یکشنبه, 07 آذر 1395 ساعت 13:01

پای درس توحید از منظر قرآن و اهل بیت(ع)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کتاب «درس توحید از منظر قرآن کریم و اهل بیت(ع)» از درسهای آیت الله شیخ ایوب گرمرودی منتشر شد.
به گزارش روز یکشنبه خبرنگار معارف ایرنا، در مقدمه کتاب درس توحید از منظر قرآن کریم و اهل بیت(ع) آمده است: توحید و خداشناسی از مباحثی است که اندیشمندان در دوره های مختلف به آن پرداخته اند و با دیدگاه های فکری متفاوت تلاش کرده اند تا تعریف متقنی از این بحث ارائه دهند.
در این میان، فقط تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) است که می تواند چراغ راهی برای انسان باشد تا در چالش های فکری و رهایی از پیچیدگی ها و مسائل مشکل و مجادلات ذهنی او را یاری رساند.
آیت الله ایوب گرمرودی طی سال ها فعالیت تبلیغی، منبر و خطابه، سعی و اهتمام ویژه ای در بیان مباحث توحید و خداشناسی و تبیین مسائل پیرامون آن داشته و بر اساس پیشنهاد برخی علاقه مندان به جمع آوری و تدوین این مباحث و ارائه آن ها در قالب کتاب پرداخته است.
یکی از منابع مهم در مستندات این نوشتار، کتاب توحید الامامیه تالیف آیت الله محمدباقر ملکی میانجی بوده است.
این کتاب در 12 فصل به مطالبی همچون بهره گیری قرآن و روایات در اعتقادات، را معرفت حقائق، جایگاه درخواست از خدا و اهل بیت(ع) برای کسب معرفت، اقسام حقیقت، انواع حجاب و رابطه آن با معرفت خدا، مقام ثبوت و اثبات، شرح و بسط نظرات آیت الله ملکی میانجی در مسائل توحید و همچنین توحید در روایات اختصاص یافته است.
در فصل انواع حجاب تقسیم بندی هایی همچون حجاب مادی، حجاب ترکیبی و حجاب معنوی ذکر شده و نویسنده به هفت نوع شرک اشاره می کند.
در فصل یازدهم نظرات آیت الله ملکی میانجی درباره معرفت فطری، تفسیر آیه فطرت، روایات مربوط به موضوع سکینه، روایات مربوط به صبغه الله، موضوع معرفت در قرآن و روایات در مورد استطاعت ذکر شده است.
کتاب درس توحید از منظر قرآن کریم و اهل بیت(ع) از سوی انتشارات نبا در 500 نسخه و در 336 صفحه به قیمت 200 هزار ریال منتشر شد.
آیت الله گرمرودی متولد 1311 هجری شمسی در روستای ترک از توابع گرم رود شهرستان میانه در سال 1330 عازم شهرستان میانه شده و پس از گذراندن دوره های مقدماتی به قم عزیمت کرد.
وی طی دوران تحصیل از محضر بزرگانی همچون مرحوم شیخ علی کتانی، میرزا ابومحمد حجتی، آیت الله حاج میرزا ابوالفضل علمایی سرابی، آیت الله احمدی میانجی، آیت الله سیدمحمدباقر طباطبایی سلطانی بهره برد.
گرمرودی درس فلسفه تطبیقی را نزد مرحوم شیخ مهدی حائری و مرحوم سیدحسن طباطبایی برادر علامه طباطبایی فراگرفت و درس خارج فقه و اصول را در محضر مراجعی همچون آیت الله سیدحسین بروجردی، سیدمحمدرضا گلپایگانی و حسین وحید خراسانی تلمذ کرد.
فراهنگ**1003**1027**خبرنگار: محمدرضا جعفرملک** انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

اطلاعات تکميلي

خواندن 726 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار