شنبه, 29 آبان 1395 ساعت 16:58

اطلس«مایکوباکتریوم» تالیف دکتر ولایتی و فرنیا به چاپ بین المللی رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تهران– ایرنا- کتاب اطلس«مایکوباکتریوم» تالیف مشترک دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماری های ریوی مسیح دانشوری و دکتر پریسا فرنیا معاون پژوهش و فناوری ریوی این بیمارستان از سوی انتشارات الزویر به چاپ بین المللی رسید.
به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا، مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماری های ریوی مسیح دانشوری در سال جاری موفق به چاپ و انتشار کتاب Atlas of Mycobacterium tuberculosis توسط انتشارات الزویر و «Academic press an imprint of Elsevier» شد.
این کتاب پس از داوری‌های بین المللی در سطوح عالی، و در پی انتخاب آن توسط موسسه علمی مزبور به عنوان مجموعه‌ای منحصر به فرد در این رشته (اطلس مایکو باکتریوم)، در نوبت اول در 5 هزار نسخه به چاپ رسید که تعداد قابل توجهی از آن از سوی موسسه مزبور پیش فروش شده و در حال حاضر با توجه به استقبال متخصصان به چاپ دوم رسیده است.
در کتاب اطلس مایکوباکتریوم ، به‌ طور دقیق به بیولوژی و ویژگی‌های زیستی این میکروب در شرایط گوناگون محیطی و چگونگی مقاوم شدن باسیل سل برای اولین بار در تاریخ پزشکی به شکل مجموعه‌ای از تصاویر برگرفته از میکروسکوپ اتمی پرداخته‌شده است.
اطلاعات و دانسته‌ها تاکنون به جنبه‌های اپیدمیولوژی، درمانی و ژنتیکی مرتبط بوده اند اما در کتاب مزبور از ابتدای مرحله تقسیم سلولی تا مقاومت و نهفتگی میکروب تشریح شده است. تمامی عکس‌ها و تصاویر کتاب ماحصل 10 سال تلاش مداوم برای کشت و رشد میکروب در شرایط متفاوت و انجام مراحل مختلف فیزیولوژیک میکروب است که با استفاده از میکروسکوپ­های الکترونی، اسکنینگ و اتمی ثبت شده‌اند.
کتاب شامل 6 فصل است که در فصل اول آن به دسته‌بندی و معرفی ویژگی‌های باکتری مایکوباکتریوم توبر کلوزیس پرداخته‌ شده، فصل دوم آناتومی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس مورد بررسی قرارگرفته و در فصل سوم آن اشکال مختلف مایکوباکتریوم توبرکلوزیس شرح داده شده است. در بخش چهارم انواع تقسیم‌های سلولی مایکوباکتریوم به تفکیک طبقه‌بندی‌ شده، فصل پنجم کتاب به مبحث مقاومت دارویی اختصاص ‌یافته و فصل آخر نیز به نهفتگی میکروب در شرایط In-vivo و In-vitro (داخل بدن بیمار و شرایط آزمایشگاهی)به‌طور تفصیلی پرداخته است.
ثبت تغییرات در اندازه، شکل باکتری، نوع تقسیم و روش­های سازگاری در حالت‌های مقاومت و نهفتگی از موارد نوآوری در کتاب است.
علمی **1836 **
دریافت کننده: یوسف درویشی*انتشار: زهره محتشمی پور

اطلاعات تکميلي

خواندن 1110 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار