شنبه, 06 آذر 1395 ساعت 13:58

طباطبا‌یی‌نژاد: اسپانسر نداریم/نمایش 174 اثر در جشنواره سینماحقیقت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت»، با اشاره به نمایش 147اثر در جشنواره امسال، گفت: اسپانسر ویژه‌ای در جشنواره نداریم و هزینه ها از بودجه سازمان سینمایی تامین می‌شود.
به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد روز شنبه در نشست رسانه‌ای جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت»، با اشاره به اینکه آثار متقاضی حضور در جشنواره 10 درصد افزایش داشته است، اظهار کرد: امسال یکهزار و 100 فیلم در سایت جشنواره ثبت نام کردند که از این تعداد 830 فیلم شرایط داوری و ارزیابی داشتند.
وی افزود: در نهایت پس از بررسی‌ها 74 اثر برای بخش مسابقه ملی پذیرفته شدند که از این تعداد 27 اثر کوتاه، 17 فیلم نیمه بلند و 30 فیلم بلند هستند.
دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت»، در ادامه به بخش شهید آوینی که به فیلم‌هایی با مضامین مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس اختصاص دارد اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز 22 فیلم انتخاب شده‌اند که هفت اثر از این تعداد علاوه بر بخش شهید آوینی در مسابقه ملی نیز حضور دارد. البته در این بخش سال گذشته 27 اثر رقابت می‌کردند که امسال به دلیل سختگیری‌های بیشتر تعداد آثار کمی کاهش داشته است.
طباطبا‌یی‌نژاد گفت: بزرگداشت سینمای مستند کرمان با نمایش 21 اثر به همراه تجلیل از منوچهر عسکری‌نسب و محمدرضا اسلامی پیشکسوتان مستند کرمان و تقدیر از 20 مستند ساز کرمانی برگزار می‌شود.
وی در ادامه به بخش «خِرد و تجربه» اشاره کرد و گفت: در این بخش‌ با همکاری صندوق بازنشستگی کشور 10 مستند نمایش داده خواهد شد که محوریت موضوع آثار توجه به سالمندان پویا است.
نمایش 13 اثر در بخش خارج از مسابقه از دیگر محورهای سخنان طباطبایی‌نژاد بود که به آن اشاره کرد و افزود: برنامه دیگر بخش جنبی جشنواره، نمایش 6 فیلم از مجموعه مستند
«کارستان» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد و میرطهماسب است که علاوه بر نمایش، کارگاه ‌هایی نیز با حضور این کارگردانان در جشنواره برگزار خواهد شد.
وی در توضیح بخش بین‌الملل جشنواره نیز، گفت: در این بخش 27 اثر پذیرفته شده که در هر کدام از بخش‌های کوتاه، نیمه بلند و بلند 9 فیلم رقابت می کنند.
دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت»، افزود: همچنین مرور جشنواره کپنهاگ دانمارک نیز با نمایش پنج فیلم در این جشنواره برگزار خواهد شد.

** چرایی حذف مستند «مکالمه با دیوار» از جشنواره
وی در ادامه درمورد اعتراض کارگردان فیلم «مکالمه با دیوار» که ابتدا فیلمش توسط هیأت انتخاب پذیرفته شده بود اما بعد از جشنواره خارج شد، اظهار کرد: جشنواره یک آیین‌نامه‌ای دارد و آن هم این است که اگر فیلمی بخواهد برای بار دوم به جشنواره راه پیدا کند باید ۶۰ درصد دچار تغییر شده باشد.
این مدیر فرهنگی ادامه داد: زمانی که الوندی ‌فر فیلم خود را تحویل داد با وجود فرصت کم، هیأت انتخاب آن را دید ولی پس از مقایسه این فیلم با آنچه سال گذشته ارائه شده بود متوجه شدیم حداکثر ۱۰ درصد تغییر وجود دارد که البته کارگردان بیشتر از این مقدار را باور داشت. با این حال از ایشان خواستیم فیلم در بخش خارج از مسابقه نمایش داده شود اما او ادعا داشت که فیلم تغییرات زیادی دارد و از آنجا که من به عنوان دبیر باید حافظ آیین‌نامه‌های جشنواره باشم، نتوانستم این مسئله را بپذیرم هر چند این اتفاق چیزی از ارزش‌های فیلم ایشان کم نمی‌کند.
طباطبا‌یی‌نژاد گفت: در مجموع امسال 174 اثر در بخش‌های مختلف بین الملل، داخلی و خارج از مسابقه نمایش داده خواهد شد که نسبت به سال گذشته با توجه به تغییر محل برگزاری جشنواره از سینما فلسطین به پردیس چارسو کاهش داشته است.
بازار فیلم جشنواره «سینما حقیقت» محور دیگر سخنان طباطبا‌یی‌نژاد بود که در توضیح آن گفت: این بازار از 17 تا 19 آذرماه طی سه روز در طبقه ششم پردیس چارسو برگزار می‌شود و مدیران جشنواره‌های معتبر و تهیه کنندگان خارجی در آن حضور خواهند داشت.
مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ادامه، افزود: کارگاه‌های مختلف از جمله تصحیح رنگ و نور توسط سهراب نوربخش، تجربه کارستان توسط بنی اعتماد و میر طهماسب، پژوهش واقعیت و خیال در فیلم مستند توسط محمدرضا اصلانی و بنی اردلان، تدوین در فیلم مستند توسط ورونیک لاگروه برگزار خواهد شد.
وی همچنین از رونمایی چهار کتاب در جشنواره خبر داد و گفت: آثاری از جمله بازار اندیشی سینما مستند، مستند در عمل، سینما و امر تجربی، قوم نگاری تصویری در روزهای مختلف جشنواره با حضور مترجم آثار رونمایی می شود.
دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت»، اظهار داشت: امسال مستندهای بخش زیست محیطی کاهش داشته است و برای حمایت از این بخش بنده یک اثر را به این بخش اضافه کرده‌ام.
طباطبا‌یی‌نژاد گفت: 43 مهمان خارجی که از مدیران جشنواره‌ها و صاحبان آثار هستند که در طول برگزاری جشنواره در تهران حضور خواهند داشت و این افراد قالباً از چهر‌های موثر سینمای مستند هستند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه جشنواره اسپانسر خاصی ندارد، افزود: هزینه برگزاری جشنواره با بودجه‌ای که از طرف سازمان سینمایی به آن تخصیص داده شده است تامین می‌شود البته همکاری‌هایی نیز با صندق بازنشستگی داریم که در حد برگزاری بخش مربوط به خود یعنی «خرد و تجربه» است.

** سرنوشت فیلم‌های «رنج سرمستی»، «لاله» و «شهابی از جنس نور»
طباطبا‌یی‌نژاد در ادامه این نشست درباره سه پروژه‌ای که سال‌ها پیش توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده اما سرانجام خوبی نداشته‌اند، گفت: فیلم سینمایی
«رنج و سرمستی» به کارگردانی جهانگیر الماسی سالها پیش ساخته شد که البته راهی به اکران نداشت و این پروسه ارتباطی به بخش تولید ندارد. همچنین فیلم سینمایی «شهابی از جنس نور» نیز به اکران نرسید اما قرار است با همکاری محمدحسن نیرومند مینی سریالی از آن برای تلویزیون تولید شود که در مراحل پایانی قرار دارد.
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، افزود: فیلم سینمایی «لاله» نیز با تمام کش و قوس‌ها نهایتاً با تصمیم مدیران سینمایی قرار شد هزینه‌ای دیگر برای آن توسط سازمان سینمایی پرداخت نشود و بقیه سرمایه توسط کارگردان فیلم یعنی اسماعیل نیک‌نژاد تامین شود که تا این لحظه هنوز این سرمایه تزریق نشده است.
وی ادامه داد: از آنجایی که قرار نیست مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از این به بعد در تولید فیلم‎های داستانی مشارکت داشته باشد این پروژه به موسسه رسانه‌های تصویری تحویل داده شد تا در آنجا پیگیری شود.
به گزارش ایرنا، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 14 تا 21 آذرماه 1395در پردیس سینمایی چارسو برگزار می‌کند.
فراهنگ**9246**1027**خبرنگار: علیرضا مرادی** انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

اطلاعات تکميلي

خواندن 986 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار