پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 13:20

تجلیل از 'نیم قرن' خدمات یک چهره علمی پاکستان به ترویج زبان فارسی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مراسم تجلیل و تکریکم از نیم قرن خدمات ارزشمند دکتر 'مهرنور محمدخان' استاد زبان فارسی در پاکستان، با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد، رایزن فرهنگی کشورمان، رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان، رایزنان فرهنگی سفارت افغانستان و تاجیکستان در پاکستان و جمعی از مسئولان، اساتید و دانشجویان دانشگاه ملی زبان های خارجی، در اسلام آباد برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر مهر نور محمدخان که زبان فارسی را در دهه 70 میلادی در دانشگاه فیصل آباد ایالت پنجاب آموخت و از سال 1969 تا سال 1974 نیز در دانشگاه تهران دوره دکتری زبان فارسی را گذراند و موفق به اخذ دکترای زبان فارسی از این دانشگاه شد، از همان سال های دوران تحصیل و حتی قبل از اخذ مدرک دکتری، در پاکستان در حوزه ترویج و تدریس زبان فارسی در سطوح مختلف و عالی دانشگاهی فعالیت داشته و به تازگی از مسئولیت رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه ملی زبان های خارجی پاکستان بازنشسته شده است هرچند همچنان به عنوان استاد، با این دانشگاه همکاری دارد.
در مراسم تجلیل از این استاد زبان فارسی که روز پنجشنبه در محل دانشگاه ملی زبان های خارجی پاکستان (NUML) برگزار شد، 'مهدی هنردوست' سفیر کشورمان در سخنانی، ضمن قدردانی از خدمات و زحمات 50 ساله این استاد زبان فارسی، به اختصار به بیان تاریخچه ای از قدمت و اصالت زبان فارسی در جهان پرداخت و آن را به عنوان یکی از کهن ترین زبان های جهان، زبان صلح، دوستی، محبت و زبان علم توصیف کرد.
هنردوست زبان فارسی را زبان دوم اسلام بعد از زبان عربی دانست و گفت: فارسی مملو از گنجیه ها، مثل ها و آموزه های اخلاقی، ادبی و انسانی است.
وی گفت: اگرچه امروز زبان فارسی زبان رسمی پاکستان نیست اما قرابت های فراوان میان زبان فارسی و اردو، همچنان یکی از مهم ترین عوامل پیوند محکم میان دو ملت و دو کشور دوست، برادر و همسایه است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به شخصیت های بزرگی نظیر علامه اقبال لاهوری و اشعار و سروده های وی به زبان فارسی، گفت که شخصیت هایی همچون دکتر مهرنور محمد خان و علامه لاهوری خدمات بزرگی به زبان اردو و فارسی و حفظ پیوندهای میان دو زبان و دو ملت ایران و پاکستان انجام داده اند.
وی همچنین گفت: باعث افتخار است که سرود ملی پاکستان به زبان فارسی است.

** فارسی، سرمایه ای عظیم برای ملت پاکستان
دکتر مهر نورمحمد خان نیز در سخنانی در این مراسم ضمن قدرانی از حمایت های نهادهای مختلف ایرانی در پاکستان از روند ترویج زبان فارسی در این کشور گفت: مسئولان این دانشگاه نیز زحمات زیادی در رشد و تقویت زبان فارسی در پاکستان انجام داده اند که نشان می دهد این دانشگاه و مسئولان آن اهمیت زیادی به تقویت روابط دوستانه و برادرانه ایران و پاکستان قائل هستند.
وی افزود: فارسی برای ما ملت پاکستان یک سرمایه عظیم ادبی، فرهنگی و تاریخی است و وجود تعداد زیادی از کتاب های نسخ خطی به زبان فارسی در پاکستان نشان دهنده ریشه های عمیق فارسی در این کشور است و این کتابها در اصل شناسنامه و هویت اصلی پاکستان به شمار می رود.
این استاد زبان فارسی گفت: به گفته علامه اقبال لاهوری، هیچ ملتی نمی تواند تاریخ و گذشته خود را نادیده بگیرد زیرا گذشته یک ملت است که هویت آن را می سازد و ما ملت پاکستان با حفظ زبان فارسی، در واقع هویت خود را حفظ می کنیم.
شهاب الدین دارایی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نیز در سخنانی گفت: اگر امروز سخن از زبان فارسی و تجلیل از یکی از ستارگان درخشان آسمان زبان و ادب فارسی در پاکستان است، به خاطر این است که زبان فارسی بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی مردم سرزمین پاکستان است.
وی گفت: اکنون روابط ایران و پاکستان به رغم تلاش و کارشکنی بدخواهان و دشمنان روابط دوستانه دو ملت، در وضعیت بسیار خوبی است و رهبران دو کشور تصمیم دارند به رغم همه موانع موجود در منطقه، روابط دوجانبه را گسترش دهند و اراده قوی برای تعمیق روابط همه جانبه همراه با پشتوانه قوی روابط فرهنگی، نوید بخش افقی بسیار روشن تر در روابط دو کشور است.
عیسی کریمی رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان نیز در سخنانی، به برخی آفت های زبان اردو در پاکستان اشاره کرد و گفت که زبان انگلیسی، نفس زبان اردو را بریده است.
وی تاکید کرد که حیات و اصالت زبان اردو، در پیوند آن با زبان فارسی حفظ می شود.
کریمی گفت که شناسنامه و هویت پاکستان زبان اردو و زبان فارسی است و دغدغه های علامه اقبال لاهوری نسبت به زبان اردو و حفظ اصالت آن باید بطور جدی مورد توجه قرار گیرد.
در پایان این مراسم پیام های تقدیر ابوذر ابراهیمی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان فارسی ایران از دکتر مهرنورمحمد خان، قرائت شد و تقدیر نامه هایی از جانب آنان، به این استاد پاکستانی زبان فارسی اهدا گردید.
این استاد زبان فارسی، همچنین پایایه گذار کرسی زبان اردو در دانشگاه تهران است و اساتید ایرانی زبان اردو که در محضر وی شاگردی کرده اند، هم اکنون از اساتید کرسی زبان اردو در دانشگاه تهران هستند.
آساق**1723 - انتشار دهنده: محمدرضا منافی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1081 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار