پنج شنبه, 04 آذر 1395 ساعت 09:28

پرچم اوکراین در مسکو به آتش کشیده شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
گروهی از فعالان سیاسی ملی گرای روس پرچم اوکراین را در مسکو به آتش کشیدند که با اعتراض و محکومیت وزارت خارجه این کشور مواجه شد.
به گزارش ایرنا، در این حادثه که در برابر مرکز فرهنگی اوکراین در خیابان «آربات» در مرکز مسکو رخ داد، چند نفر از فعالان سیاسی روس پرچم این کشور را از ساختمان مرکز فرهنگی به زیر کشیده و آتش زدند.
رسانه های روسی از جمله شبکه تلویزیونی لایف نیوز و تارنمای لنتارو روز پنجشنبه گزارش دادند: معترضان روس عصر دیروز پس از آتش زدن پرچم اوکراین بر دیوارهای مرکز فرهنگی این کشور شعار «خارکف شهر روسی است» را نوشته و محل را ترک کردند.
حزب غیرقانونی «روسیه دیگر» به رهبری «ادوارد لیمونف» از رهبران ملی گرای منتقد دولت روسیه با انتشار فیلم چند دقیقه ای این اقدام ضداوکراینی، مسئولیت آن را برعهده گرفت.
وزارت خارجه اوکراین نیز با انتشار بیانیه ای این اقدام را محکوم کرد و انجام تحقیقات برای مجازات عاملان آن را خواستار شد.
در بیانیه صادره، این اقدام از پیش برنامه ریزی اعلام و ادعا شده که سازمان های امنیتی روسیه هیچ اقدامی برای جلوگیری از وقوع آن نکردند.
این اقدام، همزمان با اظهارات وزیر فرهنگ اوکراین انجام گرفت که گفته بود ساکنان مناطق شرق اوکراین در دوره شوروی از مناطق دیگر به این کشور انتقال داده شدند.
یوگنی نیشوک همچنین بر لزوم انجام اقدام های فرهنگی از جمله چاپ و نشر کتاب به زبان اوکراینی در مناطق شرقی که مرکز زندگی جمعیت روس تباران است، تاکید کرد.
وزارت خارجه روسیه نیز اظهارات وزیر فرهنگ اوکراین را تنش آفرینی خواند و تاکید کرد که کی یف به حل مسائل شرق این کشور و احترام به حقوق و خواسته های قانونی مردم منطقه از جمله استفاده از زبان مادری روسی، علاقه ای ندارد.
روابط روسیه و اوکراین از سال 2014 و پس از سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ متمایل به مسکو در این کشور تیره شد و تقریبا در آستانه قطع شدن قرار گرفته است.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

اطلاعات تکميلي

خواندن 1106 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار