چهارشنبه, 03 آذر 1395 ساعت 08:36

توقف یکساله ساخت کتابخانه و مرکز اسناد مجلس به دلیل نبود بودجه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی می‌گوید پروژه ساخت مرکز جدید اسناد و موزه مجلس به دلیل نبود بودجه کافی یکسالی است که متوقف مانده است.

محمدرضا مجیدی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت ساخت و ساز ساختمان جدید این مرکز در میدان بهارستان عنوان کرد: باید منابع ملی به ما تخصیص پیدا کند تا ساختمان تازه کتابخانه مجلس در رینگ جنوبی میدان بهارستان تکمیل شود.

وی افزود: در حال حاضر فنداسیون این بنا ریخته شده و در صورت تامین منابع مالی، کار به اتمام می‌رسد. منتهی به دلیل مشکلات مالی که در همه دستگاه‌ها هست انتظار نداریم که خیلی زود اتفاقی رخ دهد اما به هر شکل این موضوع برای ما دارای اولویت است و تلاش داریم با رایزنی با هیات رئیسه مجلس این بودجه زودتر تامین شود.

مجیدی در پاسخ به سوالی درباره میزان بودجه لازم برای تکمیل این پروژه با تصریح بر اینکه بنا ندارد وارد موضوع ارقام واعداد شود، عنوان کرد: نگاه‌های متفاوتی به رقم بودجه مورد نیاز وجود دارد. این پروژه دارای فازهای مختلف است. امیدواریم لااقل یک فاز آن به زودی به بهره‌برداری برسد که بتوانیم در بحث مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی که برای ما اولویت دارد و نگهداری آنها سخت است شاهد یک کارگشایی باشیم. پس از آن نیز موضوع موزه مطرح است که دارای اهمیت است.

وی تصریح کرد: در یک سال گذشته که من مسئولیت کتابخانه و مرکز اسناد را بر عهده دارم این پروژه در اندازه پی‌ریزی و فنداسیون پیش رفته است و به خاطر مشکلات مالی دچار توقف بوده است. البته مذاکراتی داشتیم با بخش اجرایی مجلس که تامین منابع شود و کار به اجرا برسد.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی  درباره میزان هزینه این مرکز برای خرید اسناد تاریخی در طول سال نیز گفت: بارها شده که افرادی به ما مراجعه و عنوان می‌کنند که اسناد یا کتابهایی دارند که مایل هستند به مرکز ارائه و نگهداری شود. به همین خاطر در چند سال اخیر ما با برون‌سپاری این موضوع مراکز زیادی را متولی رسیدگی به این مراجعات کردیم. در نهایت منابع ارائه شده را یا خود مرکز خریداری می‌کند و یا از طریق مراکز بزرگتری مانند مجمع کتابخانه‌های بزرگ کشور به موضوع خرید این مجموعه‌های نفیس ساماندهی می‌کنیم. البته اینها در حد مقدورات ماست و بودجه موجود برای اینکار در حد مطلوبی نیست. بودجه برنامه‌ای ما چشم گیر نیست و تلاش داریم که اگر گشایشی  شد در این زمینه دستمان را بازتر و مساله خرید اسناد را تقویت کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

عکس‌های زیر در سال 1390 گرفته شده است و آغاز عملیات ساخت و ساز ساختمان جدید کتابخانه‌ی مجلس را نشان می‌دهد.

IMG 8172

IMG 8161

اطلاعات تکميلي

خواندن 730 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار