جمعه, 12 آذر 1395 ساعت 12:48

نخستین جایزه منطقه ای کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیدگان خود را شناخت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آیین اختتامیه نخستین جایزه منطقه­‌ای کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با معرفی و تجلیل از آثار برگزیده و شایسته قدردانی در بخش روس‌زبان برگزار شد.
به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی خانه کتاب، این جایزه با هدف بررسی و ارزیابی کتاب‌های منتشر شده با موضوع ایران شناسی و اسلام‌شناسی در حوزه کشورهای روس زبان و تشویق ناشران و مولفان این حوزه، به همت موسسه خانه کتاب و با همکاری موسسات فرهنگی اعطا شد.
در این مراسم که در سالن کنفرانس کتابخانه ادبیات خارجی مسکو برگزار شد، محسن جوادی، دبیر بخش خارجی جایزه کتاب سال (بخش‌های منطقه‌ای)، غلامرضا اعوانی، مجید غلامی‌جلیسه، مدیرعامل خانه کتاب، سفیر و کاردار فرهنگی ایران در روسیه و تعدادی از مسئولان نهادهای فرهنگی و همچنین نویسندگان و ناشران روسیه حضور داشتند.
مقام اول آثار برگزیده در بخش ایران به ایوانف آ. آ. آثار مسی و برنزی (برنجی) ساخت ایران در نیمه دوم قرن چهاردهم - نیمه قرن هجدهم،‌ مقام دوم به آداماوا، آ. ت. چشم انداز ایران پیستسکی از انزلی تا تهران و مقام سوم به میشین، دیمیتری یوگنویچ. خسرو اول (انوشیروان) (579-531)، دوران و داستان زندگی و موعظه های وی در تاریخ مسکوویه. انیستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه تعلق گرفت.
در این بخش مقام چهارم به کتاب مرصاد العباد نجم الدین رازی ترجمه از فارسی، مقام پنجم به کتاب درسی زبان فارسی ( سال اول ) و. ای. ایوانف با ویراستاری علیرضا اکبری پور، مقام پنجم به شرح نسخ خطی به زبان فارسی کتابخانه علمی لوباچفسکی دانشگاه فدرال قازان آ. آ. ارسلانوا و مقام ششم به ازدواج مقدس: اسطوره شناسی و حرکات موزون سنتی اوستیا اثر ت. ک. سالبییف، اختصاص یافت.
'المنثور' و 'المنظوم': استراتژی سازماندهی فضای معنایی در فرهنگ عربی- اسلامی./ سرویراستار: آ. و. اسمیرنوف مقام هفتم این بخش را از آن خود کرد.
در بخش معرفی آثار برتر اول تا سوم بخش اسلام نیز مقام اول به مذهب حنفی و تاریخچه آن در آسیای مرکزی- آلماتی اثر آ. ک. مومینوف، مقام دوم به فواید الفواد (1322-1308). سخنان (ملفوضات) شیخ چشتیه نظام الدین اولیاء تانیوا - سلامتشایوا لولا ظریفونا و مقام سوم به مفتاح الغیب صدرالدین قونوی ترجمه از زبان عربی مقدمه و یادداشت از یانیس اشوتس؛ دانشکده فلسفه آکادمی علوم – مسکوقونوی، مقام چهارم به اسلام و حقوق بشر در گفتمان فرهنگ و دین اثر ل. ر. سوکیاینن و مقام پنجم به ابراهیم بن سیار النظام از ف. ا. نوفل تعلق گرفت.
در این بخش معماری مساجد معاصر اثر شریف محمدویچ شوکورف در جایگاه ششم و تفسیر جزء سی قرآن سور 98 تا 114 گردآوری و ترجمه د. ف. فرالوف در جایگاه هفتم قرار گرفتند.
فراهنگ ** 1883 **1584*
‌دریافت کننده: مریم جلوداران **‌انتشار دهنده:مولوی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1083 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار