یکشنبه, 30 آبان 1395 ساعت 19:25

ادای احترام رئیس جمهوری بلاروس به قرآن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ادای احترام ویژه الکساند لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس به قرآن کریم در جریان افتتاح مسجد جامع بزرگ مینسک بازتاب زیادی در این کشور یافته است.
به گزارش ایرنا، لوکاشنکو 21 آبان ماه در جریان آیین ویژه افتتاح مسجد بزرگ مینسک، کتاب آسمانی قرآن کریم را بوسه زد و به آن ادای احترام کرد.
سایت روس زبان آذری حقین روز یکشنبه با اشاره به این اقدام لوکاشنکو نوشت: رئیس جمهوری بلاروس در پاسخ به پرسش های مطرح شده از سوی مسیحیان تندرو در باره انگیزه اش از این اقدام گفته است، هنگامی که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پس از ادای احترام، قرآن را به من داد من نیز آن را بوسیدم .
بنا به اعلام این سایت، لوکاشنکو با رد انتقادهای مطرح شده، افزوده است: منتقدان باید بپذیرند، مسئول اداره کشوری هستم که محل زندگی هزاران مسلمان است و مسئولیت ریاست جمهوری برای آن ها را نیز بر عهده دارم.
وی تاکید کرد: مسلمانان در بلاروس همیشه همراه دیگر شهروندان هستند و برای کشور ما مساله ساز و مشکل زا نبوده اند و بهترین رابطه نیز بین مسلمان ها، کاتولیک ها و ارتدوکس ها وجود دارد.
براساس قوانین بلاروس حقوق برابر برای پیروان تمامی ادیان در این کشور پیش بینی شده است.
لوکاشنکو در مراسم افتتاح مسجد مینسک نیز گفت: بلاروس از قرن ها پیش به شکیبایی مذهبی و احترام متقابل پیروان ادیان و مذاهب مختلف شهرت داشته است و مسلمانان می توانند آزادانه عبادات و امور ویژه دینی و مذهبی خود را انجام دهند.
وی گفت: مسجد جامع مینسک نماد همگرایی بین مذاهب و مرکز عبادی مسلمانان مقیم پایتخت بلاروس و دیگر مناطق است.
ساخت این مسجد در مرکز مینسک خیابان گریبایدوا که 10 سال پیش آغاز شده بود، پایان تابستان سال جاری تمام شد.
این مسجد در سه طبقه با گنجایش بیش از یکهزار نمازگزار در دو صحن اصلی و امکانات کامل برگزاری فرائض مذهبی و فعالیت های فرهنگی ساخته شده است.
اسلام در بلاروس سابقهٔ طولانی دارد و براساس اطلاعات موجود نخستین گروه مسلمانان را تاتارها تشکیل می‌دادند که طی قرون 14-16 میلادی به این کشور مهاجرت کردند که تا پیش از تشکیل اتحاد جماهیر شوروی (سال 1917) رو به گسترش بود.
مسلمانان در بلاروس تا پیش از جنگ های جهانی و همچنین تشکیل اتحاد جماهیر شوروی در چند شهر از جمله مینسک دارای مسجد بودند که پس از ویرانی و همچنین منع فعالیت مذهبی در نظام کمونیستی، امکان بازسازی و احیای این اماکن وجود نداشت.
سال 1994 با گذشت سه سال از فروپاشی شوروی نخستین کنگرهٔ مسلمانان بلاروس برگزار و جامعهٔ مسلمانان این کشور نیز تاسیس شد.
براساس آمارهای انتشار یافته مربوط به سال 2014 بیش از 120 هزار مسلمان در بلاروس زندگی می کنند که 20 هزار نفر آنان شیعه هستند.
همچنین دو هفته پیش هدایای فرهنگی و اسلامی از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماد همگرایی شیعه و سنی به این مسجد اهدا شد که زینت بخش آن شده است.
در مراسم اعطای این هدایا که شامل فرش دستباف، چند تابلو فرش قرآنی، قرآن نفیس با رحل و قلم نوری و همچنین چند دستگاه رایانه بود، مفتی مسلمانان بلاروس در دیدار سفیر جمهوری اسلامی، گسترش روابط بین مسلمانان را بسیار ارزشمند بر شمرد و تاثیر همکاری های سفارت ایران در توسعه روابط دوجانبه به ویژه توجه به امور مسلمانان را مهم خواند.
اروپام 391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

اطلاعات تکميلي

خواندن 1039 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار