جمعه, 12 آذر 1395 ساعت 19:52

طراحی برنامه های فرهنگی هنری برای کودکان با نیازهای ویژه ضروری است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون وزیر آموزش و پرورش ضمن تاکید بر ضرورت طراحی برنامه‌های فرهنگی هنری برای کودکان با نیازهای ویژه، گفت: اداره‌ آموزش و پرورش استثنایی در استان‌ها آماده همکاری‌های دوجانبه با مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.
به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری، مجید قدمی اظهار داشت: بخشی از جامعه ما را افرادی با نیازهای خاص تشکیل داده‌اند این نگاه سبب می‌شود تا بعد معلولیت در آن‌ها کمرنگ دیده شود و به نیازهای آن‌ها بیشتر توجه کنیم.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش نیز این رویکرد را مد نظر قرار داده تا به تفاوت‌های فردی احترام بگذارد با این حال نمی‌توان کتمان کرد که در آموزش به این دسته از افراد، برخی متغیرها نیازمند تغییر است.
رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی بیان داشت: گاه کتاب، فضای آموزشی و گاهی شیوه‌ تدریس معلمان تغییر می‌کند اما آنچه مد نظر است آموزش و کیفیت است.
قدمی با تاکید بر عدالت آموزشی، کانون و سازمان آموزش و پرورش استثنایی را دو مهره اساسی که در این راستا گام برمی‌دارند دانست که آموزشی غیررسمی و رسمی را برای افرادی با نیازهای خاص مهیا کرده‌اند.
وی با بیان اینکه باید بستری فراهم کرد تا افراد با نیازهای ویژه برای زندگی آماده شوند، اضافه کرد: تا زمانی که این قشر از افراد در فضای بسته بمانند یا در مدارس خاص تحصیل کنند نمی‌توان آن‌ها را برای زندگی در جامعه‌ای که در خارج از فضای آموزشی آنها وجود دارد آماده کرد، با این نگاه است که آموزش‌های فراگیر به کمک آموزش رسمی آمده است.
این مقام مسوول در آموزش و پرورش هزینه‌های چنین حرکتی را قابل تامل دانست اما این قدم بزرگ را موجب نجات این قشر از بچه‌ها از زندگی گیاهی و آماده‌سازی بچه‌های عادی برای تغییر نگرش‌هایشان خواند.
وی یادآورشد: ضروری است که کانون آموزش‌های غیر رسمی خود را گسترش دهد و فضا را به سمت آموزش‌های رسمی نبرد چرا که در فضای غیررسمی علاقه‌مندی و حق انتخاب وجود دارد و بستری شاد را برای افراد فراهم می‌آورد.
معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه‌ به نیازمندی‌های کانون پرداخت و گفت: ضروری است که کانون فعالیت خود را بر روی قشرهای مختلف کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه متمرکز کند چراکه این بچه‌ها در هفت گروه قابل طبقه‌بندی و توجه هستند.
قدمی با اشاره به اینکه هر چند بچه های اوتیسم و چند معلولیتی قابل توجه خاص‌تر هستند اما ناشنوایان و معلولان جسمی‌حرکتی نیازمند استفاده از خدمات فرهنگی هنری هستند، یادآورشد: ساخت فیلم‌های آموزشی و برگزاری جلسه‌های مشاوره برای والدین این کودکان می‌تواند در مراکز فراگیر کانون صورت بگیرد.
کانون پرورش فکری جشن‌هایی را در سراسر کشور در روز 13 آذر روز جهانی معلولان و به مناسبت راه‌اندازی مراکز فراگیر در تمامی استان‌ها، برگزار می‌کند.
فراهنگ‌ ** 1883 ** 1701
دریافت کننده:‌ مریم جلوداران* انتشار دهنده: حمید قدیمی

اطلاعات تکميلي

خواندن 778 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار