شنبه, 13 آذر 1395 ساعت 11:56

آموزش نویسندگان نیازمند ایجاد پژوهشگاه های تخصصی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فعال حوزه نشر گفت: دولت با حمایت از ایجاد پژوهشگاه یا مرکز پرورش نویسندگان،زمینه های آموزش محقق و نویسنده در حوزه های مختلف را فراهم می کند.
سید عباس حسینی نیک روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تاکید بر لزوم حمایت دولت از ساخت مرکز پرورش نویسندگان اظهار کرد: نویسندگان دارای تحصیلات آکادمیک در هیچ جامعه ای با دریافت حق تالیف زندگی نمی گذرانند، بلکه پژوهشگاه هایی حتی در کشورهای نظام سرمایه داری به کمک آمده و از همه دنیا محقق جذب می کنند.
وی با بیان اینکه محققان و نویسندگان در این مراکز کمک علمی دریافت می کنند، ادامه داد: خوب است دولت به این حوزه ها ورود کرده و با ساخت پژوهشگاه، زمینه را برای تربیت نویسنده در حوزه های علوم اجتماعی، حقوق، پزشکی و کودک و نوجوان ایجاد کند زیرا موارد مذکور شاخه هایی از علم هستند.
مدیر انتشارات مجد در بخشی دیگر با بیان اینکه کتاب خوب نداریم، افزود: لازم است کتاب خوب با تیراژ بالا تولید شود، یکی از دلایل کسادی بازار، نداشتن کتاب خوب است، همه کتاب های خوب، بازار دارند.

** تیراژ کتاب های تخصصی کمتر از 500 نسخه در سال
حسینی نیک با بیان اینکه اکنون تیراژ کتاب های تخصصی به ویژه دانشگاهی در کشور کمتر از 500 نسخه در سال است، تصریح کرد: این عدد در مقایسه با سایر کشورها و با توجه به عوامل جمعیتی و سطح علمی عددی ناچیز هرچند قابل اغماض است زیرا این کتاب ها مشتریان خاص دارند اما تیراژ پایین در حوزه های عمومی نشانه بدی است.
به گفته حسینی نیک، اکنون زمینه چاپ کتاب دیجیتال در حال گسترش است و دلیل رونق آن هم کاهش چاپ کتاب تخصصی است.
وی با بیان اینکه تیراژ کتاب خوب به شدت پایین است، یکی از دلایل آن را مولف غیر متخصص دانست.
مدیر انتشارات مجد اضافه کرد: چاپ کتابهای افرادی که مدرک تحصیلی آنها هیچ ارتباطی با موضوع کتاب های نوشته شده ندارد یک آفت و دلیلی برای تیراژ کم آنهاست.
وی افزود: ناشر، اولین کسی است که به مولف برای دریافت اثر برای چاپ مراجعه می کند اما باعث تاسف است که ناشرانی همه نوع کتاب از فیزیک تا پزشکی و حقوق منتشر می کنند، نمی توان نام ناشر حرفه ای را روی این افراد گذاشت.
ناشر برگزیده سال 93 و 94 در حوزه عمومی و دانشگاهی ادامه داد: امروز ناشران در سراسر دنیا در یک حوزه تخصصی کار می کنند و ناشر موفق دارای تحصیلات در رشته ای است که در آن فعالیت دارد، چنین ناشری می تواند براحتی به خریدار در خرید کتاب مشاوره دهد.

** انتشار فقط یکصد عنوان کتاب در سال توسط 200ناشر
مدیر انتشارات مجد گفت: از پنج هزار ناشر موجود، حدود 200 ناشر فقط به طور تقریبی یکصد عنوان کتاب در سال منتشر می کنند و فاصله میان این جماعت تا پنج هزار ناشر را عده ای پر کرده اند که یا کتابفروشی داشته و یا شاگرد یک مرکز پخش بوده اند و به نام خود و خانواده مجوز گرفته و آشفته بازاری را شکل داده اند.
فراهنگ**1880**1823**خبرنگار: پروین اروجی**انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

اطلاعات تکميلي

خواندن 917 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار