شنبه, 06 آذر 1395 ساعت 13:48

آیت اله فاضل دار فانی را وداع کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ایت اله حاج شیخ محمد فاضل استرآبادی معروف به حاج آقا فاضل از عالمان برجسته و مدیر حوزه علمیه فیضیه مازندران روز شنبه در سن 81 سالگی دارفانی را وداع گفت.
رئیس بیمارستان شهید بهشتی بابل روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: آیت اله فاضل بدلیل سکته مغزی به مدت چهار روز در بخش آی سی یو بیمارستان شهید بهشتی بابل تحت مراقبت قرار گرفته بود.
دکتراباذراکبرزاده پاشا افزود: این عالم ربانی صبح امروز در بیمارستان شهید بهشتی بابل فوت کرد.
آیت اله حاج شیخ محمد فاضل استرآبادی فرزند ایت اله نجفعلی فاضل استرابادی که محبوب بسیاری از مردم، طلاب و مسئولین است در سال 1314 هـ. ش در شهر نجف، عراق دیده به جهان گشود.
وی دروس مقدماتی علوم اسلامی را در مازندران، نزد پدر و نیز نزد آیت الله حاج شیخ محمد کوهستانی (پدر همسرش) فرا گرفت و در ادامه به حوزه علمیه نجف اشرف عزیمت کرد و درسهای سطوح عالی را نزد اساتید برجسته آن حوزه از قبیل حاج شیخ مجتبی لنگرانی و حاج شیخ صدرا بادکوبه‌ای فرا گرفت.
سپس در درسهای فقهی واصولی فقهای عظام آن عصر، اعم از آیات حاج سید محمود شاهرودی، حاج سید ابوالقاسم خویی، حاج آقا روح الله خمینی، حاج شیخ حسین حر حلّی و حاج میرزا باقر زنجانی شرکت کرده و در بین شاگردان آنان، به علم و عمل و فضایل اخلاقی شناخته شد.
ایت اله فاضل بر اثر فشار رژیم بعثی عراق، در سال 1354 هـ.ش مجبور به ترک عراق شد و پس از ورود به ایران، در شهر بابل اقامت کرد و به شدت مورد توجه جامعه مذهبی جوانان شهر قرار گرفت، به گونه‌ای که در جریان انقلاب اسلامی ملت ایران در سال 1357 رهبری مبارزه این شهر علیه رژیم فاسد پهلوی را بر عهده داشت و مسجد وی، یعنی مسجد کاظم‌بیکی بابل، پایگاه انقلابیون پرشور این شهر بود.
حضرت آیت اله فاضل پس از پیروزی انقلاب به عنوان مسئول کمیته امنیتی شهر تلاش های شبانه روزی او زبانزد خاص و عام شد و در سال 1359 به عنوان نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی، انتخاب شد و بعد از انجام فعالیت هایی در این زمینه به فکر تاسیس حوزه علمیه افتاد و با پیگیری های لازم در سال 1363 اقدام به تأسیس حوزه علمیه فیضیه مازندران در روستای سلطان محمد طاهر از توابع شهر بابل کرد.
وی به عنوان مدیر حوزه علمیه فیضیه مازندران و داماد ایت الله کوهستانی تاکنون هزاران طلبه پرورش داد و این حوزه هم اکنون حدود 200 طلبه از 20 استان کشور دارد .
این عالم ربانی تاکنون توانسته آثار ارزشمندی را در قالب کتاب تألیف کند که راهنمای لمعه، دعا و نیایش، سه مقاله پیرامون عاشورا، اربعین و نوروز و نیز کتاب عاشورا؛ انگیزه، شیوه و بازتاب از جمله این تالیفات می باشد.
همچنین نگاهی به شخصیت و حقوق زن در اسلام و سایر ملل، فلسفه تفاوتهای زن و مرد در حقوق اسلام، تحلیل مبنای تاریخی اربعین حسینی، شیوه تألیف و سبک فقهی کتاب مجمع الفائده و البرهان، نگاهی به کتاب الحدائق الناضره، شیخ مفید و نوسازی فقه شیعه (1)، شیخ مفید و نوسازی فقه شیعه (2)، شخصیت و جایگاه علامه حلی (ره) در فقه و نگاهی به کتاب نفیس جواهر الکلام مقاله هایی است که در طول دوران زندگی به رشته تحریر درآورده است.
خبرنگار: زینب حبیب پور گودرزی**انتشا ردهنده:سید محسن حسن نیا
/1899/7328

اطلاعات تکميلي

خواندن 1073 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار