جمعه, 12 آذر 1395 ساعت 11:00

طرح تحقیق در منابع نوشتاری روابط ایران و ترکیه در بعد از انقلاب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آنکارا – ایرنا – سازمان پژوهشهای علمی و فنی ترکیه موسوم به «توبیتاک» طرح تحقیق در منابع نوشتاری در روابط ایران و ترکیه در دوره 2015 – 1979 میلادی و تاثیر این نوشته ها بر فرآیند مناسبات دو کشور قدرتمند منطقه را به عنوان طرح مورد حمایت این سازمان مورد تصویب قرار داد.
به گزارش ایرنا، این طرح از سوی دانشگاه ساکاریا در ترکیه آماده و تقدیم توبیتاک شده بود.
در اطلاعیه ای که از سوی این دانشگاه صادر شد، آمده است: هدف از این طرح، تحقیق و پژوهش در خصوص آندسته از منابع نوشتاری است که در شکل گیری روابط دو کشور همسایه و مهم خاورمیانه تاثیر گذار بوده و با روشن شدن این منابع، بررسی تحلیلی تاثیرات احتمالی این مقالات و آثار مکتوب، در توسعه مناسبات ایران و ترکیه، مد نظر است.
در این راستا، پایان نامه های نوشته شده به زبان های فارسی و ترکی در مقطع کارشناسی ارشد، کتابهای درسی در دوران ابتدایی، متوسطه و موسسات آموزش عالی، کتاب، مقالات، مجلات و نشریات معتبر دارای داوری کارشناسانه، اعم از ملی و بین المللی، از سوی مجریان پروژه مورد بررسی و تحقق قرار گرفته و ظرفیت تاثیرات منفی و تنش آفرین نشریات در هر دو کشور بر روابط ایران و ترکیه، تبیین خواهد شد.
در چارچوب این پروژه تحقیق خواهد شد که پیش داوری ها به طور دوره ای نسبت به وضعیت و فرایند مناسبات ایران و ترکیه تا چه حد می توانند تغییر پیدا کنند.
در اطلاعیه دانشگاه ساکاریا با اشاره به اینکه فرانسه و آلمان نسبت به ایران و ترکیه پیشینه تنش زا و چالش آفرین گسترده ای دارند و به رغم این توانسته اند تمامی بارهای منفی گذشته را از دوش بر داشته و به همکاری و تعامل گرایش داشته باشند، آمده است: این هم افزایی نه تنها از منظر دو کشور، بلکه از نظر ایجاد یک فضای هم افزایی در اروپا نیز بسیار موثر بوده و روابط برد – برد بر این قاره کهن را حاکم کرده است.
با حرکت از این نقطه می توان گفت: یکی از مهمترین موانع رشد و توسعه روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و ترکیه، بطور متقابل انگاره های منفی در بین نخبگان سیاسی و اقتصادی است لذا آثار مکتوب تولیدی در هر دو کشور نیز از این فضای منفی تغذیه شده و موجب تشدید و تعمیق حس بی اعتمادی بین دو طرف می شود.
تاریخ نشریاتی که از انگاره های منفی تغذیه می شود، در هر دو کشور سابقه دیرینه هم داشته باشد، در این پروژه دوره بعداز انقلاب اسلامی هدف گرفته شده است.
شبد**خاورم/2011**انتشارد هنده: اسماعیل جهانبخش

اطلاعات تکميلي

خواندن 1175 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار