سه شنبه, 09 آذر 1395 ساعت 17:31

رییس دانشکده آبلایخان قزاقستان خواهان تدریس فارسی در این دانشگاه شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رییس دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه آبلایخان قزاقستان در دیدار وابسته فرهنگی ایران، پیشنهاد تدریس زبان فارسی به عنوان زبان شرقی در این دانشگاه را ارائه داد.
به گزارش عصر سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، غالیه قامباربکووا در دیداری که با سید جواد جلالی‌کیاسری در آلماتی داشت درباره مسائل مختلف فرهنگی به ویژه پیشنهاد تدریس زبان فارسی گفت و گو کرد و خواستار همکاری دو جانبه شد.
در ادامه دیدار وابسته فرهنگی ایران نیز، نسبت به وجود فضایی برای آموزش زبان فارسی در این دانشگاه ابراز خرسندی کرد و قول مساعدت و همکاری را داد.
جلال کیاسری ادامه داد: زبان فارسی زبان فرهنگ، علم، صلح و دوستی است و کسانی که زبان فارسی می‌آموزند از این معنویت نیز بهره می‌برند؛ ما به مردم قزاقستان و به تاریخ و فرهنگ این کشور احترام می‌گذاریم.

** شاید زبان یکی نیست ولی دلهایمان یکی است
وابسته فرهنگی ایران در قزاقستان تاکید کرد: ممکن است که زبان ما یکی نباشد، ولی دل‌های ما یکی است.
وی گفت: وقتی شاعر بزرگ ملت قزاق «آبای قونانبایف»، شاعران برجسته ایرانی، همچون فردوسی، سعدی و حافظ را استاد خود می‌داند، این برای ما یک فرصت مغتنم و شایسته است.


** ایران پیشرفته در نگهداری و حفط نسخ خطی
براساس اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کیاسری همچنین در خصوص روش نگهداری و حفظ کردن کتاب‌های قدیمی گفت: ایرانیان دارای پیشینه فرهنگی و تمدنی بزرگی در جهان شرق هستند. در علم، هنر، فلسفه و ادبیات به گواهی جهانیان، ایران از جایگاه معتبری برخوردار است.
وی اظهار داشت: بیشتر مردم ایران در خانه‌شان کتاب یا کتابخانه کوچکی دارند، این نشان می‌دهد که ایرانیان به کتاب و کتابخوانی احترام می‌گذارند و اهمیت می‌دهند.
وی یادآور شد: بهترین و نفیس‌ترین نسخه‌های خطی فارسی را ما داریم. ایران یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه حفظ و نگهداری از نسخ خطی است و در این زمینه از تکنولوژی روز بهره‌مند است؛ آمادگی داریم تا دوره‌های آموزشی برای علاقه‌مندان این بخش در کشورهای دوست و آشنا همچون قزاقستان برگزار کنیم.
فراهنگ ** 1355 ** 1823 دریافت کننده: علی اکبر قزوینیان* انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1027 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار