شنبه, 06 آذر 1395 ساعت 17:44

واکنش های جهانی به خبر درگذشت رهبر فقید کوبا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رهبران کشورهای مختلف جهان و مقامات سیاسی و مذهبی به درگذشت چهره ی تاریخی قرن بیستم و پدر انقلاب کوبا، واکنش های مختلفی نشان دادند.
به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه از پاریس، معاون وزیر اول ایرلند شمالی مرگ فیدل کاسترو را 'پایان یک عصر' توصیف کرد و وی را 'سیاستمداری انقلابی' خواند.
'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین، در پیامی که از تلویزیون ملی این کشور پخش شد، گفت که 'رفیق کاسترو برای همیشه زنده است'.
وی گفت: مردم چین دوستی وفادار و پاک را از دست دادند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، رهبر فقید کوبا را 'نماد تاریخ مدرن جهان' توصیف کرد و وی را دوستی خالص و همیشگی برای روسیه خواند.
میخائیل گورباچف رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی نیز درباره درگذشت فیدل کاسترو گفت: فیدل کاسترو سیاستمداری بود که در مقابل تحریم های سرسختانه آمریکا به خوبی ایستادگی کرد و کشورش را در مسیر توسعه پایدار و مستقل پیش برد.
نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز کاسترو را یکی از چهره های ماندگار و تاثیر گذار قرن بیستم معرفی کرد.
'پاپ فرانسیس' رهبر کاتولیک های جهان هم روز شنبه طی پیامی، درگذشت فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا را غمگین کننده خواند.
وی در این پیام مراتب همدردی خود را به «رائول کاسترو» برادر فیدل و رئیس جمهوری کوبا ابراز داشت.
'فرانسوا اولاند' رئیس جمهوری فرانسه نیز در پی درگذشت «فیدل کاسترو» رهبر انقلاب کوبا با ادای احترام به او گفت: کاسترو نماد قرن بیستم و مظهر انقلاب این کشور بود و جرات رد سلطه خارجی را به کوبا داد.
نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا درباره مرگ کاسترو گفت: همه ی انقلابیون جهان باید راه و مسیر کاسترو را ادامه دهند. کاسترو فردی استقلال طلب و انقلابی بود که سالها در مقابل تحریم های جهانی ایستادگی کرد.
اوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی نیز رهبر فقید کوبا را 'فردی تاریخی و بزرگ' خواند که در زمان حیاتش از 'عظمت و بزرگی مردم جهان' دفاع کرده است.
ماریانو راخوی رئیس جمهوری اسپانیا نیز رهبر فقید کوبا را 'شخصیتی تاریخ و تاثیر گذار' معرفی کرد. وی با صدور بیانیه ای در این باره اعلام کرد که درگذشت کاسترو می تواند بر کوبا و منطقه آمریکای لاتین تاثیرات زیادی بر جای بگذارد.
کارل مایکل نخست وزیر بلژیک نیز درگذشت فیدل کاسترو را صفحه مهمی از کتاب تاریخ سیاسی جهان بر شمرد.
وی گفت: درگذشت کاسترو آنقدر مهم است که می توان آن را یکی از مهمترین وقایع قرن جاری برشمرد.
الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان نیز پیام خود برای درگذشت فیدل کاسترو را با جمله 'تا پیروزی مردم جهان، خداحافظ فرمانده' آغاز کرد. نخست وزیر یونان در بخشی دیگر از پیام توئیتری خود گفت: 'تاریخ به فیدل کاسترو حق می دهد.'
رابرت فیکو نخست وزیر اسلوواکی که در حال حاضر کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، درباره درگذشت کاسترو گفت: 'کوبا در زمان رهبری کاسترو، برای هیچ کشوری تهدید محسوب نمی شد و وی فقط به زندگی مردم کشورش فکر می کرد.'
جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز فیدل کاسترو را 'دوست قدیمی' کشور و خانواده اش توصیف کرد و خود را در غم مرگ رهبر فقید کوبا با مردم این کشور شریک دانست.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم طی پیامی درگذشت فیدل کاسترو را تسلیت گفت و تاکید کرد: رهبر انقلاب کوبا الگوی مبارزات استقلال طلبانه ملت های ستمدیده بود.
رودریگو دوترته رئیس جمهوری فیلیپین نیز، کاسترو را ستاره ای درخشان در مبارزه با غرب و امپریالیسم دانست.
بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس هم مرگ کاسترو را نشانه ای از پایان یک عصر و آغاز دوره ای جدید برای مردم کوبا خواند.
کاخ ریاست جمهوری ویتنام نیز با صدور بیانیه ای در واکنش به مرگ فیدل کاسترو، وی را آئینه درخشان جنبش استقلال طلب و انقلابی مردم آمریکای لاتین و جهان توصیف کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا نیز در حساب کابری توئتیر خود به جمله ی کوتاه 'کاسترو مرد' بسنده کرد.
اروپام**9041**
مترجم: منوچهر جعفری**انتشار دهنده: فریبا مدنی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1056 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار