شنبه, 13 آذر 1395 ساعت 11:16

کتاب بخوانید تا بیشتر عمر کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رابطه مثبت کتابخوانی و طول عمر/ کتاب بخوانید تا بیشتر عمر کنید

بر اساس مطالعه دانشمندان افرادی که روزانه ۳۰ دقیقه کتاب مطالعه می کنند حدود دو سال عمر طولانی تری نسبت به سایرین خواهند داشت.

 به گزارش لیزنا، بر اساس مطالعه جدیدی که در شماره سپتامبر مجله «علوم اجتماعی و پزشکی»  (social science and medicine) منتشر شده است، با انجام یک مطالعه بر روی ۳۳۵۴۶ نفر از مردم  بالای ۵۰ سال، مشخص شده است افرادی که روزانه ۳۰ دقیقه به مطالعه کتاب می پردازند در حدود دو سال بیشتر عمر می کنند.

 محققان دریافتند طی ۱۲ سال گذشته آن‌ دسته از افرادی که بیش از سه ساعت و نیم در هفته مطالعه داشتند، احتمال مرگ‌شان ۲۳ درصد کمتر بود. این روند درباره افرادی که تا سه ساعت و نیم در هفته مطالعه داشتند، ۱۷ درصد بود. در طول مدت انجام این تحقیق ۳۳ درصد افرادی که کتاب نمی‌خواندند درگذشتند، در حالی که این رقم درباره کتاب‌خوان‌ها ۲۷ درصد بود.

 بررسی‌ها نشان داده است کتاب خواندن به عنوان راهی برای تحمل شرایط زندگی، باعث افزایش طول عمر می‌شود، و آن‌هایی که روزی ۳۰ دقیقه مطالعه می‌کنند بیش از افرادی که اصلا اهل کتاب خواندن نیستند عمر می‌کنند.

 خواندن ترویجی و مطالعه عمقی کتاب سبب در گیر شدن مغز انسان شده و این تعامل شناختی در نهایت باعث افزایش طول عمر می شود. همچنین خواندن کتاب از روزنامه و مجله تاثیر بیشتری دارد.

مطالعه کتاب همدلی، درک اجتماعی و هوش هیجانی را تقویت می کند و سبب افزایش فرایندهای شناختی می شود.

 بر اساس این تحقیق بیش از ۸۷ درصد از مردم کتاب های داستانی را مطالعه می کنند و هم اکنون دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا مطالعه کتاب های الکترونیکی  همان اثر خواندن کتاب های کاغذی را بر روی طول عمر و افزایش سلامت روح و جسم دارد یا خیر.

 بررسی های اخیر محققان نشان می دهد افراد بالای ۶۵ سال ۴ ساعت از روز را به تماشای تلویزیون می پردازند و این راه سپری کردن اوقات فراغت طول عمر را کاهش می دهد

منبع : لیزنا

اطلاعات تکميلي

خواندن 1038 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار