سه شنبه, 02 آذر 1395 ساعت 11:33

ناشران و اهالی قلم از وزیر ارشاد چه خواستند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جمعی از ناشران و اهالی قلم کشور در نشست هم اندیشی با سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته ها و دغدغه های خود را با او در میان گذاشتند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، جمعی از ناشران و اهالی قلم کشور شب گذشته(دوشنبه) در نشست هم‌اندیشی با سیدرضا صالحی‌ امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیان دیدگاه ها، نقطه نظرات، دغدغه ها، پیشنهادات و خواسته های خود از دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداختند.
نمایندگان حوزه های مختلف نشر برای بهبود صنعت نشر از دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست حمایت و همکاری بیشتر با این حوزه را طلب کردند.
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به مواردی چون بیمه تا قاچاق کتاب اشاره کرد و گفت: موضوع انتشار غیرمجاز کتاب در همه اشکال آن اعم از چاپی، صوتی و الکترونیک از جمله مسائلی است که همه بخش های نشر از عمومی و کودک گرفته تا آموزشی و دانشگاهی را در معرض آسیب های جدی قرار داده است زیرا سودجویان با چاپ غیرقانونی کتاب های پروروش ناشران و فروش آثار در عین ضربه زدن به ناشران و پدیدآورندگان، قوانین موضوعه کشور را نیز هدف قرار داده اند.
محمود آموزگار گفت: متاسفانه علی رغم سپری شدن 47 سال از قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان، تضییع حقوق مولفان و ناشران افزایش یافته و ضرورت برخورد با این پدیده بیش از پیش احساس می شود؛ از این رو در وهله اول یک اقدام فوری، ضروریست که متخلفان عمیقا درک کنند که نظام و دولت نسبت به این پدیده زشت که ریشه نشر را نشانه گرفته، بی تفاوت نیستند.
وی تاکید کرد: مشکلات ناشران و کتابفروشان در خصوص مالیات و تامین اجتماعی از دغدغه های اصلی فعالان صنعت نشر است.
به گفته آموزگار، مشکلات ناشران و کتابفروشان در خصوص مالیات و تامین اجتماعی از دغدغه های اصلی فعالان صنعت نشر است؛ خوشبختانه در دوره جدید با حمایت های وزارت ارشاد از اقدامات این اتحادیه، ایین نامه اجرایی موضوع تبصره ماده 139، سه بار مورد بازبینی و اصلاح هیئت وزیران قرار گرفته است، همچنین سازمان تامین اجتماعی بعد از 13 سال پذیرفت که کتابفروشی فعالیت فرهنگی و مشمول معافیات مالیاتی است.
وی ادامه داد: صنعت نشر از مشکل جدی نقدینگی نیز رنج می برد و نیازمند حمایت و کمک های بیشتر دولت به این حوزه است.

** احساس امنیت موجب شکوفایی هنر و ادبیات می‌شود
فریدون عموزاده‌ خلیلی نماینده یک حوزه نشر نیز یکی از افرادی بود که به چهار محور اشاره و دو محور برای نویسندگان و دو محور دیگر مسائلی را مطرح کرد که به شکل غیرمستقیم بر روند کار اهالی قلم تأثیرگذار دانست.
وی افزود: بهتر می‌دانید در مورد کار اهل قلم آنچه موجب شکوفایی، هنر و ادبیات آنها می‌شود این است که احساس امنیت کنند و در فضای امن نویسنده به خلق اثر بپردازد، مترجم با فراغ بال ترجمه و ویراستار با اطمینان متن را پالایش کند.
این نویسنده، بحث ممیزی و امنیت شغلی را دو موضوع مهم مطرح کرد و توضیح داد: بحث ممیزی داستانی است که بارها گفته شده اگر چه نباید از انصاف دور باشیم زیرا در دوره اخیر تلاش شده برای اینکه نویسندگان نگرانی و دغدغه کمتری داشته باشند و ممیزی دست و بالشان را نگیرد این امر در این دوره کاسته شده اما اعتراف می‌کنم همچنان ممیزی وجود دارد.
عموزاده خلیلی همچنین به مسئله امنیت شغلی اشاره کرد و گفت: آقای وزیر، متأسفانه نویسندگی، ویراستاری و مترجمی شغل تلقی نمی‌شود بحث بیمه تأمین اجتماعی دغدغه مهم دیگر اهالی نشر است که نشان می‌دهد حتی بسیاری از نویسندگان کارکشته همچنان دغدغه بیمه دارند.
وی به موضوع کپی‌رایت اشاره و توضیح داد: گمان می‌کنیم برای دغدغه امنیت حرفه‌ای اهل قلم، بحث کپی‌رایت را هم جایگاه و شأن فرهنگی کشور ما را تضمین می‌کند و هم موجب امنیت شغلی نویسندگان می‌شود. اکنون یکی از دوستان می‌گفت مقابل چشم خودم کتاب چاپ و تکثیر شد چه به شکل کاغذی و چه مجازی، این امنیت اهل قلم را به چالش می‌کشد.
عموزاده خلیلی به میدان دادن مسئولان به تشکل‌های صنفی و انجمن‌ها تأکید کرد و گفت: این امر جزء نکاتی است که در این دوره باید توجه شود هر چند دغدغه آن برای واگذاری امور صنوف برای تشکل‌های صنفی وجود داشته اما فکر می‌کنم باید ادامه‌دار باشد چون در همه زمینه‌ها تشکل صنفی داریم یا در شرف تأسیس هستند و یا باید کمک کرد تا تشکیل آنها تثبیت شود.
وی افزود: چقدر خوب است جوایز و جشنواره‌‌ها به تشکل‌ها واگذار شود اگر جایزه ادبی به تشکل حرفه‌ای در زمینه ادبیات واگذار شود، شأن این ماجرا بهتر و معتبرتر حفظ خواهد شد.

** نشر باید در حوزه نظریه‌پردازی حضور داشته باشد
سعید جلالی از دیگر نمایندگان ناشران نیز گفت: آقای صالحی امیری، تعجب کردم شما چرا وزیر شدید، 12 نفر پیش از شما این مسئولیت را داشتند و کار وزارت ارشاد در 36 سال قبل مانند نوار قلب فراز و فرود داشت ولی برخی وزیران هستند که نامشان زمزمه نیمه‌شب مستان است.
وی با بیان اینکه خداوند آقای جنتی را سلامت بدارد، زیرا اگر مشکلاتی هم بود اما تقریباً جهیزیه‌ای گرانقیمت به نام آقای سیدعباس صالحی را در معاونت فرهنگی گذاشت، افزود: او سرقفلی ارشاد را بالا برده است اما باید بگویم که اگر دولت نتواند موضوع عدم تمرکز و تقویت نشر منطقه‌ای را تأمین کند ما در آینده به مشکل خواهیم خورد. اکنون 80 درصد تولید نشر در تهران صورت می‌گیرد.
افزود:‌ نشر باید در حوزه نظریه‌پردازی حضور داشته باشد مشکل ما در بخش تشریک مساعی است.
جلالی تاکید کرد: توسعه کتاب و کتابخوانی اراده ملی می‌خواهد و دولت باید خود را به شدت کوچک کند و نظریه‌پردازی حوزه نشر را ارتقاء دهد.
نشست هم اندیشی اهالی نشر و قلم با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر و جمعی از مسئولان و دست اندرکاران این معاونت و حوزه کتاب سه شنبه شب در سالن همایش هتل انقلاب تهران برگزار شد.
فراهنگ ** 1355 ** 1071 ** خبرنگار: علی اکبر قزوینیان ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

اطلاعات تکميلي

خواندن 1065 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار