جمعه, 05 آذر 1395 ساعت 23:06

نخست وزیر مالت: لندن به سادگی قادر به خروج از اروپا نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
«جوزف موسکات» نخست وزیر کشور مالت روز جمعه با اشاره به موانع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از جمله احتمال کشانده شدن پرونده حقوقی برگزیت به دادگاه اروپا تصریح کرد که لندن به سادگی قادر به خروج از این اتحادیه نیست.
به گزارش ایرنا، «جوزف موسکات» که کشورش از ژانویه آینده ریاست ادواری شورای وزیران اتحادیه اروپا را برعهده خواهد گرفت روز جمعه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی 'بی.بی.سی'بیان داشت که انگلیس قادر به خروج از اتحادیه اروپا تا سال 2019 میلادی نخواهد بود.
وی با تکرار ادعاهای مطرح شده از سوی سایر رهبران اروپایی مبنی بر عدم دسترسی انگلیس به بازار واحد اتحادیه اروپا پس از برگزیت گفت: این دیدگاه واقعی ماست و به نظر من تغییری نخواهد کرد.
موسکات گفت: البته ما خواهان توافقی منصفانه با انگلیس هستیم، اما من می دانم که رهبران اروپا بلوف نمی زنند؛ دست کم در جلسات شورای اروپا که من شرکت می کنم گفته می شود که موضع ما در ابتدا سخت گیرانه است، هرچند بعدا نرم خواهد شد.
نخست وزیر مالت همچنین احتمال داد که دادگاه عالی تر انگلیس، رسیدگی به پرونده حقوقی برگزیت را به دادگاه اروپا ارجاع خواهد داد و افزود که این مساله نیز می تواند در روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاخیر ایجاد کند.
«ترزا می» نخست وزیر انگلیس به رهبران اروپایی گفته است که مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا را بهار سال آینده آغاز خواهد کرد. با این حال متعاقب رای اخیر دادگاه عالی انگلیس مبنی بر اینکه مذاکرات برگزیت منوط به رای پارلمان است، ممکن است کار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با مشکلات قانونی مواجه شود.
نخست وزیر کشور مالت در همین حال بیان داشت: خروج از اتحادیه برای انگلیس کار ساده ای نیست. دولت انگلیس ابتدا بایستی حساب و کتاب های مالی اش را در ارتباط با خروج از اتحادیه اروپا مشخص کند و سپس مشکلات مرزی اش را با ایرلند شمالی حل و فصل نماید.
ماسکات گفت: پس از حل این دو مساله است که انگلیس می تواند مذاکرات برگزیت را آغاز کند.
وی در ادامه، برگزاری انتخابات پارلمان اروپا در سال 2019 میلادی را از دیگر موانع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برشمرد و اظهار داشت که قانون گذاران جدید اروپایی ممکن است توافقات صورت گرفته را وتو کنند.
نخست وزیر مالت تصریح کرد که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، همه طرف ها متضرر خواهند شد و لندن توافق بهتری را در قیاس با عضویت فعلی اش در اتحادیه اروپا به دست نخواهد آورد.
در همین حال یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس روز جمعه گفت که این کشور با حسن نیت با رهبران اروپایی مذاکره خواهد کرد.
وی افزود: هدف از مذاکرات دستیابی به بهترین توافق برای مردم انگلیس و کمپانی های انگلیسی است تا بتوانند به بازار واحد اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشند، ضمن آنکه اروپایی ها نیز بتوانند به بازار انگلیس دسترسی داشته باشند.
این سخنگو همچنین خاطر نشان ساخت که انگلیس به جدول زمان بندی اش برای شروع مذاکرات برگزیت پایبند است.
اظهارات این مقام اروپایی متعاقب دیدار اخیر دیوید دیویس وزیر برگزیت انگلیس با 'گای ورهوفستاد 'مذاکره کننده ارشد برگزیت از سوی پارلمان اروپا صورت می گیرد.
دیویس این دیدار را «شروع خوبی» پیش از آغاز مذاکرات خوانده و گفته بود که دو طرف در مورد نحوه مذاکره و شاخص های مد نظر دو کشور گفت وگو کنند.
این سیاستمدار انگلیسی ابراز امیدواری کرد که دو طرف بتوانند به توافق مطلوبی که به نفع انگلیس و اتحادیه اروپا باشد دست یابند.
اروپام**5**ن**1552/انتشار دهنده: قاسم شریعتی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1136 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار