پنج شنبه, 04 آذر 1395 ساعت 10:34

کتابهای فقهی و اصولی آیت الله موسوی اردبیلی به عنوان کتابهای مرجع دراختیار دانش پژوهان قرار دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عضو سابق مجلس خبرگان رهبری گفت: مباحث فقهی و اصولی مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زبانزد بود و شاگردان و دانشجویان متعددی به حلقه علمی آن فقید سعید جذب شده بودند و بسیاری از مباحث ارائه شده از سوی ایشان به عنوان کتاب های عمیق و مرجع دراختیار دانش پژوهان قرار دارد.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واعظ موسوی روز پنجشنبه در گفت وگوبا خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: آن مرجع فقید به عنوان یک عالم ربانی و فقیهی مجاهد، قریب به 80سال از عمر شریف خود را در حوزه های علمیه برای حفظ کیان شیعه، انجام وظیفه و ادای تکلیف سپری کردند.
وی ادامه داد: آن مرحوم عمر خود را وقف دیانت، فرهنگ و مسائل انقلاب و مبارزه کرده بود و دانشگاه مفید و برخی از حوزه های علمیه به عنوان باقیات و صالحاتی است که برای خود بعد از مرگ به یادگار گذاشته است.
وی دربخش دیگری از سخنان خود گفت: قدم های بزرگی که مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی در پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی و در دوران دفاع مقدس انجام داده هرگز از خاطره ها محو نمی شود.
واعظ موسوی گفت: بیانات نورانی، انقلابی و انسان ساز ایشان در خطبه های نماز جمعه در تشویق و ترغیب مردم برای حضور در جبهه های دفاع مقدس و حضور خود و فرزندانش در عرصه های مختلف دفاع از نظام اسلامی همیشه ضرب المثل بین خواص و عوام بود.
وی گفت: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی از شخصیت های مورد علاقه امام راحل و رهبر معظم انقلاب بود و همواره با نظام، انقلاب و مردم بصیر وولایت مدار همراه و همگام بود.
وی اضافه کرد: آن مرحوم مصالح کلی نظام جمهوری اسلامی را بر مصالح شخصی و فردی خود ترجیح می داد، به همین دلیل بین خواص از جایگاه ممتازی برخوردار بود.
واعظ موسوی بیان داشت: از اول شکل گیری نهضت امام راحل، آیت الله موسوی اردبیلی همراه و همپای ایشان بوده و بعد از پیروزی نیز مورد اعتماد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران قرار داشتند و مسند مهم قضایی به وظیفه خطیر خود پرداختند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به این مسئولیت های خطیر، معلوم بود که ایشان چه اندازه مورد عنایات و توجه امام راحل هستند و پس از ارتحال امام نیز همواره مورد توجه و علاقه رهبر معظم انقلاب بودند، ایشان همواره با نظام، انقلاب و مردم بصیر و لایت مدار همراه و همگام بود.
وی ادامه داد: پس از آنکه رهبر معظم انقلاب خبر بستری شدن ایشان در بیمارستان را شنیدند برای احوال پرسی و تذکرات به کادر بیمارستان، بر بالین ایشان حاضر شدند.
مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی دیروز چهارشنبه سوم آذرماه به دنبال عارضه قلبی در بیمارستان لاله تهران دارفانی را وداع گفت.
آیت الله موسوی اردبیلی از سال 1360 تا 1368 رئیس دیوان عالی کشور و عالی‌ترین مقام قضایی کشور بود. عضویت در شورای انقلاب، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگی دوره اول مجلس خبرگان رهبری، دادستانی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور، عضو شورای عالی قضایی و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و مسئولیت اجرای فرمان شش ماده‌ای حضرت امام راحل از مسئولیت های این مرجع فقید تقلید بود.
7401/ 6133/ خبرنگار- بهمن اطمینان ** انتشاردهنده: جعفرمسلمی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1141 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار