جمعه, 12 آذر 1395 ساعت 09:44

39 مرکز فراگیر کانون پرورش فکری برای کودکان با نیازهای ویژه راه اندازی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: 39 مرکز فراگیر برای بهره مندی بچه های با نیازهای ویژه از امکانات مراکز فرهنگی و هنری کانون راه اندازی شد.
علیرضا حاجیان زاده امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا اظهار داشت: اکنون 954 مرکز شامل 124 مرکز سیار و 830 مرکز ثابت در سراسر کشور فعالیت دارند، که از این تعداد، 39 مرکز ثابت با تغیبر کاربری، آموزشی و ایجاد امکانات ویژه برای استفاده بچه های نابینا، ناشنوا و دارای معلولیت های جسمی و حرکتی مجهز شده است.
وی با بیان اینکه تا سه سال قبل، تنها پنج مرکز فراگیر در تهران، اصفهان و هرمزگان فعالیت داشت، یادآور شد: پیش بینی شده در هر شهر یک مرکز در بلندمدت به امکاناتی برای بهره مندی بچه های با نیازهای ویژه مجهز شود و فعالیت ها در این مراکز با فعالیت گروهی بچه های عادی و نیازهای ویژه انجام شود.
مدیرعامل کانون پرورش فکری با اشاره به اینکه از مجموع 40 مرکز فرهنگی هنری در تهران، اکنون پنج مرکز برای کودکان با نیازهای ویژه مجهز و راه اندازی شده است، بیان داشت: کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه که شامل نابینایان، ناشنوایان و دارای معلولیت های جسمی و حرکتی شهروندانی هستند که همانند سایر مردم حق زندگی و بهره مندی از امکانات آموزشی، فرهنگی، هنری و رفاهی را دارند. از این رو کانون پرورش فکری در راستای تحقق عدالت آموزشی و اجتماعی با راه اندازی مراکز فراگیر اقدامات ویژه ای برای بچه های با نیازهای ویژه انجام داده است.
وی تصریح کرد: در بخش اوقات فراغت و فعالیت های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری در همه استان ها یک مرکز فراگیر و در برخی استان ها دو تا سه مرکز راه اندازی کرده است که از ویژگی های این مراکز می توان به تولید 147 عنوان کتاب بریل اشاره کرد.
مدر عامل کانون پرورش فکری خاطرنشان کرد: همچنین کتاب های گویا ویژه نابینایان آماده شده که این افراد می توانند از طریق شنیدن، کتاب بخوانند.
حاجیان اضافه کرد: علاوه بر این، کتاب هایی با برجسته سازی تصویر برای بچه های نابینا آماده شده و در بخش سمعی و بصری این مراکز نیز دستگاه هایی چون 'برجسته نگار' مستقر شده که بچه ها می توانند به صورت بریل تایپ کنند یا دستگاه 'به دید' در نظر گرفته شده تا بچه های کم بینا بتوانند کتاب و متن را با بزرگ نمایی بخوانند.
وی اظهار داشت: در این مراکز مربیان آموزش دیده و متخصص فعالیت دارند و از نظر معماری نیز ساختمان مراکز برای استفاده بچه های با نیازهای ویژه مناسب سازی و ایمن شده است.
مدیر عامل کانون پرورش فکری یادآورشد: از جهت روانشناسی تربیتی، بچه های با نیازهای ویژه هنگامی که در کنار بچه های عادی به فعالیت می پردازند، هم برای بچه های با نیازهای ویژه این حس خوب ایجاد می شود که در جمع عمومی حضور دارند و هم حس نوعی دوستی و توان ارتباط اجتماعی در بچه های عادی تقویت می شود.
حاجیان زاده اظهار داشت: از آنجا که سیزدهم آذرماه روز جهانی معلولان است، کانون پرورش فکری جشنی را در مراکز تهران و سراسر کشور برگزار می کند که این جشن اعلام راه اندازی مراکز جدید فراگیر در نقاط مختلف کشور و آغازی برای توسعه مراکز فراگیر در دیگر شهرها خواهد بود.
وی اضافه کرد: در این جشن ها سعی شده توانمندی بچه های با نیازهای ویژه به نمایش گذاشته شود و تمامی برنامه ها و فعالیت های جشن از جمله سرود و نمایش های عروسکی به دست این بچه ها شکل می گیرد.
مدیر عامل کانون پرورش فکری یادآورشد: در این مراسم از هنرمندان، ورزشکاران، مسوولان، خیریه ها و سازمان های مردم نهاد دعوت شده است و به بچه هایی که در رقابت های کشوری و بین المللی امتیاز کسب کرده اند، جوایزی اهدا می شود.
حاجیان زاده گفت: 15 جلد از کتاب های جدید به خط بریل نیز در این روز رونمایی می شود و سعی خواهیم کرد روز خوشی را برای بچه های با نیازهای ویژه رقم بزنیم.
وی خاطر نشان کرد: از آنجا که برخی از این مراکز به تازگی راه اندازی شده هنوز آمار دقیقی از اعضای این مراکز نداریم. با توجه به اینکه امکانات مناسبی برای این قشر از بچه ها در جامعه وجود ندارد، خانواده ها از مراکز فراگیر کانون پرورش فکری استقبال می کنند و رضایت دارند.
فراهنگ ** 1883 **‌1584* خبرنگار: مریم جلوداران **‌ انتشار دهنده:مریم مولوی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1122 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار