چهارشنبه, 26 آبان 1395 ساعت 23:48

نشست هم اندیشی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با نویسندگان و پژوهشگران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، غلامرضا کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه چهارشنبه با یکصد تن از نویسندگان و پژوهشگران دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی حقوق شهروندی نشست صمیمانه ای برگزار کرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا؛ در این نشست که با همکاری مدیرکل حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، کاراندیش در سخنانی با اشاره به مبانی قانونی درنظام حقوقی کشور در حوزه حقوق شهروندی که مندرج در اصول قانون اساسی نیز است به طرح موضوع در مورد ضرورت پاسخگوئی دولت ها پرداخت.
وی گذار از مرحله تفکر مصونیت دولت را که ریشه در برخی مواد قانونی همچون قسمت اخیر ماده 11 قانون مسئولیت مدنی داشته را نقطه مثبتی برای تحولات در احقاق حقوق شهروندی دانست.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ شفاف سازی در مراحل مختلف امور مراجعین به دستگاههای حاکمیتی و اقدامات دستگاهها را راهکار عملی تحقق حقوق شهروندی ؛ اقدامات عملی درراستای صیانت از حقوق شهروندی در وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی؛ اجرایی کردن قانون دسترسی آزاد به اطلاعات ؛ بسط و گسترش خدمات دولت الکترونیک که منجربه کاهش مفاسدی همچون رشوه خواری احتمالی می گردد؛ حذف مجوزهای غیرضروری؛ استقرار بازرسان ویژه موضوع ماده 91 قانون مدیریت خدمات کشوری برای مبارزه باارتشاء و اختلاس و سوء استفاده از مسئولیت؛ توسعه صندوق اعتباری هنر و تمرکززدایی و استفرار سیستم هایی مثل طرح تکریم ارباب رجوع و پاسخگوئی شکایت را از فعالیت های انجام شده در این وزارتخانه در سه سال گذشته اشاره کرد.
وی همچنین به ضرورت ایجاد و ترویج گفتمان و فرهنگ سازی در جامعه دررابطه با نهادینه کردن فرهنگ شهروندی تاکید کرد.
کاراندیش همچنین حمایت قانونی دستگاه متبوع خود را از پدیدآورندگان آثار مکتوب که در فراخوانهای مختلف دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی حقوق شهروندی شرکت و مورد تایید دبیرخانه باشند خبر داد.
در ادامه این نشست مدیر کل دفتر حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در سخنانی اظهار داشت: از نظر ما فرهنگ یکی از مولفه های اصلی حقوق شهروندی است که رعایت آن و سعی در گسترش آن از وظایف دولت محسوب می شود.
لادن حیدری ادامه داد: در قانون اساسی ایران که ملهم از شرع اسلام است حقوق متعددی برای شهروندان در نظر گرفته که در میان آنها برخی مصادیق حقوق فرهنگی مثل احترام به حقوق زنان،اقلیتها و آداب و رسوم و غیره به چشم می خورد.
وی تاکید کرد: البته باید در کنار این موضوعات بر حق دسترسی شهروندان به آثار و محصولات فرهنگی ارزشمند توجه شود.
مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: به عنوان دستگاهی که ارتباط مستقیم با محتواهای فرهنگی و پدیدآورندگان داریم که در واقع خود جزو فرهنگ سازان کشور تلقی می شوند، مکلفیم در راستای اعمال حقوق شهروندی با حمایت از این دسته شهروندان، آنها را به خلق آثار فاخر فرهنگی ترغیب کنیم و اینگونه حقوق فرهنگی مخاطبان آثار که بخش دیگری از شهروندان محسوب می شوند را با کمک به تولید آثار ارزشمند محترم شمرده و سطح حمایت از حقوق فرهنگی در جامعه مان را بالا ببریم.
در این نشست همچنین مونس کشاورز دبیر کنگره بین المللی حقوق شهروندی ضمن تقدیر از مسئولان وزارت فرهنگ وارشاداسلامی برای میزبانی این دیدار، هدف از این برنامه را قدردانی و تشویق نخبگان و پژوهشگران و نویسندگان برتر حوزه حقوق شهروندی بیان کرد و در ادامه به ارائه گزارشی از آثار واصله در فراخوانهای مختلف این دبیرخانه اعم از کتاب و مقاله وپایان نامه پرداخت.
وی با تاکید بر ضرورت رویکرد فرهنگی اجتماعی به حوزه حقوق شهروندی تنها راه عملی پیشرفت و توسعه همه جانبه کشورهای در حال توسعه را مدیریت برمبنای پژوهش معرفی و بر ضرورت حمایت از اهالی قلم در حوزه حقوق شهروندی تاکید کرد.
در این دیدار صمیمانه که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی به میزبانی معاون توسعه منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجموعه فرهنگی باغ زیبا برگزار شد؛ معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی و نماینده سازمان در دبیرخانه؛ روسای اداره و مرکز توسعه روابط علمی دانشگاهی سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی ؛ عضو شورای سیاست گذاری کنگره و رییس شورای شهر گلستان و جمع کثیری از اهالی قلم و اندیشه حضور داشتند.
تهرام/7243/ 3404** خبرنگار: سید محمد جواد آل داود** انتشاردهنده: محسن اسماعیلی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1032 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار