پنج شنبه, 27 آبان 1395 ساعت 23:05

هشدار درخصوص گسترش اسلام هراسی در انگلیس همزمان با شکست مبارزه با افراط گرایی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
«لیام بایرن» نماینده پارلمانی حزب کارگر در کتابی تحت عنوان «سقوط پرچم سیاه» ضمن هشدار درخصوص گسترش اسلام هراسی در انگلیس، از سیاست های ناکارآمد دولت «ترزا می» در مبارزه با افراط گرایی و تروریسم انتقاد کرد.
به گزارش ایرنا، گاردین در گزارشی روز پنجشنبه نوشت: «لیام بایرن» نماینده پارلمان از منطقه بیرمنگام 'هاج هیل' در این کتاب مدعی شد که خلا قانونی در قوانین مبارزه با افراط گرایی سبب شده است تا مسلمانان در مواجه با روند فزاینده اسلام هراسی دچار ناامیدی شوند.
این روزنامه افزود: بایرن در این کتاب همچنین هشدار داد که هزاران پیکارجوی داعش پس از سقوط موصل و اظهارات جنجالی دونالد ترامپ راهی اروپا به ویژه انگلیس خواهند شد.
این روزنامه انگلیسی ادامه داد: وی اضافه کرد که دستگاه های امنیتی بایستی مطابق با واقعیت های کنونی راهبرد جدیدی را اتخاذ کنند؛ راهبردی که به گفته او مغایر ادعای دیوید کامرون (نخست وزیر سابق انگلیس) مبنی بر ارتباط دین و افراط گرایی است.
گاردین نوشت: این نماینده پارلمانی حزب کارگر اشاره کرد که ارتباط دین و افراط گرایی به حدی حلقه را تنگ کرده است که حتی اسقف اعظم کانتربری نیز ممکن است در ردیف جنایتکاران قرار می گیرد.
این روزنامه انگلیسی افزود: بایرن در کتاب خود همچنین نسبت به ادعای برخی سیاستمداران انگلیسی در خصوص آنچه تقابل تمدن اسلام و غرب خوانده می شود، هشدار داده است.
گاردین نوشت: این سیاستمدار انگلیسی بیان داشت که ممنوع کردن فعالیت گروه هایی مانند حزب التحریر و یا اخوان المسلمین در انگلیس حاکی از فقدان اطمینان به ارزش های انگلیسی است.
این روزنامه نوشت: بایرن بیان داشت که پس از انجام تحقیقات در بیرمنگام، عراق و فلسطین، و گفت وگو با پلیس ضدتروریسم و مسئولین امنیتی به این باور رسیده که قرائت جدیدی از افراط گرایی بایستی ارائه شود که در آن نارضایتی عاملی اصلی بروز خشونت است.
گاردین افزود: این سیاستمدار انگلیسی اشاره کرد که بر اساس دیدگاه رایج میان کارشناسان امنیتی، پروسه افراطی شدن جوانان مانند بازی «مار و پله» است؛ به طوری که «پله» جوانان را به خشونت سوق می دهد و «مار» آنها را از این مسیر دور می کند.
به نوشته گاردین، بایرن در همین حال پیشنهاد کرد که دولت انگلیس می تواند با استفاده از راهبرد مبتنی بر آزادی بیان و تکیه بر آموزش با افراط گرایی مقابله کند.
این روزنامه انگلیسی افزود: وی بر این باور است که دولت «ترزا می» بایستی از طریق اقدامات مثبت، سهم اقلیت های قومی را در بخش خدمات عمومی افزایش دهد.
به نوشته گاردین، نماینده پارلمانی حزب کارگر با اشاره به تنوع اقلیت قومی در حوزه انتخابیه اش، بیان داشت که 80 درصد خدمات عمومی دست سفید پوستان است.
گاردین به نقل از بایرن در کتابش افزود: «ما بایستی اطمینان حاصل کنیم که ساختار شهر به گونه ای است که انعکاس دهنده بافت جامعه است.»
به نوشته این روزنامه، قوانین مبارزه با افراط گرایی پس از روی کار آمدن دولت دیوید کامرون در سال 2010 رنگ و بوی تازه ای به خود گرفت.
کامرون در دوران حکومتش به بهانه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، در اولین اقدام خود گذرنامه انگلیسی را که حاشیه امنی برای اتباع دو تابعیتی به شمار می رفت هدف قرار داد و تبصره ای را به قانون مبارزه با تروریسم اضافه کرد که براساس آن پلیس و مقامات امنیتی انگلیس بتوانند گذرنامه افراد مظنون به همکاری با گروه های افراطی و تروریستی را ضبط کنند.
وی متعاقبا در سال 2011 میلادی لایحه ای را تحت عنوان مبارزه با افراط گرایی موسوم به «پرونت» به اجرا گذاشت که براساس آن افرادی را که صرفاً دارای 'دیدگاه های افراطی' هستند شناسایی و به دوره های آموزشی ارجاع شوند.
کامرون در سال 2014 نیز لایحه ای را به تصویب رساند که بر اساس آن مبارزه با «افراط گرایی غیر خشن» نیز به مجموعه قوانین مبارزه با افراط گرایی افزوده شد.
این در حالی است که منتقدین قوانین مبارزه با افراط گرایی بر این باورند که اتخاذ راهبردهای کنونی نتیجه معکوس داشته و منجر به عدم رضایتمندی افکار عمومی و بهانه به دست افراط گرایان شده است.
اروپام**5**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

اطلاعات تکميلي

خواندن 946 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار