شنبه, 13 آذر 1395 ساعت 11:40

دستیابی به توسعه پایدار و حکمرانی خوب آب با آموزش و ظرفیت سازی مناسب میسر است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: بدون داشتن جامعه ای آگاه از ضرورت حفاظت و استفاده صحیح از منابع آب و بدون حضور نیروی انسانی متخصص و مطلع از شرایط روز محیط زیست و ظرفیت های سازمانی و اجتماعی مناسب، توسعه منابع آب به هدف های عالی خود دست نخواهد یافت.
«بنفشه زهرایی» امروز (شنبه) در حاشیه نخستین همایش بین المللی «آب و محیط زیست در هزاره جدید: آموزش و ظرفیت سازی» در محل دانشگاه تهران به ایرنا گفت: این همایش برای نخستین بار در ایران و منطقه با تمرکز بر موضوعات « آموزش و ظرفیت سازی در حوزه آب» انجام می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران بیان داشت: همایش های متعددی درباره جنبه های مختلف فنی و اقتصادی آب در سال های اخیر در کشور برگزار شده، اما مباحث آموزش و ظرفیت سازی در آنها کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
زهرایی تصریح کرد: بررسی تجربیات ملی و بین المللی در مورد آموزش آب و محیط زیست نشان می دهد اگرچه دوره های آموزشی در دانشگاه های کشور در برخی زمینه ها نظیر جنبه های فنی مدیریت و برنامه ریزی آب و محیط زیست هم سطح دوره های معتبر بین المللی توسعه داده شده اند، اما در برخی زمینه ها نیز نظیر آموزش محیط زیست، شکاف نسبتاً عمیقی بین آموزش عالی در کشور و برخی دانشگاه های معتبر بین المللی وجود دارد.
وی خاطر نشان کرد: آموزش عالی در حوزه های آب و محیط زیست در کشور متناسب با الزام های آموزشی دستیابی به توسعه پایدار طراحی نشده اند و این همایش با ایجاد فضای همفکری بین متخصصان رشته های مختلف به دنبال شناسایی این خلاها است.
دبیر علمی همایش اضافه کرد: مجموعه برنامه های تدارک دیده شده در این همایش شامل جلسات ارایه مقالات، میزگردهای تخصصی و کارگاه های آموزشی است که حاصل نزدیک به یک سال تلاش مستمر همکاران از دانشگاه های مختلف و نمایندگان دستگاه های اجرایی است.
زهرایی گفت: در این همایش، مشارکت متخصصان تراز اول آب از زمینه های مختلف علوم زیستی، زمین شناسی، علوم اجتماعی، مهندسی آب و کشاورزی، اقتصاد، روابط بین الملل، علوم حوزوی، روان شناسی و جامعه شناسی از داخل و خارج از کشور جلب شده و سخنرانانی از کشورهای آلمان، هلند، پاکستان، افغانستان، قبرس، آمریکا، چین و تونس مطلب ارایه خواهند کرد.
وی ادامه داد: توجه خاصی در این همایش به آموزش آب در کتاب های درسی مدارس و ظرفیت سازی برای تربیت معلمان آگاه از مسایل روز محیط زیست کشور شده و مقایسه محتوای کتاب های درسی ایران از منظر آب با برخی از کشورهای توسعه یافته موضوع یکی از محورهای همایش است.
به گزارش ایرنا، همایش سه روزه بین المللی «آب و محیط زیست در هزاره جدید: آموزش و ظرفیت سازی» با همکاری موسسه تبادلات فرهنگی آلمان (DAAD)، دانشگاه Duisburg-Essen آلمان و دانشگاه UNESCO-IHE هلند در تاریخ 13 تا 15 آذر ماه 1395 در مجموعه تالارهای کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار می شود.
موضوعات مورد بحث در جلسات ارایه مقالات همایش شامل ظرفیت سازی و توسعه برنامه های آموزشی برای سازگاری با تغییر اقلیم،ظرفیت سازی برای دستیابی به توسعه پایدار ، فرهنگ سازی و افزایش آگاهی های عمومی برای بازیافت آب ،
آموزش عالی آب برای دستیابی به توسعه پایدار، مسایل اجتماعی آب، آموزش آب برای معلمان و دانش آموزان مدارس، ظرفیت سازی فرابخشی برای فرهنگ سازی و آموزش در زمینه حفاظت آب و مصرف صحیح منابع آب است.
همچنین، میزگردهای تخصصی که در این همایش برگزار خواهد شد زمینه تبادل نظر تصمیم سازان در دستگاه های مختلف دولتی در حوزه های آموزش، آب و محیط زیست و متخصصان داخلی و خارجی را در زمینه های تجربیات بین المللی در زمینه همکاری پژوهشی بین دانشگاه ها و صنعت، بهره گیری از ظرفیت فقهی و ترویجی دین مبین اسلام و حوزه های علمیه برای فرهنگ سازی در مورد حفاظت از منابع آب و مصرف صحیح آب، ظرفیت سازی فرابخشی برای ارتقای آموزش آب در مدارس، ارتقای ظرفیت های آموزش عالی و آموزش حین خدمت در زمینه دیپلماسی آب و مدیریت منابع آب مشترک، دانش بومی آب و جایگاه آن در آموزش عالی مدرن و چالش ها و فرصت های آموزش عالی آب فراهم می کنند.
برپایه این گزارش، برگزاری 10 کارگاه تخصصی با مشارکت متخصصان بین المللی در زمینه های مختلف زیر که زمینه انتقال آخرین دستاوردها در حوزه های آموزش و ظرفیت سازی برای ارتقای توسعه پایدار منابع آب را فراهم می کند، از دیگر برنامه های این همایش سه روزه است.
اقتصام** 3065 **1561** خبرنگار: محمد ملک دار ** انتشاردهنده: مژگان توانا

اطلاعات تکميلي

خواندن 951 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار