یکشنبه, 07 آذر 1395 ساعت 15:41

پایان نخستین نمایشگاه اختصاصی توسعه صنایع ایران در ایتالیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نخستین نمایشگاه اختصاصی توسعه صنایع ایران، پس از 5 روز فعالیت در ایتالیا به کار خود پایان داد.
به گزارش ایرنا، این نمایشگاه که سه شنبه هفته گذشته با شرکت بیش از 110 شرکت ایرانی در فضایی به مساحت هفت هزار متر مربع در محل نمایشگاه شهر رم با حضور «محمد رضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معادن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و 'کارلو کالندا' وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا افتتاح شد، دیروز (شنبه) به کار خود پایان داد.
هدف از برپایی نمایشگاه معرفی توانمندی ها و ظرفیت های صنعتی ایران به خارج از مرزهای کشور عنوان شده بود تا شرکت های خارجی علاقه مند به کار با ایران بتوانند از نزدیک با شرکت های ایرانی ارتباط برقرار و مذاکره کنند.
کارلو کالندا وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در مراسم افتتاح این نمایشگاه با تاکید بر اینکه مناسبات با ایران حائز اهمیت فوق العاده است، با اشاره به اینکه در اوایل سال 2017 برای گسترش مناسبات و فعال کردن کانال های مالی بگونه ای که طرح های همکاری با ایران تحقق پیدا کند، به همراه وزیر اقتصاد به تهران سفر می کند، گفت: دیگر نمی توان در باره بازگشت (روابط دو کشور) به عقب صحبت کرد.
نمایشگاه اختصاصی ایران بازتاب گسترده ای نیز در رسانه های ایتالیایی داشت و از آن با مضامینی مشابه به عنوان فرصتی بزرگ برای آشنا شدن با صنایع ایران یاد کرده نوشتند: پس از سفر روحانی رئیس جمهوری ایران به رم و سفر متئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا به تهران، اکنون نوبت به دیدار شرکت ها و صنایع ایرانی و ایتالیایی رسیده است و در این نمایشگاه شرکت های ایتالیایی به بررسی فرصت ها و ظرفیت های بازار ایران خواهند پرداخت و شرکت های ایرانی، ایتالیا را به عنوان پلی به سوی اروپا مورد بررسی قرار خواهند داد.
با این حال کارشناسان ایتالیایی بر این عقیده اند که اگر این نمایشگاه در شهر میلان که قلب تجاری و صنعتی ایتالیا محسوب می شود، برگزار می شد، قطعا استقبال از آن نیز بهتر بود.
مهندس نعمت زاده در روز افتتاح با اشاره به اینکه این نخستین نمایشگاه اختصاصی ایران در سال های اخیر در اروپا محسوب می شود، تاکید کرد: اگر چه این نمایشگاه به عظمتی که بتواند توانمندی ایران را نشان بدهد، نیست، اما نمونه هایی از توانمندی های صنعتی، مهندسی و تجاری کشوردر آن ارایه شده است که امیدواریم به همکاری کارآفرینان دو کشور منجر شود.
در این نمایشگاه علاوه بر معرفی کالاهای ایرانی، برنامه های فرهنگی نظیر معرفی کتاب، اکران فیلم، نمایشگاه صنایع دستی، برنامه گردشی برای 450 دانش آموز از 11 تا 13 سال به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در رم برگزار شد.
ارزش بازار ایران برای صنایع اروپایی بیش از 800 میلیارد دلار تخمین زده می شود و ادامه حضور شرکت های ایتالیایی در سال های دشوار تحریم در ایران، عامل مثبتی برای استمرار همکاری با آن کشور به شمار می رود. مبادلات تجاری بین دو کشور هرگز قطع نشده و حجم صادرات ایتالیا به ایران در سال 2014 برابر با یک میلیارد و دویست میلیون یورو بوده است. از جمله اقلام عمده صادرات ایتالیا به ایران می توان به دستگاه های مکانیکی، محصولات شیمیایی، محصولات فلزی، دستگاههای برقی، تولید مصالح ساختمانی و محصولات دارویی اشاره کرد.
موسسه بیمه اعتباری ساچه اعلام کرده است، بازگشایی بازار ایران در دوره پساتحریم، بیش از همه بخش ها به سود صنعت نفت و گاز خواهد بود، که شدیدأ از ناحیه تحریم ها آسیب دیده اند. دومین بخشی که از تعامل با خارج منتفع خواهد شد، صنایع خودروسازی خواهد بود.
اروپام**461**1479
انتشاردهنده:حسن سالک رضائی

اطلاعات تکميلي

خواندن 740 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار