شنبه, 06 آذر 1395 ساعت 09:53

جدیدترین مجموعه شعر رضا اسماعیلی منتشر شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جدیدترین مجموعه شعر رضا اسماعیلی با عنوان «سمت روشن دنیا» با مقدمه ای از اکبر اکسیر منتشر شد.
به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، این مجموعه شعر به عنوان اولین مجموعه مستقل آزاد سروده های اسماعیلی، در بردارنده 224 قطعه سپید سروده کوتاه با مضامین غنایی، اجتماعی است.
اکبر اکسیر در بخشی از مقدمه ای که بر این مجموعه شعر نوشته، گفته است: «رضا اسماعیلی ادوار شاعری از کلاسیک تا شعر امروز را پشت سر گذاشته است، او با بازخوانی «نیما» و تاملی در شعر دهه 70، رفتارشناسی ادبی و شعر مفهومی را به مخاطب لجوج امروز شناساند و حالا بعد از 10 سال به شعرهای کوتاهی رسیده که می توان ادعا کرد، می خواهد بدون تقلید به راه تازه ای قدم بگذارد که «شعر امروز» نامیده می شود.
به گفته وی، نمونه های چاپ شده در این مجموعه تمام تجربیات او نیست، اگر تکراری هم در معدودی از شعرها دیده می شود به دلیل پرداختن شاعر به موضوعی خاص و تشخص بخشیدن به آن است ولی لهجه بیشتر شعرهای این مجموعه آمیخته با تفکر و اندیشه ای والا و انسانی است با زبانی که محکم است و مهندسی خاص واژگانی را در بر دارد.
سپید سروده های «سمت روشن دنیا» که در چهار بخش «عشق»، «کودکی»، «مرگ» و «اما بعد...» سامان یافته اند، شعرهایی سرشار از تصویرهای مفهومی است؛ تصویرهایی متاثر از سبک زندگی آشفته و نابسامان انسان معاصر، انسانی که در تقابل سنت و مدرنیته دست و پا می زند و گاهی به ناگزیر برای رسیدن به آرامش به معصومیت کودک درون خویش پناه می برد. شاعر در «سمت روشن دنیا» به کالبدشکافی دغدغه های انسان مدرن و واکاوی شاعرانه آنها پرداخته است.
اسماعیلی در این مجموعه شعر با تلفیق متوازن فرم و محتوا و پرهیز از بازی های فرمی محض که پیشتر و بیشتر از عنصر «تفکر و اندیشه» بر صورت و برونه زبان متکی هستند، تلاش کرده مانند شعرهای آیینی اش نگاهی منبعث از آموزه های دینی به مقوله‌های ازلی-ابدی «زندگی، عشق، و مرگ» داشته باشد. سمت روشن دنیا در نگاه شاعر، همان سمتی است که بوی «عدالت موعود» را می دهد و به صلح، آزادی، عشق و عدالت ختم می شود.
مجموعه شعر «سمت روشن دنیا» در 165 صفحه، شمارگان یکهزار نسخه و قیمت 130 هزار ریال از سوی انتشارات «هنر رسانه اردیبهشت» منتشر و به پیشخوان کتابفروشی ها راه یافت.
فراهنگ**1880**1027**دریافت کننده: پروین اروجی** انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1252 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار