یکشنبه, 07 آذر 1395 ساعت 08:04

طرح های عیدانه، تابستانه و پاییزه کتاب مشکلات حوزه چاپ و نشر را رفع نمی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیر عامل خانه کتاب، اجرای طرح های عیدانه، تابستانه و پاییزه کتاب را یک مسکن موقت برای رفع مشکل چاپ و نشر دانست و بر حمایت و سرمایه گذاری دولت در این بخش تاکید کرد.
مجید غلامی جلیسه روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به دغدغه های رهبر معظم انقلاب در حوزه کتاب و کتابخوانی و تاکید رییس جمهوری بر توجه به این موضوع افزود: با وجود این همه توصیه و تاکید جای تعجب است که چرا مشکلات این حوزه همچنان پابرجاست.
وی افزود: برای انجام کار مثبت در این عرصه، نیاز به سرمایه گذاری جدی برای توسعه ویترین و هم افزایی بین نهادهای مرتبط با آن نظیر شهرداری، اداره مالیات و سازمان تامین اجتماعی است.
جلیسه با بیان اینکه در سراسر دنیا نگاه ویژه ای به مقوله فرهنگ و کتاب است، ادامه داد: در دنیا حمایت های جدی دولت ها در این زمینه وجود دارد اما در ایران یا این حمایت وجود ندارد و یا اگر هم باشد در ادامه مسیر نیست می شود.
مدیر عامل خانه کتاب اضافه کرد: دولت باید برنامه ریزی صحیحی برای سرمایه گذاری در این حوزه داشته باشد.
به گفته وی، در صورت وجود تسهیلات و حمایت های دولتی، مردم نیز برای سرمایه گذاری در این حوزه علاقه مندند و مشکل نشر که هیچگاه در 38 سال گذشته به آن پرداخته نشده، رفع خواهد شد.

** طرح های مسکن برای حوزه نشر و کتاب
مدیر عامل خانه کتاب اجرای طرح های عیدانه، تابستانه و پاییزه را یک مسکن موقتی دانست و گفت: چنین طرح هایی قرار نیست مشکلی را حل کند اما توجه را جلب این موضوع خواهند کرد.
وی با بیان اینکه حدود یکهزار کتابفروشی در کشور وجود دارد که کمتر از 10 تای آنها دارای استانداردهای لازم از نظر وسعت و فضا است، افزود: دولت باید امکاناتی را برای توسعه فضای کسب و کار در حوزه نشر و کتابفروشی ها ایجاد کند تا از این پس شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

** کتاب های دانشگاهی هم فاقد استانداردهای لازم هستند
جلیسه با بیان اینکه کتاب های ناشران دانشگاهی هم استانداردهای لازم را ندارد، ادامه داد: حتی این ناشران که سبک و سیاق خود را دارند کتابهایی را منتشر کرده اند که از استاندارد لازم برخوردار نیست، این افراد هم به این ورطه افتاده اند که یک آفت جدی محسوب می شود.
وی گفت: بررسی خانه کتاب درباره کتاب سال جمهوری اسلامی نشان می دهد، در بهترین حالت طی 10 سال گذشته، فقط دو درصد از مجموع آثاری که منتشر شده از نگاه علمی کتاب سال جمهوری اسلامی به معنای تولید علم و کیفیت محتوا هستند و بقیه از استانداردهای لازم برخوردار نبودند که این رقمی عجیب است.
جلیسه افزود: انتشاراتی های معروف هم به جهت مشکلات اقتصادی درگیر چنین بازی هایی شده اند که ضربه زیادی را به بخش تولید می زنند.

** از 12 هزار ناشر فقط 5 هزار فعال هستند
مدیر عامل خانه کتاب افزود: طبق آمار ثبت شده اداره کتاب، بیش از 12 هزار ناشر داریم که فقط حدود پنج هزار ناشر فعال هستند یعنی خیلی از آنها از چرخه نشر بیرون رفته و فعالیتی نمی کنند، همین تعداد سالانه 84 هزار جلد کتاب تولید می کنند.
جلیسه گفت: طبق آمار خانه کتاب، میزان کتاب فروشی ها در کل کشور کمتر از یکهزار است، پنج هزار تولید کننده داریم اما هزار توزیع کننده، که این تعداد در جغرافیای وسیع کشور فعالیت دارند.
به گفته وی، اگر تولیدات خوب هم وجود داشته باشد ولی عرضه وسیع نداشته باشیم با مشکل بر می خوریم، اصلی ترین مشکل در ایران بحث توزیع و ویترین کتاب است.
جلیسه تصریح کرد: اگر بحث کیفیت را کنار بگذاریم، کتاب، نویسنده و ناشران خوب کم نداریم اما عمق نفوذ آنها در جغرافیای ایران بسیار پایین است، در بهترین حالت یک ناشر که خود پخش کننده هست و بازار پخش کتاب هم در دست دارد، می تواند کتابهای خود را نهایتا در یکصد کتابفروشی توزیع کند زیرا قدرت، امکانات و دسترسی هایی بیش از این ندارند و برای آنها مقرون به صرفه نیست.
جلیسه با بیان اینکه در بهترین حالت کتابفروشی های 20 هزار جلد کتاب را در خود جای داده اند، گفت: این بدان معناست که این کتابفروشی ها از مساحت زیادی برخوردار نیستند ضمن اینکه خدماتی که در این مکان ها ارائه می شود و نوع چینش هم اصولا استاندارد نیست.
وی تصریح کرد: تعداد کتابفروشی های مخصوص کودک که اختصاصی در این زمینه فعالیت کنند شاید به عدد 10 برسد هرچند هیچیک دارای جذابیت بصری و استانداردهای واقعی نیستند و فضاسازی و شکل و شمائل آنها تطابقی با نوع مراجعه ندارد.
به گفته مدیرعامل خانه کتاب، ویترین های بلند غیر قابل استفاده برای کودکان و یا نبود فضایی برای مطالعه از اشکالات این کتابفروشی هاست.
جلیسه گفت: اگر بخواهیم بر اساس قاعده جهانی که گفته می شود، در صورتی که تقاضا وجود داشته باشد، تولید هم بهتر و کیفی تر می شود، عمل کنیم، اساسا نتوانسته ایم تقاضایی ایجاد کنیم.
فراهنگ ** 1880 ** 1071 ** خبرنگار: پروین اروجی ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

اطلاعات تکميلي

خواندن 946 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار