شنبه, 29 آبان 1395 ساعت 09:00

ایران: تخریب و هتاکی علیه دولت به بهانه نقادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
«تخریب و هتاکی علیه دولت به بهانه نقادی»، ««شل» و «توتال» در اتاق فکر گازی ایران و عمان»، «دوبرابر شدن حق مسکن کارگران، خوب اما ناکافی است»، «شوق کتاب در جانِ شهرها» و «افزایش مشتریان «طلای سیاه» ایران در 4 قاره» از مهم ترین موضوع های اختصاصی روزنامه ایران در شماره شنبه 29 آبان است.
** تخریب و هتاکی علیه دولت به بهانه نقادی
رئیس جمهوری در هفته‌ های اخیر یک بار در افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات و دیگر بار، چهارشنبه گذشته در جمع مردم استان البرز، از رسانه ‌هایی انتقاد کرد که به جای نقد سازنده، به هتاکی روی آورده‌اند. جهانبخش خانجانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با تأیید دیدگاه رئیس جمهوری مبنی بر یأس‌ پراکنی برخی رسانه‌ها، دلیل آن را از دست دادن منافع آنان دانست و در گفت گو با «ایران» گفت: این رسانه‌ها فکر می‌کنند با این کارها می‌توانند مردم را ناامید کرده و به این ترتیب، مشارکت مردم در انتخابات آتی را کاهش دهند یا از اقبال مردم به روحانی بکاهند که امتیاز بزرگی برای آنان محسوب می‌شود.

محمد دامادی نماینده مردم ساری در مجلس نیز در همین رابطه در گفت و گو با «ایران» گفت: رسانه‌ها رسالت آگاهی‌بخشی را در جامعه برعهده دارند، اما وقتی یک رسانه از موقعیت استقلال خود به سمت جناح‌های سیاسی منحرف می‌شود، قطعاً این وظیفه مختل خواهد شد. محمد دامادی افزود: در دنیا نیز مرسوم است که رسانه‌ها دارای گرایش‌ها و تمایلات خاص سیاسی باشند و با آن نگاه به اطلاع‌رسانی بپردازند اما در کشور ما متأسفانه حد این تمایل رو به افزایش گذاشته و اکنون خیلی از رسانه‌های ما تبدیل به تریبون‌های جناحی شده‌اند. وی ادامه داد: متأسفانه همین وضعیت باعث شده تا رسالت اطلاع‌رسانی به جامعه جای خود را به دفاع بی قید و شرط از یک جناح و حمله بی پایه به جناح دیگر شود و در چنین شرایطی است که سخن رئیس جمهوری درباره برخی رسانه‌ها معنا پیدا می‌کند.

عباس سلیمی نمین از جمله این چهره‌هاست در گفت و گو با «ایران» گفت: معتقدم در نقد قطعاً باید انصاف وجود داشته باشد، اما دولت‌ها باید از هر نقدی، ولو اینکه بعضاً از دایره انصاف هم خارج شده باشد، استقبال کنند.

** «شل» و «توتال» در اتاق فکر گازی ایران و عمان
نمایندگان شرکت‎های توتال (TOTAL) فرانسه، انگلیسی- هلندی شل (SHELL) و کوگس (CO-GAS) کره جنوبی هفته گذشته به تهران آمدند تا در اتاق فکر طرح صادرات گاز ایران به عمان شرکت کنند. نشست مشترکی میان مدیران شرکت ملی صادرات گاز ایران و مدیران ارشد وزارت نفت عمان که هدفش بررسی راه‌های همکاری و تبادل نظر در مورد ابعاد تجاری، مالی، حقوقی و فنی این طرح بود.سال ٢٠١٣ میان ایران و عمان توافقی انجام شد که به موجب آن، قرار است برای ١٥ سال روزانه 5.1 میلیارد فوت مکعب گاز ایران (تقریباً 42 میلیون متر مکعب در روز) به عمان صادر شود.
ابوالقاسم رحمانی مدیرعامل این شرکت در گفت ‌و‌ گو با «ایران» اظهار کرد: اگر امارات پاسخ درخواست ایران و عمان را می‌داد حداکثر عمق مسیر به 300 متر هم نمی‌رسید اما اکنون مجبوریم در عمق نزدیک به هزار متر از سطح دریا نیز لوله‌گذاری کنیم. وی ادامه داد: مطالعات ما نشان می‌دهد که این تغییر مسیر هزینه طرح را افزایش می‌دهد اما مسافت آن اندکی کوتاه تر خواهد شد.

** دوبرابر شدن حق مسکن کارگران، خوب اما ناکافی است
سرانجام با گذشت حدود یک سال و نیم از مصوبه شورای عالی کار مبنی بر تغییر حق مسکن کارگران از 20 به 40 هزار تومان، اواخر هفته گذشته این مطالبه کارگران با پیگیری‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هیأت دولت به تصویب رسید و مقرر شد رسماً این افزایش از ابتدای مهرماه در فیش‌ حقوقی کارگران لحاظ شود.
به گزارش روزنامه «ایران» کارشناسان حوزه کار معتقدند دو برابر شدن حق مسکن کارگران اگر چه در بهبود معیشت کارگران تأثیر اندکی داشته اما نشان از افزایش 3 درصدی از کل حقوق مصوب سال‌جاری دارد و این مسأله مستقیماً بخشی از هزینه‌های سبد خانوار 12 میلیون کارگر را در بر می‌گیرد.

آنها بر این باورند توجه دولت به خواسته کارگران و محقق شدن قول وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص افزایش حق مسکن کارگران در سال 95 این نوید را می‌دهد که در جلسات تعیین حداقل دستمزد سال آینده کارگران، دولت با تمام مشکلات و محدودیت مالی و اعتباری و در رسیدن به عدالت دستمزدی همچنان با رعایت اصل سه جانبه‌گرایی به نحوی عمل خواهد کرد که سبد معیشتی و قدرت خرید کارگران جبران گردد.

** شوق کتاب در جانِ شهرها
چند کتابفروشی باقی مانده در راسته ناصرخسرو و بازار، محدوده پل کریم خان که با همان چند کتابفروشی‌اش به اندازه خیابان قدیمی انقلاب اسم و رسمی پیدا کرده، مغازه‌های مملو از کتاب روبه‌روی دانشگاه تهران و حتی کتابفروشی‌های کوچک و بزرگ دیگر شهرها و استان‌های کشور، بعد از مدت‌ها روزی متفاوت را تجربه کردند؛ روز یا بهتر است بگوییم، جشنی که عنوان «کتابگردی» را یدک می‌کشد.
به گزارش روزنامه «ایران» کتابگردی، سنتی است که بنای آن دو سال قبل به همت احمد مسجد جامعی گذاشته شد و امسال سومین دوره ‌اش سپری شد. پنجشنبه گذشته، همزمان با برگزاری بیست و چهارمین دوره هفته کتاب، سومین سالی بود که مردم، شانه به شانه اهالی کتاب، فرهنگ و هنر و حتی مسئولان کشوری به کتابفروشی‌ها قدم گذاشتند. در میان متولیانی که در این دید و بازدید و خرید فرهنگی شرکت داشتند سیدرضا صالحی امیری «وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی»، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، سید عباس صالحی «معاون فرهنگی صالحی امیری» و علی جنتی حضور پررنگ تری داشتند. آنها به تعداد قابل توجهی از کتابفروشی‌ها رفتند تا هم دیداری با کتابفروشان تازه کنند و هم اینکه در مورد مشکلات و موانعی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند گفت وگویی داشته باشند.

** افزایش مشتریان «طلای سیاه» ایران در 4 قاره
درحالی که تشدید تحریم های نفتی علیه ایران در سال 1391 مصادف با 2012 میلادی به یک باره بسیاری از بازارهای هدف صادرات نفت ایران را از فهرست خارج کرد، ولی در سه و نیم سال اخیر به خصوص پس از اجرایی شدن برجام و از ابتدای سال جاری ایران یکی پس از دیگری بازارهای از دست رفته خود را بازپس می گیرد. در همین رابطه روزنامه «ایران» نشانی واردکننده های نفت کشورمان در دوران پساتحریم را منتشر کرد. دربازارهای آسیایی هند تنها کشوری نیست که ایران توانسته است آن را فتح کند، چرا که آمارهای رسمی نشان می دهد که صادرات نفت ایران به سایر بازارهای آسیایی نیز بشدت افزایش یافته است. آسیا به عنوان بازار سنتی نفت ایران تنها منطقه ای نیست که با افزایش واردات نفت از ایران مواجه شده است، چراکه کشورمان در بازار اروپا که برای چند سال آن را به طور کامل از دست داده بود نیز در حال پس زدن رقبای خود است. برهمین اساس ایران در سپتامبر(مهر)سال جاری میلادی برای نخستین بار از زمانی که با لغو تحریم های غربی، صادرات نفت به فرانسه را آغاز کرد، به بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام به این کشور اروپایی تبدیل شد.

روسیه نیز از جمله کشورهایی است که همکاری با ایران را از سرگرفته است. معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این زمینه با اعلام خبر سفر هیات 35 نفره از نمایندگان شرکت های مهم نفتی روسیه به تهران گفت: با برخی از این شرکت ها همچون لوک اویل، زاروبژ نفت و تات نفت، تفاهمنامه (MOU) امضا شده است که امیدواریم بزودی به قرارداد نهایی برسیم.
*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مریم همتی** انتشاردهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**9117**9131

اطلاعات تکميلي

خواندن 1127 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار