دوشنبه, 08 آذر 1395 ساعت 11:25

اهالی شبه قاره هند؛ بیشترین زائران پیاده غیرایرانی امام رضا (ع)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مشهد – ایرنا – مدیر زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: همزمان با ایام پایانی ماه صفر زائران پیاده از کشورهای شبه قاره هند، بیشترین حجم زائران پیاده حضرت رضا (ع) را تشکیل می دهند.
سیدجواد هاشمی نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همان طور که در ایام پایانی ماه صفر حرم مطهر رضوی میزبان دهها هزار زائر پیاده از گوشه و کنار کشور است، زائران غیرایرانی نیز در قالب کاروان های مختلف در این ایام به حرم مطهر مشرف می شوند.
وی بیان کرد: این زائران به صورت عمده از کشورهای شبه قاره هند شامل هندوستان، پاکستان، بنگلادش، نپال، بوتان و میانمار به صورت پیاده به مشهد مقدس می آیند و مهمان حضرت رضا (ع) می شوند.
وی اظهار کرد: بخشی از این زائران در بازگشت از زیارت اربعین، ایام پایانی ماه صفر را در مشهد مقدس می گذرانند و از برنامه های فرهنگی آستان قدس رضوی و زیارت مطلوب آقا علی بن موسی الرضا (ع) بهره می گیرند.
مدیر زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: شماری از زائران غیرایرانی دهه پایانی ماه صفر از کشورهای افغانستان، عراق، آذربایجان، کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند که به صورت پیاده به مشهد مقدس می آیند.
هاشمی نژاد گفت: در بخش مدیریت زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی برای بهره مندی فرهنگی زائران پیاده ایام پایانی ماه صفر برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده که مهمترین آن برگزاری نشست تخصصی تاثیرات مهم راهپیمایی اربعین بر جهان اسلام و وحدت و یگانگی در اسلام می باشد.
وی افزود: همچنین با توجه به اینکه شماری از زائران غیرایرانی عرب زبان هستند، بیش از 20 ساعت سخنرانی برای گروه های زیارتی عرب ‌زبان حرم مطهر رضوی برای ایام پایانی ماه صفر در نظر گرفته شده که در حال برگزاری است.
وی بیان کرد: این سلسله سخنرانی ‌ها به منظور آشنایی زائران عرب‌زبان با تعالیم و آموزه‌ های رضوی برپا می‌ شود تا آنان بتوانند همانند دیگر زائران حرم رضوی از این فضای معنوی بهره‌ مند شوند.
مدیر زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: همچنین مسابقه بزرگ فرهنگی همراه با ارائه کتاب زندگانی سیاسی حضرت رضا (ع) برگرفته از کتاب 'انسان 250 ساله مقام معظم رهبری' انتشار یافته به چهار زبان، برنامه ریزی شده که در حال برگزاری است.
وی افزود: همزمان با ایام پایانی ماه صفر، شب شعری برای اردوزبانان با حضور شاعران پاکستانی در حرم مطهر رضوی برگزار می شود تا شاعران شعرهای خود را در مدح و ثنای حضرت رضا (ع) قرائت کنند.
وی بیان کرد: در فضای مجازی آستان قدس رضوی، حدود 200 هزار نفر خارج از ایران که شامل انگلیسی زبان ها، عرب زبانها و ایرانیان مقیم خارج از کشورند، به حرم مطهر رضوی متصل شده و از برنامه های متنوع مناسب این ایام بهره مند می شوند.
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
5132/7489

اطلاعات تکميلي

خواندن 1006 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار