای نیست که از دست عده ای برآمده باشد بلکه دولت های ثروتمندی مثل عربستان و امارات و قطر با طراحی آمریکایی ها پشت این قضیه قرار داشته اند تا در سایه عملیات های ضد امنیتی آنها بتوانند بهترین بهره برداری را از آن بنمایند.
داعش و دیگر گروه های تروریستی این روزها در سایه شکل گیری محور مقاومت در کار خود فرومانده اند و همه شواهد از ناکام ماندن کامل طرح آمریکایی تجزیه کشورهای منطقه و شکل گیری خاورمیانه جدید مد نظر آنها حکایت دارد، طرحی که آمریکایی ها طراح آن بودند و کشورهایی مثل عربستان و قطر، مهره های بازی و تامین کننده منابع مالی آن.
به عقیده کارشناسان سیاسی، بدون شک طرح خاورمیانه جدید در منطقه در حال شکل گیری است اما مسلما خاورمیانه ای نخواهد بود که آمریکایی ها، انگلیسی ها و صهیونیست ها انتظارش را می کشیدند بلکه در این خاورمیانه، اسلام نقش محوری را برعهده خواهد داشت.
اسلامی که غربی ها خواهان نابودی آن بودند در خاورمیانه جدید، خودی نشان خواهد داد متفاوت از گذشته و بلکه پررنگ تر که نمونه بارز آن را می توان در تجمع و حضور 20 میلیونی مسلمانان از 60 کشور جهان در مراسم اربعین در عراق مشاهده کرد.
آمریکا با اوباما یا ترامپ یا هرکه رییس جمهور آن باشد دیگر برای کشورهای منطقه خلیج فارس و خاورمیانه و حتی برای کشور سرسپرده ای مثل عربستان نیز غیر قابل اعتماد شده است اگر چه حیات برخی کشورهای کوچک و ضعیف مثل کشورهای کوچک عربی خلیج فارس به حمایت نظامی و سیاسی آمریکا متکی است اما حتی این کشورها نیز دریافته اند که اعتماد به آمریکا نتیجه صد در صدی برای آنها بدنبال نخواهد داشت.
طرح های خاورمیانه ای آمریکا در باره ایران، یمن، لبنان، عراق و سوریه حداقل ناکام مانده و در سایه شکل گیری مقاومت مردمی و هشیاری کشورهای منطقه هیچ نتیجه ملموسی برای آنها در پی نداشته است و مطرح کردن زمان پنج ساله از سوی آمریکایی ها برای حل مشکل داعش و تلاش برای بقای آنها در سوریه و عراق به همین منظور صورت می گیرد تا بلکه بتوانند بیشترین استفاده را از بقایای این گروه تروریستی بنمایند.
خاورم**1653**انتشاردهنده: عزیز موسوی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1065 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار