شنبه, 29 آبان 1395 ساعت 12:08

ساخت مستند «آبی تر از آسمان» درباره خالق «ای ایران»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فیلم مستند «آبی تر از آسمان» در پنجاهمین سال درگذشت استاد روح الله خالقی، به کارگردانی و تهیه کنندگی سید حمید میرحسینی در حال تولید است.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی فیلم «آبی تر از آسمان»، این فیلم مستند زندگی پرفراز و نشیب استاد روح الله خالقی، موسیقی دان برجسته ایران و خالق تصنیف «ای ایران» را روایت می کند.
تا امروز افرادی چون استادان عبدالوهاب شهیدی، روانشاد مصطفی کمال پورتراب، فضل الله توکل، فرهاد فخرالدینی، لوریس چکنواریان، فریدون شهبازیان، بزرگ لشکری، بهمن رجبی، حسن ناهید، احمدرضا احمدی، شاهین فرهت، هما گل گلاب و کامبیز روشن روان، جلو دوربین این مستند رفته اند.
همچنین مهدی بهزادپور، احمد طالبی نژاد، شهرام ناظری، محمد سریر، کیوان ساکت، پری دخت بنان، افلیا پرتو، شاهرخ نادری، شهین زرین پنجه، هومن ظریف، محمد آزادفر، علیرضا میرعلینقی، محمد ظریف، گیتی وزیری تبار، ناصر زرآبادی، فروزنده اربابی و فروغ بهمن پور از دیگر چهره هایی هستند که تاکنون در این فیلم، بخش هایی از زندگی استاد خالقی را روایت کرده اند.
استاد روح الله خان خالقی در سال 1285 در شهر کرمان متولد شد.
وی از دوران کودکی به موسیقی علاقه بسیاری داشت و از شاگردان خوب استاد علینقی وزیری بود.
خالقی آثار ارزشمندی را در موسیقی ایرانی پدید آورده که از جمله آنها می توان به تصنیف «خوشه چین» اشاره کرد.
افزون بر این آثار، استاد همچنین کتاب هایی را برای آموزش هنرجویان ویلون فراهم کرده که امروزه استادان بسیاری برای تدریس از آنها استفاده می کنند.
تلاش استاد خالقی برای احیای موسیقی ایرانی در دورانی که توجه رسمی به این موسیقی کاهش یافته بود، تأثیرگذار و مهم شمرده می‌شود.
او همچنین کتابی به نام «سرگذشت موسیقی ایران» درباره سرگذشت موسیقی، موسیقی‌دانان و نوازندگان ایرانی هم دوره خود پدید آورد و کتاب دیگری نیز به نام «نظری به موسیقی»، شامل نظریه ای برای موسیقی ایرانی و غربی، به نگارش درآورد.
استاد خالقی در سال 1344 در سالزبورگ اتریش درگذشت و در گورستان تاریخی ظهیرالدوله تهران به خاک سپرده شد.
مستند «آبی تر از آسمان» به تهیه کنندگی و کارگردانی سید حمید میرحسینی در حال تولید است.
محمد عرفان رفیعی پژوهشگر و مشاور موسیقایی این فیلم بوده و سمیرا شیخ مظفری مدیریت تولید و برنامه ریزی ان را بر عهده داشته است.
فراهنگ ** 3067 ** 1071 ** خبرنگار: امیرحسین دولتشاهی ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

اطلاعات تکميلي

خواندن 1059 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار