دوشنبه, 01 آذر 1395 ساعت 11:08

شرق: «فرصت‌سازی» در صنعت خودروسازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
««فرصت‌سازی» در صنعت خودروسازی»، «زنگنه؛ بازی‌ساز اوپک»، «درست مثل کتاب‌هایش یک طبل توخالی ست» و «هدف شفاف‌سازی است» از مهم ترین موضوع های اختصاصی روزنامه شرق در شماره دوشنبه یکم آذر است.
** «فرصت‌سازی» در صنعت خودروسازی
بر کسی پوشیده نیست که صنعت خودروسازی ایران با مشکلات بسیاری دست‌به‌گریبان است. واقعا یکی از پرسش‌های مهم در صنعت خودروسازی ایران همین نکته است که برای ایجاد گشایش در این صنعت باید از کجای آن شروع کرد؟ امروزه «فرصت‌سازی» عاملی است که می‌تواند به پویایی اقتصادی بینجامد؛ فرصت برقراری شرایط خاصی است که در آن منفعت بالقوه‌ای وجود دارد. معمولا درک فرصت از یک پدیده تحریک‌کننده ذهن (سؤال) آغاز می‌شود. در واقع بسیاری از پدیده‌ها در بطن خود حاوی پیام‌هایی از فرصت هستند، اما ما از درک آنها ناتوان هستیم. هر روز ‌هزاران سیب از درخت می‌افتد، آنچه کمیاب است، وجود نگاه جدیدی مانند نگاه نیوتن است. فرصت‌ها همواره و همه جا وجود دارند. اولین لازمه فرصت‌سازی وجود ذهن سؤال‌ساز است، ذهن بی‌سؤال نمی‌تواند فرصت‌های پیرامون خود را درک کند.

** زنگنه؛ بازی‌ساز اوپک
کمتر از پنج ماه پیش بود که ایران دوباره وارد بازی بزرگان نفتی شد؛ برگ برنده‌اش را بازی کرد و محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک شد. ماجرا از این قرار است که خرداد گذشته مرد نیجریه‌ای توانست با حمایت ایران، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت شود. واقعیت این است که برجام آمد و توان ایران را در رقابت منطقه‌ای و جهانی احیا کرد. اگر توافق نبود، صادرات نفت ایران به مرور از یک میلیون بشکه هم کمتر می‌شد، آن‌وقت بود که ایران دیگر ابزار قدرتی در اوپک نداشت. هرچه که بود، ایران توانست دست راستش را بر شانه محمد بارکیندو بگذارد و این مرد، دبیرکل اوپک شود؛ برای همین است که بارکیندو ایران را «رهبر جدید اوپک» می‌داند.

** درست مثل کتاب‌هایش یک طبل توخالی ست
فریدون مجلسی کارشناس علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در گفت و گو با شرق درباره کتاب های موفقیت که به قلم ترامپ منتشر شده است، می گوید: کتاب‌هایی که امروز از او در بازارهای جهان وجود دارد، به جای اینکه به قلم او نوشته شده باشد، با قلم او نوشته شده. این موضوع برایتان آشنا نیست؟ مگر یادتان رفته ما هم دوره‌ای را تجربه کردیم که در آن مسئولان می‌رفتند و با رقم‌های نجومی از دانشگاه‌های جهان برای خودشان مدرک می‌خریدند. خرید شأن و مقام و منزلت، هر جا به شکلی اتفاق می‌افتد، یک جا به وسیله سفارش نوشتن یک کتاب و جای دیگر به شیوه خرید مدرک. اگرچه امروز هر نوع قضاوتی درباره ترامپ، این کتاب‌ها و آینده این شخصیت زود است، اما به نظر می‌رسد او طبلی توخالی باشد؛ درست مثل صاحبِ کتابی که خودش نویسنده نیست!

** هدف شفاف‌سازی است
انتشار گزارش عملکرد «بنیاد سینمایی فارابی» در سال ١٣٩٤ و درج جزئیات آن به صورت فایل «پی‌دی‌اف» در سایت بنیاد، پرسش‌هایی را مطرح کرده است. علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، درباره دلیل و هدف انتشار این گزارش در گفت‌وگو با «شرق» چنین گفت: «بنیاد سینمایی فارابی مفتخر است، برای نخستین‌بار گزارشی مفصل و جزئی درباره عملکرد خود منتشر کرده است. به نظرم انتشار گزارش رسمی با این کیفیت، قطعا در شفاف‌سازی عملکرد مجموعه بنیاد بسیار کارگشاست. چون از گوشه‌وکنار این‌طور شنیده می‌شد که عملکرد فارابی صرفا به دادن وام و کمک و مشارکت در تولید فیلم‌های سینمایی محدود شده! درحالی‌که با خواندن گزارش، مخاطبان با گستردگی ابعاد عملکرد بنیاد بیشتر آشنا خواهند شد».
*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: سیده مریم سیدان** انتشاردهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**9368**9131

اطلاعات تکميلي

خواندن 602 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار