یکشنبه, 07 آذر 1395 ساعت 11:55

لزوم تقویت اعتبارات بخش فرهنگ برای مقابله با تهاجم فرهنگی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
اهمیت فرهنگ در جوامع مختلف بر کسی پوشیده نیست و در کشور ما به علت تنوع فرهنگ ها و قومیت ها از گستره بسیار وسیع تری تشکیل شده است و برای رفع نیازها، مشکلات و انتظارات آن اعتبار لازم است، با کمبود منابع مالی در چند سال گذشته این کمبود بیشتر در فرهنگ خودنمایی می کند.
فرهنگ همیشه مظلوم واقع شده و به لحاظ کمبود اعتبار، نوع نگرش ها و سلیقه ها دچار فراز و نشیب های فراوانی است اما آنچه که تا حدودی مشترک در تمام دوران بوده شعارزدگی در بخش فرهنگ می باشد.
کارشناسان فرهنگی اعتقاد دارند، از اهمیت فرهنگ و تاثیرگذاری آن همواره در مقاطع مختلف انقلاب سخن گفته شده اما زمانی که به اختصاص اعتبار و بودجه رسیده این بخش جزو آخرین ها بوده و حرف ها و شعارها یا فراموش شده یا برش لازم برای احقاق حق بخش فرهنگ را نداشته است.
احساس نیاز به اعتبارات فرهنگی در برخی از شهرستان ها و استان ها به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی بیشتر از استان ها و شهرستان های دیگر است، مهاباد این موقعیت راهبردی را در جنوب آذربایجان غربی را دارد و نیاز به اعتبار و برنامه ریزی فرهنگی دارد.
شهرستان مهاباد با توجه به نزدیکی به مرزهای سه کشور عراق، ترکیه و نخجوان و همچنین گذرگاه سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان از اهمیت ویژه ای از جمله در بخش فرهنگ برخوردار است بر این اساس نیاز به بودجه و اعتبار برای این شهرستان بیشتر احساس می شود .
بر این اساس میزگرد خبرگزاری جمهوری اسلامی با رییس فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد و کارشناس مسئول این اداره به موضوع میزان اهمیت اعتبارات فرهنگی در تاثیرگذاری و نقش آفرینی فرهنگ اختصاص یافت.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد در این خصوص در میزگرد ایرنا گفت: ابتکار و خلاقیت و کارهای فرهنگی از طرف اصحاب فرهنگ و هنر نباید بسته به مسایل مالی باشد و همیشه هم همین طور بوده یعنی هنرمندان از روی عشق و علاقه خودشان کارها را پیش برده اند و تاثیرگذار بوده اند.
قادر مرادی با بیان اینکه کمبود اعتبارات در مقاطع مختلف انقلاب تاثیر منفی در فعالیت های هنرمندان نداشته است، اظهار کرد: اما این دلیل نمی شود که در زمان تخصیص اعتبارات بخش های مختلف، فرهنگ آخرین بخش و حلقه جامعه باشد و کمترین اعتبارات در نظر گرفته شود.
وی یاد آور شد: تقاضای اصحاب فرهنگ و هنر نیز از ما به عنوان متولیان حوزه همین موضوع است یعنی توقع دارند فرهنگ اولویت اول در زبان و عمل باشد، مضاعف بر آنکه نگرانند که بودجه فرهنگ با در مضیقه قرار گرفتن اقتصاد جامعه، بیش از این کاهش یابد.
مرادی اضافه کرد: اصحاب فرهنگ و هنر در دیدارها و نشست های مختلف درخواست دارند که اگر قرار است بودجه بخش های مختلف کم شود آن بخش فرهنگ نباشد چون این حوزه به حمایت جدی نیاز دارد.
وی همچنین با تاکید بر حمایت از هنرمندان و اصحاب فرهنگ گفت: کمک به هنرمندان به خاطر مشکلات مالی دچار مشکل می شود و ما به عنوان مدیران فرهنگی شرمنده آنها می شویم با این وجود هنرمندان ایثار می کنند.
مرادی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری در خصوص اهمیت فرهنگ و جایگاه هنرمندان در جامعه، اظهار کرد: هنرمندان همواره در خط مقدم مقابله با تهاجم فرهنگی قرار دارند بنابراین تقویت بخش فرهنگ تقویت کمربند امنیت فرهنگ کشور برای مقابله با ناتوی فرهنگی و هجمه های مختلف فرهنگی دشمنان انقلاب است.
وی همچنین در خصوص حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از چاپ کتاب و نویسندگان کتاب بیان کرد: ادارات کل در استان ها البته با معرفی شهرستان ها کتاب های فاخر، مفید و تاثیر گذار را تا سقف مشخص شده پس از چاپ خریداری می کنند و این کتاب ها در استان و سایر شهرها توزیع می شود و در اختیار کتابخانه ها نیز قرار داده می شود.
وی همچنین با تقدیر مجدد از فعالیت های تاثیرگذار هنرمندان و اصحاب فرهنگ در سطح جامعه و کمک دولت به هنرمندان در حد مقدورات، بیان کرد: هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر با علاقه و ذوق هنری که دارند از خودشان مایه می گذارند و اجازه نمی دهند که فعالیت های فرهنگی کم رنگ شود بر این اساس جای تجلیل از بزرگواری هنرمندان ایرانی وجود دارد.
مرادی همچنین با تاکید به جایگاه و اهمیت فرهنگ و هنر گفت: برای مقابله با تهاجم فرهنگی و استکبار ستیزی تقویت اعتبارات فرهنگی لازم است تا بتوانیم بیشتر به اهداف انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دست پیدا کنیم.
وی افزایش توان مالی بخش فرهنگ و بهره گیری از بخش خصوصی و شهرداری ها را از جمله راهبردها و راهکارهای مناسب برای تقویت فعالیت های فرهنگی، هنری و ادبی عنوان کرد.

** 45 برنامه فرهنگی، هنری و نمایشگاهی امسال در مهاباد اجرا شد
رییس فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد همچنین گفت: در هفت ماهه امسال 45 برنامه فرهنگی، هنری، نمایشگاهی و رونمایی از کتاب در این شهرستان اجرا شده است.
مرادی اظهار کرد: نمایشگاه 'میرزای کلهر' و 'هیمن' از استادان بنام خوشنویسی مهاباد، چاپ اشعار استاد 'هژار'، همایش منطقه ای استاد 'هیمن' و برگزاری نمایشگاه های مختلف نقاشی و عکس و برنامه های هفته کتاب از جمله مهمترین برنامه های اجرا شده در سطح شهرستان است.
وی افزود: جشنواره موسیقی محلی در دهه فجر و هفته وحدت، مولود خوانی، رونمایی از کتاب و نمایشگاه و کارگاه خوشنویسی از اشعار استاد 'هیمن' از جمله دیگر برنامه هایی است که تا پایان سال برگزار می شود.
مرادی همچنین با اشاره به تعامل مثبت و سازنده با رسانه های مختلف ارتباط جمعی گفت: دولت تدبیر و امید شرایط و بستر مناسبی را برای رشد رسانه ها به خصوص در فضای مجازی به وجود آورده تا خبرنگاران و رسانه ها نیز بتوانند نقش موثر خود را در توسعه منطقه ای و کشور ایفا کنند.
وی تاکید کرد: رسانه ها اعم از رسانه های مکتوب، مجازی، شنیداری و دیداری منطقه فارغ از هر نوع تعصبات سیاسی و قومیتی رقابت خوبی با یکدیگر داشته و دلسوزانه به انعکاس خبر و اطلاع رسانی می پردازند که تاثیر حرفه ای برای مقابله با تهاجم رسانه ای و فرهنگی دشمنان نظام گذاشته است.
وی اظهار کرد: خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز به عنوان رسانه مادر به خوبی توانسته در منطقه نقش آفرینی کرده و تحرک رسانه ای مناسبی را به وجود بیاورد و بر این اساس ارتباط دو سویه بین مسئولان و مردم و رسانه ایجاد کرده است.

**2 پایگاه خبری از 21 سایت و پایگاه خبری فعال در شهرستان مهاباد مجوز فعالیت دارند
کارشناس مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد نیز در این میزگرد با اشاره به نقش و اهمیت مطبوعات و خبرگزاری ها گفت: همکاری رسانه ها با مسئولان و ارتباط دو طرفه آنها با مردم و مدیران به خوبی برقرار است و تعامل خوبی وجود دارد.
سلیمان محمدیانی اظهار کرد: با فضای باز رسانه ای که با تدبیر دولت ایجاد شده علاقمندان و مستعدان این بخش وارد فعالیت رسانه ای شدند و پیش از دولت دکتر روحانی رسانه های مجازی فعال و تاثیر گذار در منطقه فعالیت چندانی نداشتند.
وی از مدیران مسئول و گردانندگان پایگاه ها و سایت های خبری خواست با توجه به فضا و بستر مناسب فعالیت های خود را رسمیت بخشند و برای اخذ مجوز فعالیت اقدام کنند تا از فرصتی که دولت در اختیار اصحاب رسانه گذاشته به نحو مطلوب بهره برداری شود.
محمدیانی بیان کرد: 6 رسانه مکتوب کاغذی و 21 رسانه مجازی در سطح شهرستان مهاباد فعالیت می کنند که هر 6 رسانه کاغذی مجوز انتشار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارند اما تنها 2 پایگاه خبری و سایت مجازی مجوز از وزارتخانه دریافت کرده اند.
وی همچنین در خصوص فعالیت دیگر موسسات و تشکل های دارای مجوز فرهنگی و هنری گفت: پنج انجمن ادبی، نمایش، سینمای جوان، خوشنویسان، خبرنگاران جنوب آذربایجان غربی در شهرستان مهاباد فعالیت می کنند.
کارشناس مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد اظهار کرد: 2 موسسه فرهنگی و هنری در بخش فرهنگ و هنر و پژوهش فعالیت و مجری برنامه های فرهنگی هستند، این مجوزها با هدف کاهش تصدی گری فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.
وی افزود: یک موسسه فیلم و عکس هم در زمینه ساخت فیلم کوتاه فعال است، هفت آموزشگاه طراحی، نقاشی و موسیقی، 20 چاپخانه، 16 کانون آگهی و تبلیغات، سه نهاد کتابخانه عمومی و پنج قرائتخانه در سطح شهرستان نیاز جامعه به خصوص جوانان و نوجوانان را برای فعالیت در حوزه های مختلف و پر کردن اوقات فراغت را در حد توان و مقدورات برآورده می کنند.
محمدیانی گفت: با توجه به هم مرز بودن و نزدیکی شهرهای جنوب استان آذربایجان غربی به خصوص مهاباد با کشورهای عراق، نخجوان و ترکیه شهرستان مهاباد نقش محوری در حفظ فرهنگ اسلامی، ایرانی و بومی و محلی ایفا می کند.
شهرستان مهاباد با بیش از 215 هزار نفر جمعیت با بیش از 25 سالن فرهنگی، هنری،نمایشگاهی و ورزشی در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.
3093/1354
** گزارشگر: پیمان پاکزاد **انتشار دهنده :پروانه امانی

اطلاعات تکميلي

خواندن 758 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار