یکشنبه, 07 آذر 1395 ساعت 13:32

تازه‌های انتشارات دانشیاران ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

انتشارات دانشیاران ایران، به تازگی چند کتاب در ارتباط با کتابشناسی منتشر کرده است که در حوزه اسلام و تاریخ آن، برای راهبرد پژوهشگران اهمیت بسزایی دارد و چراغ راه آنان است از جمله:

1. کتابشناسی تاریخ تشیع:

در این کتابشناسی تعداد 453 کتاب به صورت الفبایی معرفی شده و مشتمل بر موضوعاتی چون: تاریخ ادبیات شیعه، اسلام و تشیع، فرقه­‌های شیعه، حدیث شیعه، مهدویت و مانند آن است. در این نگارش منابع چاپی موجود تا نیمه سال 1393 هجری معرفی شده و زبان غالب منابع فارسی است، اما برخی از منابع عربی هم معرفی شده است. این کتاب 71 صفحه است.

2. کتابشناسی امامت:

این کتابشناسی با معرفی 798 کتاب به زبان فارسی و 359 کتاب به زبان عربی در موضوع مطرح شده امیدوار است که به جامعه علمی خدمت کرده باشد. این کتاب در 168 صفحه تدوین گردیده است.

3. کتابشناسی شبهات پیرامون شیعه و پاسخ به آن:

در قسمتی از مقدمه این کتابشناسی آمده: «کتاب‌هایی که پیرامون این شبهه­‌ها و پاسخ به آن‌ها نوشته شده فراوانند، نوشتار حاضر در صدد معرفی همه آثار شیعه در این باب نیست بلکه تنها کتاب­‌هایی را معرفی می­‌کند که چاپ شده و موجودند... کتاب حاضر با معرفی 507 کتاب فارسی و 360 کتاب عربی به پیشرفت علم در این باب کمک می­‌نماید». این کتاب در 126 صفحه به انجام رسیده.

4. کتابشناسی اربعین­‌نویسی:

تعداد 1248 مدخل در این کتابشناسی معرفی شده که اولاً در ایران به زینت طبع آراسته شده و ثانیاً موجود هستند. ضمناً بعد از نام هر کتاب، که به ترتیب الفبا آمده است، نام نویسنده، شهر و ناشر مربوطه و سال چاپ چنان که مرسوم کتاب‌شناسی­‌هاست ذکر شده. شمارگان صفحات این کتاب 137 است.

5. کتابشناسی اعجاز قرآن کریم:

این کتابشناسی تعداد 378 کتاب فارسی و 1201 کتاب عربی چاپ شده را در این حوزه ارائه نموده تا روشنگری برای اذهان محققان باشد. این کتاب نیز در 160 صفحه منتشر شده.

6. کتابشناسی طب اسلامی:

پدیدآورندگان این کتاب تعداد 652 کتاب، که منابع چاپ شده و موجود تا سال 1393 می­باشند را معرفی نموده‌­اند و لذا از معرفی منابع غیر موجود، یا نسخ خطی، که در دسترس پژوهشگران نیست اجتناب نموده‌­­اند. در این کتابشناسی از تفکیک کتب فارسی و عربی صرف نظر شده، زیرا برخی کتاب­‌ها به فارسی بوده ولی عنوان عربی دارند و بالعکس. این کتاب 123 صفحه است.

7. کتابشناسی سبک زندگی:

تعداد 1874 منبع فارسی در این کتابشناسی استخراج شده که می­‌تواند دستیابی به حوزه تحقیقاتی این موضوع را آسان نماید. این کتاب در 210 صفحه به پایان رسیده.

8. منبع‌­­شناسی معاد:

این کتابشناسی مشتمل بر سه بخش معرفی کتاب­‌ها – پایان­‌نامه­‌ها – مقاله‌­هاست. در بخش اول به کتاب­‌های پیرامون معاد با معرفی 1098 می­‌پردازد، و بخش دوم معرفی 240 پایان­‌نامه­ را در بردارد و بخش سوم شامل 512 عنوان مقاله با محوریت بحث معاد است. این کتاب در 263 صفحه تدوین گشته است.

9. منبع­‌شناسی مثل و ضرب­‌المثل در ادبیات و در قرآن و متون دینی:

فهرست مطالب این کتابشناسی به قرار زیر است:

مقدمه

  1. مثل و ضرب و المثل در حوزه ادبیات

1-1-        کتاب­‌های عربی مثل و ضرب­‌المثل در حوزه ادبیات (98 مورد)

1-2-        کتاب­‌های ترکی   "         "              "            (66 مورد)

1-3-        کتاب­‌های فارسی   "         "             "            (995 مورد)

1-4-        پایان­‌نامه­‌های       "         "              "            (104 مورد)

1-5-        مقاله­‌های           "         "               "            (156 مورد)

  1. مثل و ضرب­‌المثل در حوزه قرآن و متون دینی

2-2- پایان­‌نامه­‌های مثل و ضرب­‌المثل در حوزه قرآن و متون دینی (17 مورد)

3-2- مقاله­‌های                 "            "                  "        "          (66 مورد)

این کتابشناسی در 238 صفحه به چاپ رسیده.

و حال پدیدآورندگان کتاب‌شناسی­‌های فوق:

نویسندگان این کتاب‌شناسی‌­ها دکتر زهره اخوان مقدم، سید مجید نبوی و رضا مرادی­‌سحر هستند و هدف از نگارش کتاب‌شناسی­‌ها را چنین آورده­‌اند: «قدم اول در هر تحقیق، شناخت منابع آن تحقیق است و محققاتی که قبل از نگارش، اشراف کامل به منابع دارند، پژوهش متقن و استواری ارائه می­‌دهند. در مقابل تحقیقات ضعیف و گاه تکراری و پر خطا، معمولاً معلول عدم آگاهی از منابع و تحقیقات پیشین است که گاه از آن به «پیشینه تحقیق» نیز تعبیر می­‌شود...»

این کتاب‌شناسی­‌ها که به همت انتشارات دانشیاران ایران در تهران منتشر شده هر کدام به شمارگان 1000 نسخه چاپ شده است.

لازم به ذکر است آقای سید مجید نبوی، این کتاب­‌ها را به کتابخانه مجلس اهدا نموده است که بدین وسیله از آن نویسنده محترم قدردانی می­‌گردد.

نرگس ارقشی- کتابخانه‌ی مجلس شورای اسلامی

اطلاعات تکميلي

خواندن 770 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار