جمعه, 05 آذر 1395 ساعت 13:02

سمینار داستان نویسی معاصر ایران و هند در دهلی نو برگزار شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سمینار یک روزه داستان نویسی معاصر ایران و هند به مناسبت شصتمین سال قرارداد فرهنگی ایران و هند روز جمعه با شرکت مسئولان، کارشناسان و نویسندگان ایران و هند در فرهنگستان زبان های هند در دهلی نو برگزار شد.
به گزارش ایرنا،'رایزن فرهنگی ایران' در دهلی نو دراین سمینار با اشاره به اهمیت داستان نویسی در گسترش ارتباطات فرهنگی دوکشور گفت که در گذشته نخستین ارتباط فرهنگی ایران و هند از طریق داستان نویسی بوده است.
وی با اشاره به آشنایی مردم هند با شاعران بزرگ ایرانی مانند فردوسی،سعدی، حافظ ،مولانا خاطرنشان کرد باید نحوه شکل گیری ادبیات معاصر از عصر مشروطه ،انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را معرفی کنیم.
رایزن فرهنگی ایران در دهلی نو با اشاره به شناخت کم نویسندگان و مردم ایران و هند از داستان نویسی معاصر خاطرنشان کرد برگزاری این سمینار گام مهمی برای افزایش شناخت آثار و نویسندگان دو کشور از هم است.
وی اظهار امیدواری کرد که برگزاری این سمینار که برای نخستین بار با همکاری شهر کتاب و فرهنگستان زبان های هند برگزار می شود ،گامی برای معرفی تحولات داستان نویسی دو کشور ایجاد کند.
'آذرمیدخت صفوی' یکی از استادان برجسته زبان فارسی هند دراین سمینار گفت برگزاری این گونه سمینار های می تواند به گسترش هرچه بیشتر روابط فرهنگی ایران و هند کمک کند.
وی افزود:هم اکنون نویسندگان و مردم ایران و هند اطلاعات زیادی از نویسندگان معاصر دوکشور ندارند که باید با معرفی و ترجمه کتاب های روز دو کشور این شناخت بیشتر شود.
این استاد برجسته زبان فارسی خاطرنشان کرد زبان فارسی ریشه عمیقی در کشور هند دارد به گونه ای که دانشجویان و کارشناسان بدون آشنایی با این زبان، نمی توانند به تاریخ میانه هند آشنا شوند.
معاون فرهنگی شهر کتاب نیز دراین سمینار گفت که اگر بخواهیم جامعه ای را بشناسیم باید به آثار نویسندگان و ادبیات داستانی آن جامعه رامورد توجه قرار دهیم .
علی اصغر محمد خانی با اشاره به تحولاتی که در زمینه داستان نویسی در قرن 19 و 20 در ایران و هند رخ داد خاطرنشان کرد درقرن بیستم کتاب های زیادی از نویسندگان دوکشور به زبان فارسی و یا هندی ترجمه نشده وبه همین علت مردم دوکشور اطلاع کمی از نویسندگان و آثار دو کشور دراین مقطع تاریخی دارند.
وی تصریح کرد بیشتر اطلاعات مردم ایران در خصوص داستان نویسی هند مربوط به نویسندگان مهاجر هند به کشورهای دیگر است.
معاون فرهنگی شهر کتاب گفت برگزاری سمینار داستان نویسی ایران و هند زمینه شناخت هرچه بیشتر نویسندگان ایران و هند در خصوص داستان نویسی معاصر را فراهم می کند.
وی از رسانه های ایران و هند خواست که با چاپ مقالات و مطالبی در خصوص تحولات داستان نویسی دو کشور به افزایش مبادلات فرهنگی کمک کنند.
سمینار داستان نویسی معاصر ایران و هند که با همکاری خانه فرهگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو ، موسسه فرهنگی شهر کتاب تهران و فرهنگستان زبان های هند (ساهتیا اکادمی ) برگزار شده است.
در این سمینار سخنرانان و داستان نویسان ایرانی و هندی در خصوص داستان نویسی معاصر دو کشور سخنرانی می کنند.
داستان های علمی و تخیلی در هند ،گرایشات عمده داستان نویسی در ایران ،ترجمه داستان در هند،گرایشات امروزی در داستان نویسی معاصر ایران و هند،بازنمایی زن در ادبیات مهاجرت ایران و گرایشات معاصر در داستان های هند از جمله محورهای سخنرانان و نویسندگان ایران وهند در این سمینار است.
آساق** انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

اطلاعات تکميلي

خواندن 1167 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار