پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 21:44

رونمایی از بزرگ ترین تذهیب جلد قرآن کریم در تنکابن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشهر – ایرنا -بزرگ ترین تذهیب جلد قرآن کریم شامگاه پنجشنبه با حضور شماری از مسئولان، هنرمندان و قشرهای مختلف مردم در تنکابن رونمایی شد.
به گزارش ایرنا، این اثر که توسط فرشاد پور ابراهیم نگارگر تنکابنی خلق شده است، حریم بهشت نام دارد.
پورابراهیم در آئین رونمایی از این اثر که در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره ) برگزار شد، گفت: خلق این اثر حدود هفت سال زمان برد و به منظور ارائه در نمایشگاه بین المللی قرآن مجید آماده شده است.
وی افزود: برای خلق این اثر که حدود 800 میلیون ریال هزینه شده است و در آن از طلای 24 عیار و رنگ های طبیعی ساخته شده از سنگ های لاجوردی شنگرف، فیروزه و حبر آهن استفاده شده است.
تذهیب به مجموعه ای از نقش های بدیع و زیبا گفته می شود که نقاشان برای هرچه زیباتر کردن کتاب های مذهبی، علمی، فرهنگی، تاریخی، دیوان اشعار و قطعه های زیبای خط به کار می برند.
تذهیب به جملات ادبی و متون مذهبی، زیبایی دیداری می بخشد و استادان تذهیب همچون کیمیاگران با نقوش زراندود اشعار و جملات شکیل و پرمحتوا را در قابی زیبا و درخشان قرار می دهند که ارزش آنها را در نگاه بازدیدکنندگان صدچندان می کند.
هنرمند تذهیب کار تنکابنی گفت: طلای به کاررفته در این اثر نشانگر جلوه و نور خداوند بزرگ است که در تمام قسمت های آن خودنمایی می کند و رنگ شنگرف آن نیز نمادی از ذات انسان است که در ایجاد ثبات بین رنگ های سرد و گرم موثر است.
پورابراهیم با اشاره به اینکه در استفاده از بعضی رنگ ها از رنگدانه های گل های طبیعی استفاده شده است ، افزود: تذهیب هنری است که با آن قرآن مجید کتابت یا تزیین می شود و به همین دلیل هم دارای قداست خاص و تمام حرکات و شیوه های مورد استفاده دارای معنا و مفهوم ویژه است.
فرشاد پورابراهیم در سال 1347 چشم به جهان گشوده و پس از پایان تحصیلات در مقطع متوسطه در سال 1362 راهی جبهه های حق علیه باطل شد و پس ازیک دوره 10 ماهه در جبهه به زادگاهش بازگشت.
وی علاقه شدیدی به هنر های اصیل ایرانی دارد، آموختن هنر نگارگری را در سال 1376 نزد استاد حسینعلی ماچیانی آغاز کرد و الفبای هنر تذهیب را طی شش ماه نزد وی آموخت.
پورابراهیم بعد از آن نزد استاد محمدباقر آقا میری رفت و نزد ایشان به طور جدی هنر تذهیب را دنبال کرد که پیامد بهره مندی از این دریای بیکران عشق و هنر شرکت در نمایشگاه دوسالانه ملی ایران، نمایشگاه گروهی کشور هند و خلق اثر در رشته های مینیاتور و تذهیب بود.
شهرستان 162 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.
خبرنگار : علیرضا پورعلم ** انتشار دهنده : بهمن بامداد**
7513/ 7078/1654 *شبس*1488 *

اطلاعات تکميلي

خواندن 1155 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار